Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 54
  • 0

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.

Hej,

przejrzałem kilka podobnych wątków, ale prośba o poradę. Posiadam 2 gniazdka na ethernet w swoim mieszkaniu, zrobione "fabrycznie" od dewelopera - w salonie i sypialni. ONT w skrzynce teletechnicznej (zdjęcie załączone) ma tylko jeden port, stąd też internet popłynął do gniazdka w salonie, gdzie zainstalowałem Fun Boxa 3.0. 

Teraz pytanie - w jaki sposób mogę też "aktywować" gniazdko w sypialni inaczej niż przepinając kabel z portu "salon" do portu "sypialnia" (tak, żeby 2 gniazdka były aktywne na raz)? Router nie wejdzie do środka, skrzynka jest za mała i zbyt zatłoczona. Switch? 

278583530_3019007415017633_8374452361812823966_n.jpg

________________
* Wpis przeniesiony z działu Modemy i rutery oraz wstawiono grafikę dodana jako załącznik – moderator Kinga

21 ODPOW. 21

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.


@michal_radeckinapisał(-a)

Hej,

przejrzałem kilka podobnych wątków, ale prośba o poradę. Posiadam 2 gniazdka na ethernet w swoim mieszkaniu, zrobione "fabrycznie" od dewelopera - w salonie i sypialni. ONT w skrzynce teletechnicznej (zdjęcie załączone) ma tylko jeden port, stąd też internet popłynął do gniazdka w salonie, gdzie zainstalowałem Fun Boxa 3.0. 

Teraz pytanie - w jaki sposób mogę też "aktywować" gniazdko w sypialni inaczej niż przepinając kabel z portu "salon" do portu "sypialnia" (tak, żeby 2 gniazdka były aktywne na raz)? Router nie wejdzie do środka, skrzynka jest za mała i zbyt zatłoczona. Switch? 


Nie, jedyna opcja bez zmian okablowania to przeniesienie FB w pobliże skrzynki. Oczywiście zmieni to też rozkład sygnału WiFi (poza problemami przestrzennymi).


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 54
  • 0

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.

W sensie, żeby przy skrzynce stał FB i kabel z ONT pójdzie do FB, a z portów FB 2 kable ethernet do dedykowanych portów w skrzynce? Faktycznie przy moim układzie jest to całkowicie niepraktyczne. Jakie są alternatywy? Czy ewentualnie Orange ma jakiś większy ONT z 2 portami?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.

@michal_radecki  nic w tej konfiguracji nie wymyślisz, brakuje jednego kabla zwrotnego z salonu do skrzynki  jeśli musisz mieć modem w salonie. Switch w skrzynce nic nie zmieni. Możesz przenieść modem do skrzynki, ale zamknięty modem spowoduje  pogorszenie sygnału wifi w lokalu, jeśli skrzynka jest metalowa. Jeśli jest w miarę centralnej części  mieszkania, to wystaw modem poza skrzynkę i wtedy wifi będzie lepsze, a patchcordami połączysz oba pokoje po kablu tymi dwoma istniejącymi przewodami

Mozes, zaryzykować wyciągnięcie kabla do salonu i w to miejsce wciągnięcie dwóch i po problemie.  Zalecam jednak zostawienie tej czynności technikom

ONT'a  dwuportpwego nie ma, ale net jest dopiero za modemem, więc to by nic kie wniosło 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.


@michal_radeckinapisał(-a)

W sensie, żeby przy skrzynce stał FB i kabel z ONT pójdzie do FB, a z portów FB 2 kable ethernet do dedykowanych portów w skrzynce? Faktycznie przy moim układzie jest to całkowicie niepraktyczne. Jakie są alternatywy? Czy ewentualnie Orange ma jakiś większy ONT z 2 portami?


Wielkość ONT nie ma żadnego znaczenia. Możesz ewentualnie mieć ONT wbudowany w FunBoxa (FB3 i FB6), ale nie możesz mieć nic innego niż ruter pomiędzy ONT a LAN, więcej niż jednego LAN z jednego ONT nie obsłużysz. Tak jak napisałem, bez zmiany okablowania innej opcji niż FB przy skrzynce (okablowany tak jak napisałeś) nie ma.

 

PS. Oczywiście jest szereg opcji połączonych ze zmianą okablowania, ale za to sam lepiej się nie zabieraj bo kabel światłowodowy łatwo uszkodzić a trudno naprawić.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.

