Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Telia - problemy z pingiem


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

Mi się wydaje że zmiana węzła lub wykupienie nowego to ogromny wydatek i dlatego tak trzymają się tej telii. Z tego co wiem to z telią są od początku, tzn od początku Orange w Polsce więc już sporo lat. Pewnie mają dlugoterminową umowę, a budowanie nowego punktu wymiany ruchu z innym węzłem pewnie by sporo kosztowało i niestety na tym cierpimy my, klienci.

 

Zróbmy przegląd sieci.

 

Cogent - Z tego co wiem to dość tani ale wydajny i szybki węzeł, ze świetnym stosunkiem jakość/cena. Używa go wielu lokalnych dostawców jako główny peer właśnie ze względu na cenę i jakość oferowanych usług i dość rozbudowaną sieć. Problem w tym że z Orange mają chyba na pieńku bo w necie można znaleźć wiele problemów między opentransit a cogent. To też wyjaśnia czemu czasem tracone są pakiety gdy z opentransita we Frankfurcie pakiety przechodzą na Cogent. Po prostu się nie lubią.

 

Level3 - Węzeł używany kiedyś przez Vectrę, z tego co wiem bardzo bogata sieć i chyba też nie najtańsza. Bardzo duża sieć z ogromną ilością swoich punktów wymiany ruchu nawet w Afryce. Problem w tym że również dostawcy mają pewne problemy z ich siecią i chyba ich polityka jest podobna do telii - dać jak najmniej za jak najwięcej, tylko może nie aż tak bardzo jak telia 😉

 

NTT America -  mniej znany amerykański węzeł. Ich sieć jest chyba dość spoko, mają tez swój oddział w Polsce tak jak 2 powyższe.

 

GTT - bardzo szybka sieć, mają bardzo dobry ping i świetne trasy ale też jest chyba dość drogo. Również używana przez wielu dostawców głównie w Europie.

 

Hurricane Electric - Również szybka sieć, ale u nich czasem są problemy z utrata pakietów niestety i różnie u nich bywa, zwłaszcza trasy do U.S. W stanach mają z ich siecią problemy tak jak my z telią...

 

Pewnie są jeszcze inne mniejsze/większe sieci ale o nich się nie wypowiem bo po prostu nie wiem. To co napisałem to z researchu i własnych doświadczeń, jako że trochę pojęcia o IT mam i interesuję się tym już od jakiegoś czasu.

 

Mimo wszystko uważam że każda z tych sieci byłaby lepsza od telii bo w telii są takie jaja że próżno szukać podobnych.

 

Jak nie wiemy o co chodzi - chodzi o pieniądze... dlatego uważam że Orange będzie siedzieć na telii jeszcze kilka dobrych lat dopóki nie zdadzą sobie sprawy ilu klientów (graczy) stracili.

 

A może telia jest jedyna która chce współpracować z Orange? Nie wiadomo.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

Jedynie raz telia.net działała tak jak powinna. Jestem w Orange już prawie 2 lata i idealne pingi widziałem tylko raz. Było to właśnie kilka dni temu gdzie już miałem nadzieję że w końcu Orange potrząsnał telią i pingi będą takie jakie być powinny. Szkoda że trwało to tylko pół dnia...

 

Tutaj te pamiętne screeny, gdyby cały czas był taki ping i brak utraty pakietów to faktycznie Orange byłoby siecią nr 1.

 

https://prnt.sc/ikeu9z

 

https://prnt.sc/ikf8i6

 

Stabilny i bardzo niski ping. 18 Hamburg, 31-32 UK, 102-105 Nowy Jork, 124 Chicago, 34 Szwajcaria. Bajka. Faktycznie, przez pół dnia Orange było siecią nr 1 🙂


Pracuję w Orange
  • 143
  • 292
  • 4

Re: Telia - problemy z pingiem

@-brtk-sprawdziliśmy przypadek z podanym IP, wynika z faktu, że jest to jakiś operator lokalny, z którym nie mamy podpisanej umowy i taki jest efekt.


Pracuję w Orange
  • 143
  • 292
  • 4

Re: Telia - problemy z pingiem

  1. Docelowy ruting do zagranica z Łodzi jest bezpośrednio przez Poznań, ruch z Łodzi na zachód przez Warszawę NIE idzie.
  2. Prędkość światła w światłowodzie 200 000 km/s. Ping do Białystok czy łodź to jest w obie strony czyli ~400km czyli idealnie 2-3ms
  3. Zmierzony wynik 3-4ms dla obu relacji
    • 64 bytes from XXXXXXXX: icmp_seq=0 ttl=63 time=3.651 ms
    • 64 bytes from XXXXXXXX icmp_seq=1 ttl=63 time=3.624 ms
    • 64 bytes from XXXXXXXX: icmp_seq=2 ttl=63 time=3.680 ms

W tej chwili zdecydowana większość gier w które grają gracze OPL -  >80% sesji gier - jest z kilku największych stajni Grupa Orange posiada bezpośrednie styki z małym PING i dużą przepustowością.  Większość dużych graczy w Grupie Orange jest podłączone bezpośrednio i takich graczy będzie coraz więcej. Także jakość gier diametralnie się poprawiła i coraz więcej gier ma idealne warunki.    


