Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Prędkość synchronizacji DSL w dół - Zbyt niska wartość w czym problem?


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 14
  • 0

Prędkość synchronizacji DSL w dół - Zbyt niska wartość w czym problem?

Dzień dobry, a raczej dobry wieczór :).

 

W ustawieniach administratora mam oto takie informacje systemowe.  

2.6 Prędkość synchronizacji DSL w dół 7449 kb/s i tutaj jest problem. Jakieś 3-5 miesięcy temu prędkość ta wynosiła ponad 10000 kb/s.. Było tak od lat i nagle coś się popsuło i prędkość spadła. Dodam, że w międzyczasie jakiś miesiąc temu był technik (zgłosiłem usterkę), bo ich bot systemowy sztuczna inteligencja Orange wykryła problem z połączeniem i przysłali technika pod mój dom żeby sprawdził kable. Okazało się, że faktycznie coś było nie tak, naprawił to i technik powiedział, że łapie mu stabilne 7.5 mb przy kablach. Niestety rozmowę prowadził mój ojciec, bo to na niego jest usługa no i nie dopytał o szczegóły dlaczego tylko 7.5 mb skoro przez lata było 10 mb/s. Dziś znowu sprawdziłem przez ich bota internet i znowu ich sztuczna inteligencja wykrywa problem mimo to internet działa bez problemu tylko, że mam te 7.5 mb i technik znowu ma przyjechać/sprawdzić w poniedziałek/wtorek. 

 

Jakieś pomysły albo inaczej sugestie co mogę zrobić w tym wypadku? Czy ja mogę jakoś wymóc na nich żeby przywrócili mi prędkość jaka była? Przecież kable są te same nie rozumiem dlaczego przez lata miałem te stabilne 10mb, a teraz nagle mam 7.5mb. To przecież raczej powinno działać w drugą stronę.

Wiem, że w umowie mam internet DO 10 mb, no ale jak kiedyś tyle było to fizycznie linia powinna tyle przepuszczać prawda? Da się jakoś dogadać z technikiem albo z kimś przez telefon żeby to sprawdzili dokładniej? Jak dzwoniłem na ich infolinię, to jest to samo czyli ich super bot odbiera i nawet z człowiekiem nie da się porozmawiać :>.

 

Ja wiem, że wielkiej różnicy nie ma w mb ale przy tej prędkości co mam teraz to nawet streamów w 1080p nie da się oglądać online bez bufferowania, a przy 10 mb nie było problemu. Trochę to smutne, że człowiek mieszka w mieście, kable ponoć światłowodowe biegną obok mojego mieszkania (tylko nikt ich nie odważy się przeciąć), a ja muszę w 2021 roku śmigać na internecie który ma nawet problem utrzymać te 10mb.. 


Opera Zrzut ekranu_2021-01-02_211955_192.168.1.1.png
11 ODPOW. 11

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Prędkość synchronizacji DSL w dół - Zbyt niska wartość w czym problem?

Widocznie parametry linii są popsute. Orange już w miedź nie inwestuje. 🤷‍♂️
Anonim

Nie dotyczy

Prędkość synchronizacji DSL w dół - Zbyt niska wartość w czym problem?

@ReevoX  internet będzie już coraz gorszy, nikt w tą technologie nie inwestuje, co zgłoszenie synchronizacja może obciąć szybkość, jak błędy rosną czy szum. 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2008
  • 5384
  • 181

Prędkość synchronizacji DSL w dół - Zbyt niska wartość w czym problem?

Na początek sprawdź co możesz. Instalację u siebie. Przeczyść styki, podmień kabel gniazdko - modem. Zgłoś wymianę modemu, lub sprawdź na innym.
Raczej nie spodziewaj się, że technik się tym zajmie, a jak już to może być opłata za jego wizytę.

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

Prędkość synchronizacji DSL w dół - Zbyt niska wartość w czym problem?

@ReevoX Co mamy Ci powiedzieć? Linie kablowe miedziane się starzeją. Zapewne jest kilka powodów, no to zjawisko dotyczy wielu łączy i obserwuje spadek prędkości u wielu klientów. Co robię? Zmuszam techników do świadomej analizy łącza. Najpierw weryfikuje własne podwórko. Czy aby jakieś złącze nie pogorszyło styku, czy nie ma równoległych gniazdek, czy na kablu telefonicznym jest prawidłowe parowanie, czy coś w puszce na elewacji nie zamokło i nie utlenilo się ( przerabiam wszystkie elementy od nowa) sprAwdzam gniazda i przewody. Podmieniam na testy modem...a jak już jestem pewny, że u mnie jest ok, meczę techników. Mnie już znają... wiedzą, że wiem sporo o sieci i kitu nie wcisną. Linia składa się z 3 etapów. Kabla od centrali do szafy na ulicy, od tej szafy do słupka czy słupa do puszki i od tejże do domu ( instalacja). Na dwa pierwsze odcinki nie masz wpływu i nic nie sprawdzisz sam..o ostatnim pisałem wcześniej, że możesz sprawdzić co nieco..dwa pierwsze musi zweryfikować monter i powiedzieć który ma słabsze parametry niż wcześniej u na którym jest duża strata. To warto id niego wyciągnąć i poprosić o wymianę pary na kablu ma lepszą, z mniejszymi stratami.. tyle możesz zrobić. 

