Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Słaba prędkość internetu na komputerze stacjonarnym

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 4
  • 0

Słaba prędkość internetu na komputerze stacjonarnym

Witam

 

Piszę z małym problemem.

Posiadam internet światłowodowy 300 Mbs z Orange.

Na laptopie oraz telefonie aplikacja speedtest.net pokazuje 280-290 Mbs lecz na komputerach stacjonarnych (trzech różnych) ta sama aplikacja wskazuje maksymalnie 40 Mbs. Komputer w pełni sprawny, żadnych aplikacji uruchomionych w tle.

Sprawdzenie prędkości wykonuje na WiFi lecz również na telefonie czy laptopie wykonuje je na WiFi a mimo to wskazuje prawie 300 Mbs. Dodatkowo na PC gdzie mam max. 40 na Orange to na innym internecie od innego dostawcy wskazuje mi 100-120 Mbs więc nie jest to wina komputera czy samej karty sieciowej.

 

Czy ktoś spotkał się z takim dzieleniem łącza dziwnym i zna rozwiązanie?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Słaba prędkość internetu na komputerze stacjonarnym

@Jeicam  Ciężko wróżyć z fusów, ale zwyczajnie modem innego dostawcy może mieć lepszą kartę sieciową.

Funbox 3.0 mi zgłasza

Zrzut ekranu 2019-04-24 o 23.03.28.png

Czyli wychodzi na to, że w kanale 40 MHz max teoretyczne 144 Mbit/s czyli około 72 Mbit/s realnie, a w kanale 20 MHz będzie to 72 Mbit/s, a realnie około 40 Mbit/s.

Możesz zaznaczyć w zakładce Moje Wi-Fi -> Zaawansowane -> 2.4 GHz kanał -> Użyj szerokiego kanału 40 MHz.Zobacz czy coś się poprawi. Proponuję przed zaznaczeniem opcji użyj kanału 40 MHz wyłączenie modemu innego dostawcy.

Jak widzisz, są tylko 3 kanały 20 MHz które na siebie nie zachodzą, a szybka transmisja wymaga 40 MHz. W paśmie 2,4 GHz naprawdę jest ciasno.

wireless-chans.jpg

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

7 ODPOW. 7

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Słaba prędkość internetu na komputerze stacjonarnym

@Jeicam  Odpowiedź jest bardzo prosta. W PC masz kartę na 2,4 GHz. Dzięki sieciom sąsiadów, zakłóceniom które "biegają" sobie w powietrzu i masie sprzętu działającej na częstotliwości 2,4GHz uzyskujesz tylko 40Mbit/s...to jest jak najbardziej normalne. Telefony natomiast łączą się po 5GHz, gdzie kanały są szersze, mniej jest okolicznych sieci i zakłóceń.

Może być tak, że router Orange nadaje sieci pod jedną nazwą i komputer sobie wybiera.

Spróbuj wejść w router - 192.168.1.1

login i hasło masz na naklejce na routerze.

Wchodzisz Opcje -> Moje WI-Fi -> Zaawansowane ustawienia Wi-Fi i zaznaczasz Wspólna konfiguracja Wi-Fi  - nie. Nadajesz dwie różne nazwy dla sieci 2,4GHz i 5GHz i klikasz  zapisz. Od tej pory powinny pokazać Ci się dwie sieci Wi-Fi.

 

Zawsze możesz posłużyć się również tym wideo.

 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 4
  • 0

Słaba prędkość internetu na komputerze stacjonarnym

@BORAX Odpowiedź niby prosta ale dlaczego od innego operatora z ich modemu potrafi moja karta wyciągnąć 100 Mbs, też na częstotliwości 2,4 bo 5GHz nie obsługuje. Na ich modem wspomniane przez Pana zakłócenia nie wpływają? Wspomnę też, że FunBox Orange znajduje się o wiele bliżej mojego PC.
Tak więc jedynym rozwiązaniem jest wymiana karty sieciowej?

Anonim

Nie dotyczy

Słaba prędkość internetu na komputerze stacjonarnym

Jaka jest szerokość nadawania kanału na 2,4 Ghz z FunBoxa 20 czy 40 Mhz?  


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Słaba prędkość internetu na komputerze stacjonarnym

@Jeicam  Ciężko wróżyć z fusów, ale zwyczajnie modem innego dostawcy może mieć lepszą kartę sieciową.

Funbox 3.0 mi zgłasza

Zrzut ekranu 2019-04-24 o 23.03.28.png

Czyli wychodzi na to, że w kanale 40 MHz max teoretyczne 144 Mbit/s czyli około 72 Mbit/s realnie, a w kanale 20 MHz będzie to 72 Mbit/s, a realnie około 40 Mbit/s.

Możesz zaznaczyć w zakładce Moje Wi-Fi -> Zaawansowane -> 2.4 GHz kanał -> Użyj szerokiego kanału 40 MHz.Zobacz czy coś się poprawi. Proponuję przed zaznaczeniem opcji użyj kanału 40 MHz wyłączenie modemu innego dostawcy.

Jak widzisz, są tylko 3 kanały 20 MHz które na siebie nie zachodzą, a szybka transmisja wymaga 40 MHz. W paśmie 2,4 GHz naprawdę jest ciasno.

wireless-chans.jpg


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 4
  • 0

Słaba prędkość internetu na komputerze stacjonarnym

@BORAX Rozumiem, też nie lubię wróżyć z fusów 🙂

Używam szerokiego kanału od początku i przy wyłączonym drugim modemie speedtest PC wyciąga mi 68-72 Mbs z FunBox'a.

Tak więc jedyne co mi pozostało to upgrade karty sieciowej i 5GHz, dzięki wielkie za pomoc 🙂


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Słaba prędkość internetu na komputerze stacjonarnym

@Jeicam  No to moim zdaniem masz maks z Funboxa przy wyłączonym drugim modemie.

Jeżeli z włączonym masz o połowę mniej, to fajnie to obrazuje sytuację panującą w eterze. 🙂


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 4
  • 0

Słaba prędkość internetu na komputerze stacjonarnym

@BORAX Wymieniłem kartę na nową i łącze się teraz po 5GHz:

 

Screenshot_1.png

Dzięki wielkie za radę i pomoc 🙂