Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Sprzedaż sieci światłowodowej Orange.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Sprzedaż sieci światłowodowej Orange.

Jestem ciekaw z czego to wynika...

Wątpię by włókna stały się nieopłacalne.

Obstawiam że trzeba w 5G inwestować o Orange sobie wyliczyło że taniej wyjdzie dzierżawić łącza niż mieć własne i bawić się w ich konserwację...

Niedługo nic nie będzie własnością OPL tylko wszystko będzie dzierżawione  🙂 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2517
  • 9025
  • 45

Sprzedaż sieci światłowodowej Orange.

Od 2023 zacznie się likwidacja sieci miedzianej. Pytanie co w zamian w miejscach gdzie z FTTH pomarańczowi nie dotarli i nie dotrą ? Komórka ?  


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Sprzedaż sieci światłowodowej Orange.

Ja nie dam sobie wcisnąć LTE. włókno musi być. Zresztą obecny prezydent w swoim programie wyborczym gwarantował włókno do każdego domu. 

Ciekawe w jaki sposób zlikwidują sieć miedzianą? Wyciągną mi kabel spod domu? 😛 jak mnie odepną i będą wciskać na siłę LTE to się posypią skargi do UKE itd...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 171
  • 3

Sprzedaż sieci światłowodowej Orange.

Jakby na to nie patrzeć to sieć miedziana traci na opłacalności, te kable w całej Polsce sięgają najodludniejszych przysiółków, a koszta utrzymania i konserwacji są pewnie spore. W odległości 3km od dslamu przepływności potrafią czasami przegrywać nawet z 3G, dalej działa jeszcze pots ale dsl mniej niż do 10 już nie sprzedają. Tym bardziej że wkrótce wszystkie telekomy będą budować infrastrukturę 5G, głównie mam na myśli przedział 3,4-3,8 GHz, tam, gdzie to uruchomią, zamiast dsl sprzedadzą dostęp fwa. Prawdopodobnie pojawią się jakieś taryfy bez limitu danych z ograniczoną przepływnością, ale przy pojemności stacji 5G w tym zakresie, pomieści to jakoś dotychczasowych klientów miedzianych. Dodatkowo pamiętajcie o starlink.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13028
  • 53505
  • 621

Sprzedaż sieci światłowodowej Orange.

@pablus Może miał na myśli włókno kokosowe albo z liści agawy? Z dostarczeniem tych dwóch do każdego domu w kraju nie byłoby żadnego problemu...


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2517
  • 9025
  • 45

Sprzedaż sieci światłowodowej Orange.


@pablusnapisał(-a)

Ja nie dam sobie wcisnąć LTE. włókno musi być. Zresztą obecny prezydent w swoim programie wyborczym gwarantował włókno do każdego domu. 

Ciekawe w jaki sposób zlikwidują sieć miedzianą? Wyciągną mi kabel spod domu? 😛 jak mnie odepną i będą wciskać na siłę LTE to się posypią skargi do UKE itd...


Podejrzewam że jak umowa Ci się skończy wówczas zaproponują komórkę. Jeśli odmówisz to koniec. Chyba że masz umowę na czas nieokreślony, ale pewnie i na to jest jakiś myk. 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36242
  • 1366

Sprzedaż sieci światłowodowej Orange.

ZAWSZE PISZĘ TU POD PRĄD I NA PISZĘ DUŻYMI LITERAMI: ZUPEŁNIE NIC NIE ZMIENI SIĘ Z PERSPEKTYWY PRZECIĘTNEGO KOWALSKIEGO.

Główne powody dlaczego różni operatorzy się na to decydują to:
1) zdobycie nowej gotówki przez Orange
2) zmiana brandu/marki podmiotu odpowiedzialnego za inwestycje - ile mamy narzekań w stylu - mam neo od 30 lat (kiedy nie było jeszcze neo), czemu Orange nie chce mi doprowadzić światłowodu? Obecnie i tak w większości firm są rozdzielone części hurtowe i detaliczne od siebie itp itd
3) zwiększenie przychodów na odsprzedaży usług innym operatorom
4) redukcja zatrudnienia
5) większe szanse na dotacje na budowę nowych sieci
6) wykorzystanie infrastruktury do innych celów niż telekomunikacja co blokują przepisy antymonopolowe
7) lepsza pozycja samego Orange i możliwość obejścia niektórych przepisów regulacyjnych przez Orange (np. z podziałem na rynki regulowane i zderegulowane)

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2517
  • 9025
  • 45

Sprzedaż sieci światłowodowej Orange.


@Piotrekk85napisał(-a)
ZAWSZE PISZĘ TU POD PRĄD I NA PISZĘ DUŻYMI LITERAMI: ZUPEŁNIE NIC NIE ZMIENI SIĘ Z PERSPEKTYWY PRZECIĘTNEGO KOWALSKIEGO.

Główne powody dlaczego różni operatorzy się na to decydują to:
1) zdobycie nowej gotówki przez Orange
2) zmiana brandu/marki podmiotu odpowiedzialnego za inwestycje - ile mamy narzekań w stylu - mam neo od 30 lat (kiedy nie było jeszcze neo), czemu Orange nie chce mi doprowadzić światłowodu? Obecnie i tak w większości firm są rozdzielone części hurtowe i detaliczne od siebie itp itd
3) zwiększenie przychodów na odsprzedaży usług innym operatorom
4) redukcja zatrudnienia
5) większe szanse na dotacje na budowę nowych sieci
6) wykorzystanie infrastruktury do innych celów niż telekomunikacja co blokują przepisy antymonopolowe
7) lepsza pozycja samego Orange i możliwość obejścia niektórych przepisów regulacyjnych przez Orange (np. z podziałem na rynki regulowane i zderegulowane)

W tym ustępie masz kupę racji 🙂


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Sprzedaż sieci światłowodowej Orange.

@agat13 fiber = włókno 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 78
  • 72
  • 0

Sprzedaż sieci światłowodowej Orange.

I na rozważaniach się skończy. Już był kiedyś jeden taki (eu)geniusz nazywał się Witucki, który chciał wprowadzać na neostradę ograniczenia, jak w sieci komórkowej.

Przecież Orange niby buduje sieć (przypominam, że do większości ludzi w tym kraju nie dotarła jednak) światłowodową, tudzież wchodzi w jakieś układy z innymi. Więc co? Sprzedaje co ma? Zrywa umowy na budowę nagle i już nic nie robi?
To mityczne 5G też musi być podłączone do czegoś i wymaga większej ilości sprzętu rozmieszczonego w niedalekiej odległości od siebie. Jak to wykonają na wsi? Gdzie pan Zenek powie wara! Pani Wiesia powie, że nie pozwoli itd.? 🙂 Może jak w Afryce będziemy mieli wiszące balony z internetem? 🙂