Powodzenia i w razie czego pytaj. Podpowiemy

 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 14
  • 0

Prędkość synchronizacji DSL w dół - Zbyt niska wartość w czym problem?

O dziwo technik dzisiaj się pojawił bez żadnej zapowiedzi pod moimi drzwiami.. Wszedł do mieszkania, i od razu poprosił żebym przyniósł liveboxa do pokoju gdzie mam kable biegnące od ściany (bo jakieś 2-3 dni temu przeniosłem liveboxa do innego pokoju i połączyłem go 15 metrowym kablem telefonicznym). Powiedział, że nie wolno łączyć liveboxa tak długim kablem telefonicznym bo są straty czy tam niestabilność i synchronizacja może obciąć prędkość na linii. No okej, przyniosłem liveboxa tam gdzie chciał czyli do pokoju z kablami i jakoś różnicy w szybkości nie zauważyłem mimo, że linia wygląda już znacznie lepiej jeżeli chodzi o DSL w dół. Oczywiście technik sprawdził parametry i wyszło mu ponad 11 u mnie w mieszkaniu. Wykonał również jakąś naprawę na zewnątrz. 


Też dziwna sprawa jest z moim wifi. Obecnie muszę włączać wifi na telefonie i udostępniać wifi z telefonu do komputera mimo, że komputer ma wbudowaną kartę wifi.. Ponieważ jak bezpośrednio chcę się połączyć komputerem z liveboxem to jest bardzo słabe połączenie (nawet 1mb nie łapie) czy nawet czasem wcale nie łączy gdzie przy udostępnianiu z telefonu łączy zawsze bez problemu i mam pełną prędkość mimo, że oba urządzenia telefon i antenki wifi z pc znajdują się w tym samym miejscu i sygnał w windowsie jest taki sam.. Dlatego właśnie ciągnąłem ten 15 metrowy kabel z jednego pokoju do drugiego żeby bezpośrednio pc połączyć z modemem :).

 

I tutaj jest moje pytanie, czy faktycznie tak jest, że nie można łączyć modemu z tak długim kablem telefonicznym (15m)? Ma ktoś wiedzę na ten temat, bo niby technik tak powiedział ale wiadomo, że zawsze lepiej zaciągnąć więcej opinii jeżeli jest taka możliwość :). Generalnie zależałoby mi na bezpośrednim połączeniu pc z modemem ale jeżeli nie kablem telefonicznym to jest jakiś inny sposób? Może 15 metrowy kabel ethernet? Zdałoby to egzamin? Przeniesienie pc do pokoju gdzie są kable od ściany odpada. 


Opera Zrzut ekranu_2021-01-03_151253_192.168.1.1.png

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

Prędkość synchronizacji DSL w dół - Zbyt niska wartość w czym problem?

@ReevoX potwierdzam opinie technika. 15m kabla od gniazda do modemu to 15 m wątpliwej linii więcej. Lepiej już położyć ethernet od modemu do kompa, bo bez straty. Tak jest poprawnie, bo tak się sieć robi zgodnie ze sztuką. Co do wifi, to tak może być, ale to już kwestia pomieszczeń, ścian i odbiornika. Zapewne karta wifi sieciowa na slocie płyty głównej z tyłu kompa, albo USB nisko nawet jeśli z przodu..to nie najlepsze rozwiazanie. Zawsze to nisko.. zainstaluj wifiAnalyzer a i zobaczysz graficznie jak słabo jest z zasięgiem od modemu tuż przy obudowie kompa. 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Prędkość synchronizacji DSL w dół - Zbyt niska wartość w czym problem?

Wszystko zależy od jakości i klasy kabla. Są takie za 1 zł za 1mb (metr bieżący). A są takie za kilka stów...

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

Prędkość synchronizacji DSL w dół - Zbyt niska wartość w czym problem?

@Piotrekk85 kabel to kabel.. wiadomo, że jakość ma znaczenie, ale tłumienie i tak rośnie...


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7536
  • 28

Prędkość synchronizacji DSL w dół - Zbyt niska wartość w czym problem?


@Piotrekk85napisał(-a)
Wszystko zależy od jakości i klasy kabla. Są takie za 1 zł za 1mb (metr bieżący). A są takie za kilka stów...

... że co?! To chyba za kabel głośnikowy pozłacany, bo za co innego? Poważna decyzja biznesowa. Laik mógłby uwierzyć, a prawda jest taka, że nawet prowizorka ze skrętki krosowej zadziała lepiej.