Pracuję w Orange
  • 143
  • 292
  • 4

Re: Telia - problemy z pingiem

@Banan922, tak dla Waszego komfortu nie zmieniliśmy, tylko dołożyliśmy 🙂 i to dodatkowe nowe łącze 100G Telii do Prag.

 

Brawo Orange?! 🙂


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

No to miło że dołożyliście 😛 Ale tylko wszystko idzie przez Pragę w telii, więc ping do połowy serwerów jest większy, np do U.S czy północnej europy.

 

Tutaj dla porównania:

https://prnt.sc/ilrzoh - Dzisiejsze Orange - Przez Wawę

https://prnt.sc/ikf8i6 - Orange sprzed 3 dni gdzie ping był przez chwilę taki jaki powinien być 😉

 

@HypsteRT  Do Wawy mam 220km a ping 6-7. Nie powinno być więc 3 ms tak jak pisał @-brtk- ? 😛

 

Co do routingu z Łodzi do Poznania na zachód - war-r2.tpnet.pl wygląda mi na Warszawę 😛

 

Moim zdaniem zamiast wykupywać nowe łącza, pasowałoby w końcu odbyć męską rozmowę z telią bo to co oni odwalają to przechodzi ludzkie pojęcie. Przez ich looking glass http://lg.telia.net/ ping i trasy są zawsze idealne, a innym dostawcom którzy korzystają z ich łączy (np Orange) podbijają ping i tracą pakiety jak oszaleni. To chyba nie jest normalne?

 

Gdy wchodzimy np na looking glass Cogenta to tam pisze: ''This Looking Glass provides you with information relative to backbone routing and network efficiency, providing you with THE SAME transparency that customers on our network receive directly.''  W telii tego nie uznają 😉

 

Dodatkowo prosty test do pewnego użytkownika z Anglii, virginmedia host.

 

Telia looking glass z Warszawy  ping - https://prnt.sc/ilsg8m  47-52 ms

Tutaj u mnie, telia przez Pragę - ping - https://prnt.sc/ilsgbf   69-78 ms

 

Około 25 ms różnicy i to na takim krótkim dystansie, bo do Anglii. Dziękuję, dobranoc 🙂


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

Druga sprawa - P2P. Granie w gry to nie tylko oficjalne serwery takie jak w CS:GO, DotA 2, WoT czy inne.

 

Równie ważne jest połączenie P2P. Ja osobiście wolę samemu zahostować lub wbić do gry innej osoby i pograć ze znajomymi w wiele gier niż użerać się z dzeciakami i idiotami w Docie 2 czy innych gdzie każdy może grać i uprzykrzać innym rozgrywkę poprzez swoje zachowanie. Wiele serwisów oferujących rozgrywkę LAN takich jak Tunngle, Gameranger, kiedyś była jeszcze Garena - nie ma oficjalnych hostów i hostami są zwykli gracze tacy jak Ty lub ja.

 

Takie gry jak: Warcraft 3 (nie battle.net), Killing Floor, Ultra Street Fighter IV i wiele innych - to świetne gry gdzie głównie hostami są gracze, gdzie można pograć z normalnymi ludźmi bez spinek i problemów zamiast z dzieciarnią w Docie 2 czy League of Legends gdzie w co drugim meczu jakiś typ pisze innej osobie co robił z jego matką.

 

I tutaj jest problem bo Orange ma kiepskie trasy do wieli wielu wielu dostawców. Często na moim hoście ludzie laguja, mają opóźnienie, nawet z Europy. Ja mam to samo, ciężko pograć nawet na hoście z Węgier który też ma światłowód ale nie z Orange i u niego nikt prawie nie laguje 😉

 

Oczywiście to normalne że nie można zapewnić optymalnego połączenia z każdą osobą na świecie i ja to doskonale rozumiem... ale problem w tym że Orange pod tym względem jest daleko daleko za innymi dostawcami.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 22
  • 6
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

@HypsteRTTo może ja się podepnę do tematu. Prześledzisz ten wątek https://nasz.orange.pl/t5/%C5%9Awiat%C5%82ow%C3%B3d-i-Neostrada/Ograniczony-transfer-na-zagraniczne-... i powiesz mi co dla mnie zrobicie, aby net chociaż w jakimś stopniu działał normalnie. Wczoraj podczas zgłoszenia usterki wyciągałem całe 1,2 mb. Pani powiedziała, że podczas poprzednich zgłoszeń technicy mówili o przeciążeniach. Pytam się czy kupuję od was dobry internet za 70 zł, czy przeciążony? 😛 Także czekam na odpowiedź


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 22
  • 6
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

Dziś net klęknął już o 9.00. 😛 Ach to orange.

test1.jpgtest2.png

 


test1.jpg

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 81
  • 82
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

Sprzed kilku chwil. Nawet nie mogę wrzucić screena na Steam, żeby się pochwalić dobrym łączem dla graczy. Światłowód/Wrocław/obecny adres IP: 217.97.82.126

orange_is_bestest.png