Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Prędkość internetu Orange Światłowód po wi-fi


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 7
  • 0

Prędkość internetu Orange Światłowód po wi-fi

Cześć

 

To mój pierwszy post tutaj i sprawdziłem wiele informacji i źródeł zanim zdecydowałem się go napisać, żeby nie wywołać burzy w szklance wody.

 

Jestem klientem Orange od dwóch lat, niewiele ponad miesiąc temu zmieniłem usługę Światłowód z 100Mb/s na 1Gb/s. Mój problem polega na tym, że osiągam po wi-fi około 1/3 tej prędkości nawet kiedy zastosuję się do wszystkich zaleceń.

 

Mam nowy komputer z czterema wejściami USB-C, nie posiadam chwilowo przejściówki, więc testy "po kablu" nie wchodzą obecnie w grę. Oto jak przeprowadziłem swój test:

 

1. Odłączyłem wszystkie urządzenia domowe od sieci bezprzewodowej

2. Zrestartowałem router

3. Zrestartowałem komputer, na którym przeprowadziłem test

4. Usiadłem przy samym modemie/routerze FunBox 3.0 (1m odległości)

5. Upewniłem się, że moje urządzenie jest jedynym, które korzysta z połączenia oraz że jest to połączenie  po częstotliwości 5Ghz i wg standardu 802.11ac

6. Wykonałem test prędkości zgodnie z zaleceniami Pani Orange https://www.youtube.com/watch?v=C4HHt4jnYkQ

 

Wyniki, zrzuty ekranu, zdjęcia:

 

 

Test został wykonany dziś około godziny 17:00.

 

Kiedy miałem subskrypcję 100Mb/s, osiągałem taki wynik na każdym urządzeniu, niezależnie od miejsca w mieszkaniu. Teraz, jeśli mam uruchomionych kilka urządzeń i jestem w odległości kilku/kilkunastu metrów od routera, prędkość pobierania 150-200Mb/s jest sukcesem.

 

Bardzo proszę o pomoc.

 

Pozdrawiam

Piotr

14 ODPOW. 14

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Prędkość internetu Orange Światłowód po wi-fi

Rekomenduję połączenie kablowe, aby w pełni wykorzystać parametry łącza.

żaden operator nie świadczy usługi po wifi i nie bierze odpowiedzialności za jej działanie.

Ja jestem zwolennikiem kabla i Tobie też polecam a nie będziesz narzekał na transfery 😄

 

ciesz się, że masz taki wynik po kablu 😉

ja jak kupuję kompa to pierwsze co patrzę czy ma kartę ethernet i by miała standard gigabitowy.

Bez wejścia ethernet mamy niejednokrotnie ograniczone możliwości...


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 86
  • 121
  • 0

Prędkość internetu Orange Światłowód po wi-fi

Dołączam się do sugestii sprawdzenia po kablu. Normalny laptop powinien mieć gniazdo Ethernet [poprawka: na zdjęciu przeczytałem MacBook Pro], a w komplecie z FunBoxem jest kabel połączeniowy.

 

Jeśli chodzi o podane wyniki testów, to uplink 300M jest zgodny z parametrami usługi. Downlink 300M przy usłudze 1G to trochę mało. Na pocieszenie możesz sobie powiedzieć, że masz symetryczne łącze.

 

Jeśli chodzi o warunki pomiaru, to coś mi się nie zgadza: prędkość podana na laptopie to 1170 Mb/s, tymczasem szczegółowe parametry (MCS=7, NSS=3, szerokość kanału 80 MHz) zgodnie z tabelą dają tylko 877,5 Mb/s. Chętnie bym zobaczył więcej parametrów od strony FunBoxa (niestety nie wiem, co on może wyświetlić).

 

Trudno mi coś więcej powiedzieć, bo pomiar był jednorazowy a środowisko pomiarowe niemiarodajne (WiFi).

 

Na koniec nie powstrzymam się od pytania: piszesz "Kiedy miałem subskrypcję 100Mb/s, osiągałem taki wynik na każdym urządzeniu". Naprawdę na usłudze 100M dostawałeś downlink 300M? To po co w ogóle zmieniałeś tę usługę?

parametry WiFi na laptopie

 

 

 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Prędkość internetu Orange Światłowód po wi-fi


@larma 

Na koniec nie powstrzymam się od pytania: piszesz "Kiedy miałem subskrypcję 100Mb/s, osiągałem taki wynik na każdym urządzeniu". Naprawdę na usłudze 100M dostawałeś downlink 300M? To po co w ogóle zmieniałeś tę usługę?

parametry WiFi na laptopie

 


A ja nie powstrzymam się od napisania, żebyś nauczył się czytać ze zrozumieniem. Nie wiem jak można to inaczej zrozumieć aniżeli miał 100Mb/s, to uzyskiwał te 100Mb/s na każdym urządzeniu. 

 

Teraz jak ma 1Gb/s, to uzyskuje i tak 150-200Mb/s na urządzeniach, co w takim wypadku w ogóle pokazuje, że te stwierdzenie ze 100Mb/s wcześniej nie ma sensu, bo teraz poniżej 100Mb/s i tak mu nie spada, zrozumiałbym jakby po zmianie na 1Gb/s nie uzyskiwał po wifi 100Mb/s na każdym z urządzeń, na których wcześniej uzyskiwał taki wynik, wtedy by mógł mieć jakieś "ale".