@michal_radecki  wpadło mi do głowy, że możesz poprosić techników  o przedłużenie światłowodu do salonu, wtedy tam założysz modem bez  ONT'a  i kablem eth wrócisz do skrzynki i puścisz dalej do pokoju nr2


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 54
  • 0

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.

Dzięki wam za odpowiedzi, jestem tutaj całkowitym laikiem, stąd moje pytania mogą wydać się głupie. 

Widzę, że niestety tutaj za wiele nie poczaruje - skrzynka jest przy drzwiach wejściowych "schowana" w szafie na buty, więc routera tam nie wepchnę. Sam sygnał ze wzmacniaczem w sypialni jest dla mnie ok, ale uznałem, że dodatkowe działające wyjście ethernet w sypialni może kiedyś się przydać.

@agat13 napisał(-a)

@michal_radecki  wpadło mi do głowy, że możesz poprosić techników  o przedłużenie światłowodu do salonu, wtedy tam założysz modem bez  ONT'a  i kablem eth wrócisz do skrzynki i puścisz dalej do pokoju nr2


Poczekaj, chcę to sobie wyobrazić. W tej konfiguracji światłowód idzie prosto do FB (miałem tak na poprzednim mieszkaniu) - po ziemi czy w ramach kanaliku, jaki deweloper zrobił dla gniazd ethernet? Znika ONT w skrzynce - z czym wtedy łączy się kabel ethernet w skrzynce? (port dla salonu w skrzynce przecież musi być z czymś połączony - chyba, że skoro światłowód poszedł prosto do routera, to wtedy kabel z portu salon w skrzynce może połączyć port nr 2 dla sypialni?)


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7536
  • 28

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.


@michal_radeckinapisał(-a)

skrzynka jest przy drzwiach wejściowych "schowana" w szafie na buty, więc routera tam nie wepchnę.


to w czym problem? Nie musisz wpychać funboksa do skrzynki, wystarczy że będzie w szafie.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 54
  • 0

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.

Tam obok skrzynki są buty, więc fizycznie nie ma miejsca 🙂 Poza tym skrzynka musiałaby być cały czas otwarta, bo kable + nie ma miejsca na wetknięcie zasilacza w gniazdko (jest zajęte przez ONT, o ile dobrze zrozumiałem, że on w tej sytuacji też musi być). Nie mówiąc już o sile sygnalu itp.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Rozdzielenie sygnału modemu światłowodowego do 2 gniazd ethernet w mieszkaniu.


@michal_radeckinapisał(-a)

Dzięki wam za odpowiedzi, jestem tutaj całkowitym laikiem, stąd moje pytania mogą wydać się głupie. 

Głupie są tylko pytania niezadane...
Widzę, że niestety tutaj za wiele nie poczaruje - skrzynka jest przy drzwiach wejściowych "schowana" w szafie na buty, więc routera tam nie wepchnę. Sam sygnał ze wzmacniaczem w

Co nazywasz "wzmacniaczem"? Wcześniej o nim nie pisałeś.

sypialni jest dla mnie ok, ale uznałem, że dodatkowe działające wyjście ethernet w sypialni może kiedyś się przydać.

Pewnie że może.

@agat13napisał(-a)

@michal_radecki  wpadło mi do głowy, że możesz poprosić techników  o przedłużenie światłowodu do salonu, wtedy tam założysz modem bez  ONT'a  i kablem eth wrócisz do skrzynki i puścisz dalej do pokoju nr2


Poczekaj, chcę to sobie wyobrazić. W tej konfiguracji światłowód idzie prosto do FB (miałem tak na poprzednim mieszkaniu) - po ziemi czy w ramach kanaliku, jaki deweloper zrobił dla gniazd ethernet?

Zgadza się.

Znika ONT w skrzynce - z czym wtedy łączy się kabel ethernet w skrzynce?

Na dzień dobry nie musi go tam w ogóle być - cała instalacja LAN jest tam gdzie stoi modem (FunBox). Kable eternetowe i gniazdka możesz wykorzystać jak chcesz.

(port dla salonu w skrzynce przecież musi być z czymś połączony - chyba, że skoro światłowód poszedł prosto do routera, to wtedy kabel z portu salon w skrzynce może połączyć port nr 2 dla sypialni?)

Bingo! I wtedy masz w jednym pomieszczeniu FB który nie dość że rozsiewa WiFi, to jeszcze ma dostępnych kilka portów eternetowych. Jeden z nich podłączasz do gniazdka tego kabla który wraca do skrzynki, w skrzynce przedłużasz go dalej i w drugim pomieszczeniu też masz w gniazdku internet.