Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Skrzynka przy drzwiach > jak przenieść światłowód aby router stał w innym pokoju


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 2
  • 0

Skrzynka przy drzwiach > jak przenieść światłowód aby router stał w innym pokoju

Witam,

 

Mam nowe mieszkanie i zaraz przy drzwiach mam skrzynkę z mediami, koncentryki, kabel tel. i jakieś białe pudełeczko z wentylatorem + gniazdo zasilające w tej skrzynce. Przy odbiorze mi mówili że tam router się montuje co dla mnie nie jest rozwiązaniem

 

Do tego pudelka idzie tylko mały biały kabel zasilający, gdzie jest światłowód ? dopiero będą go kłaść?

 

Co zrobić aby Funboxa mieć w salonie 10 m dalej ? czy wystarczy jak zrobię odrazu peszel w podłodze i technicy sobie poradzą, pociągną kabel od drzwi do salonu ?

 

 

 

20180918_170531.jpg20180918_170602.jpg.

 

10 ODPOW. 10

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 395
  • 908
  • 43

Skrzynka przy drzwiach > jak przenieść światłowód aby router stał w innym pokoju

Jeśli to mieszkanie z rynku pierwotnego najlepiej dopytać się dewelopera gdzie i co jest ułożone (powinieneś też dostać dokumentację zdjęciową z ukazanymi ścieżkami prowadzenia kabli).
Jeśli to rynek wtórny, to po samych zdjęciach ciężko mi ocenić, ale prawdopodobnie ta biała skrzynka to jakiś splitter (na ONT mi nie wygląda), a ten cienki kabel dochodzący do niego to właśnie światłowód. Do poszczególnych pomieszczeń prawdopodobnie trzeba będzie układać nowe przewody.

Jeśli zrobisz peszle, technicy sobie poradzą, ale jeśli nie zaburza to Twojego harmonogramu remontu, najlepiej aby monterzy przyszli teraz zanim masz wykończone wszystko.


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

Skrzynka przy drzwiach > jak przenieść światłowód aby router stał w innym pokoju

Ten kabel zasilający z tą skrzyneczką to światłowód, a te dwa zielone na dole to gniazda. Do jednego z tych złącz podłącza się patchcord (taki jakby przedłużacz), a drugi jego koniec do routera. Nie wiem czy technicy będą dysponowali tak długim patchcordem, ale możesz samodzielnie go kupić na "znanym portalu aukcyjnym" i umieścić w peszlu. Złącza muszą być typu SC-APC.
Tutaj można znaleźć informacje jaki patchord kupić: https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/jaki-kupic-kabel-od-gniazdka-do-funbox-3/m-p/82602#U82602

Tutaj pisałem o tym jak obchodzić się ze światłowodem: https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/%C5%9Bwiat%C5%82ow%C3%B3d-kabel/m-p/37236#U37459


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 2
  • 0

Skrzynka przy drzwiach > jak przenieść światłowód aby router stał w innym pokoju

Dzieki za odp. Dziwne ze w tej bialej skrzynce jest wiatrak.

Zamiast ciagnac przedluzacz moze lepiej od drzwi ciagnac swiatlowod ?


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

Skrzynka przy drzwiach > jak przenieść światłowód aby router stał w innym pokoju

Możesz zrobić zdjęcia tego wiatraka? Może to nie jest w ogóle puszka od Orange? Nie powinno tam być żadnego wiatraka, bo nie ma czego tam chłodzić.

Patchcord w sumie jest światłowodem, tyle że ma odpowiednie końcówki do łączenia urządzeń. 


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Skrzynka przy drzwiach > jak przenieść światłowód aby router stał w innym pokoju

@p2225 to deweloper robił.

@mateush ale dramat..., widzisz na drugim zdjęciu taki cieniutki, podwójny kabel ? Tam są dwa włókna światłowodowe. Jeżeli zastałeś taki stan jak na zdjęciach od dewelopera, to jest to zrobione niezgodnie ze sztuką.

Można kupić i ułożyć od razu odpowiednio długi(lub nawet dwa) patchcord światłowodowy Single Mode ze złączami SC/APC w peszlu. Dodatkowo do peszla włożyłbym jakiś pilot do przeciągania kabli. 

Napiszę od razu, oprócz metody z patchcordem sam tego nie zrobisz. Możesz poszukać również firmy zajmującej się spawaniem światłowodów w Twoim mieście, ale będzie to zapewne cholernie drogie.

 

 

P.S. Widzę, że prace trwają więc pamiętaj o dbaniu o czystość złączy. Nie otwieraj niepotrzebnie zatyczek. 


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 2
  • 0

Skrzynka przy drzwiach > jak przenieść światłowód aby router stał w innym pokoju

Postaram sie otworzyc to pudelko bo wydaje mi sie ze te dwa cienkie kabelki to zasilanie do wentylatora a nie swiatlo bo sam kabel w sobie jest bardzo miękki. 

 

Jesli chodzi o spawanie to chyba orange robi to gratis ? przynajmniej tak na filnikach promocyjnych wygladalo jak montowali 


Zespół Nasz Orange
  • 1043
  • 8387
  • 53

Skrzynka przy drzwiach > jak przenieść światłowód aby router stał w innym pokoju

hej, @mateush ten kabelek faktycznie przypomina zasilający, ale na pewno są to dwie nitki światłowodu. Obecnie deweloperzy stosują to rozwiązanie z 2 względów, możliwość skorzystania z oferty usług u więcej niż jednego operatora i praktycznie jako zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia jednego włókna (wiem trochę nielogiczne bo w ramach jednego oplotu, ale jednak) Jest on giętki, bo obecnie kable światłowodowe takie są 🙂 Nie ma tam wentylatora, w środku znajduje się szpulka, na którą są nawinięte rdzenie tego kabla (spory zapas)

 

Jeżeli owy patchord wypuścisz w miejsce gdzie domyślnie chcesz postawić modem, to technik z Orange wykorzysta to połączenie i pospawa tą nitkę z tą, która wychodzi do puszki teletechnicznej, tak aby zrobić to po Twojej myśli.

 


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 2
  • 0

Skrzynka przy drzwiach > jak przenieść światłowód aby router stał w innym pokoju

Dzieki Bartek za konkret. 

 

Co jest lepsze kupić kabel ktory wepnę w pudelku i później w funboxa czy lepiej pospawać kabel i dopiero wpiąć w funboxa = pozbyć sie tego pudelka ?

Moze nie będzie jakieś różnicy ale jak jestem na etapie remontu to moge sie bawic


Zespół Nasz Orange
  • 1043
  • 8387
  • 53

Skrzynka przy drzwiach > jak przenieść światłowód aby router stał w innym pokoju

Dobry spaw > sc,apc według mnie dla 1Gbps bez znaczenia. Technik może mieć inne zdanie. Zrób Sobie na wtyk, opcjonalnie można odciąć i wtedy dopiero pospawać 🙂