 

Dodatkowo 1170Mb/s to zestawione maksymalne połączenie po wifi w tym laptopie. Standard 5 GHz 802.11ac pozwala na połączenie do 1733Mb/s.

 

@klejbroda a czy próbowałeś zmieniać kanały wifi? Próbowałeś na smartfonie jakimś WiFi analizerem zobaczyć jaki kanał po 5GHz masz najmniej używany? Z 5GHz jest o tyle problem, że radary korzystają z tej częstotliwości. Zalecanym jest używać kanałów do 48 w paśmie 5GHz. Od 52 do 112 to kanały DFS, które mogą zrzucać na niższy kanał, jak są bardziej obciążone.

I jeszcze jedno pytanie, upewniłeś się, że jesteś połączony po 5GHz, a czy masz rozdzielone sieci WiFi na 2.4 i 5GHz? Czy to Twoje urządzenie decyduje z którym się połączyć? Możesz też próbować dać mniejszą szerokość kanału, w tej chwili masz 80MHz, może w Twojej okolicy akurat ta szerokość ma większe zakłócenia. Bawienie się ustawieniami i kanałami nic nie kosztuje, nic nie popsujesz a możesz dojść do sedna sprawy.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Prędkość internetu Orange Światłowód po wi-fi

@klejbroda tu masz podpowiedzi do rozdzielenia sieci WiFi na FunBox-ie:

Tutaj masz podpowiedź, jak zmienić numer kanału w sieci WiFi:

 

Czy w normalnym użytkowaniu router FunBox jest zamknięty w szafce, jak widać na zdjęciu? Jeżeli tak, to nie spodziewaj się dużych prędkości oraz zasięgu WiFi, ponieważ w takiej lokalizacji sygnał jest tłumiony. Zalecane jest umiejscowienie routera najlepiej w takim miejscu, aby sygnał WiFi rozchodził się bez zakłóceń i tłumienia, z dala od urządzeń elektrycznych, około 1 - 1,5 metra nad połogą i nie powinien stać w okolicach telewizora (od telewizora są największe zakłócenia, nawet jeśli jest to ledowy).

Tu masz podpowiedzi jak najlepiej umieścić router, aby był jak największy zasięg WiFi.

 

edit:

Żeby dokładniej określić maksymalną prędkość na światełku, zalecane jest wykonanie pomiaru na urządzeniu podłączonym kabelkiem do routera.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Prędkość internetu Orange Światłowód po wi-fi

Cześć,

 

Zgodnie z radami powyżej proponuję zwiększyć szerokość kanałów na FB3. Mógłbyś również poprosić kogoś, kto ma laptop z dobrym wifi (na innej usłudze osiąga dobre wyniki speedtestów) o weryfikacje Twojej sieci. Sam również (jeśli znasz kogoś z podobną usługą) mógłbyś sprawdzić Twój sprzęt na innym modemie. Zakładam, że podzieliłeś częstotliwości, wyszukałeś najlepszy kanał i sprawdziłeś specyfikację wifi w mac-u. Zwróć uwagę na szyfrowanie -jedynym słusznym dla mac jest WPA/WPA2 (nie należy ustawiać "mixed"). czytałem, że Orange miał problemy z tego typu odbiornikami i poprawił pod tym kątem soft w modemie i SWB. Informuj jak wypadły testy, będziemy myśleć co dalej robić


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 466
  • 1966
  • 4

Prędkość internetu Orange Światłowód po wi-fi

Nie rozumiem tego hejtu na Macbooki ja mam funboxsa przezsciane w opcji 300mb spokojnie osiągam 270/30 po wifi po kablu mam 280/30b tak jak piszą koledzy 
1. Rozdzielenie pasma (tylko tak będziesz miał pewność że macbook wybiera 5ghz choć przy prędkości 300mb 2.4 jest niemożliwe
2.  Zabawa kanałami
3 Jeśli Ci nie przeszkadza to po ipv6 u mnie było trochę szybciej  
4. Orange często ma umowę z lokalnym operatorem i tu też może być problem
5. Z doświadczenia wiem że hub usb i tak będzie Ci potrzebny więc kup go wcześniej i zrób testy:). 


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 7
  • 0

Prędkość internetu Orange Światłowód po wi-fi

Hej

 

Wybaczcie, że odpisuję z opóźnieniem. Bardzo, bardzo wam dziękuję za wszystkie rady! Jak tylko znajdę chwilę na początku przyszłego tygodnia, kupię kabel ethernet, przejściówkę (albo skorzystam z laptopa, który ma wejście na wtyczkę RJ45 i nowoczesną kartę sieciową), zastosuję się do wszystkich podpowiedzi, przeprowadzę więcej testów i dam znać jak wypadły!

 

Do "usłyszenia" niebawem 🙂


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Prędkość internetu Orange Światłowód po wi-fi

Zrób to koniecznie. Może przecież się okazać że masz już problem na światłowodzie. Wystarczy że zabrudzi się końcówka pigtaila i tłumienie wzrośnie. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Prędkość internetu Orange Światłowód po wi-fi

Cześć,

 

Końcówki "pigtaila" i tak są brudne, ale mieszczą się w tolerancji założonej do prawidłowego działania usługi. Może czasem lepiej nie pisać o tym, gdyż mniej świadomy użytkownik poleci od razu po nalewkę na spirycie  do barku, albo po Cif i chusteczką zacznie "czyścić" brud?? Wszystkie dane dotyczące "światełka" można odczytać z modemu, więc lepiej się zalogować i sprawdzić niż gdybać w ciemno