Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Poprawa zasięgu wifi w domu - Funbox 6, a mesh

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 601
  • 1184
  • 2

Poprawa zasięgu wifi w domu - Funbox 6, a mesh

Dlatego można spróbować z zestawem PLC bez mesh a jak się nie sprawdzi to zwrócić w ciągu dwóch tygodni czy miesiąca w zależności od sklepu

nie każdemu mesh jest potrzebny w domu, czesto zwykle AP wystarczają, ja używam intensywnie mesh ze względu na Wifi Calling i tym aspekcie nie ma dla mnie lepszego niż TPlink bo prawdziwie obsługuje wszystkie trzy standardy roamingu Wifi czyli 802.11k/v/r , część sieci mesh ma z tym problem, oczywiście do tego smartfon też musi obsługiwać te standardy a z tym też różnie bywa dlatego część nieświadomych użytkowników nie rozumie dlaczego nie przełącza ich do teoretycznie mocniejszego AP 😉

mesh TPlinka przerzuca mnie bezprzerwowo pomiędzy AP sieci mesh jak krąże po domu rozmawiając przez WifiCalling a to bardzo wymagający test dla sieci mesh 😉


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12969
  • 53261
  • 618

Poprawa zasięgu wifi w domu - Funbox 6, a mesh

@pawel__b  PLC ma jedną wadę, działa czasem niestabilnie  i AP wewnetrzny jest symboliczny w pełnym tego słowa znaczeniu 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 601
  • 1184
  • 2

Poprawa zasięgu wifi w domu - Funbox 6, a mesh

@agat13 

Kiedy i z jakim PLC mialeś ostatnio do czynienia? 🙂
Współczesne PLC TPlinka działa mega stabilnie, możesz włączać pralkę czy wiertarkę i jeśli masz dobrą instalację elektryczną a nie sztukowanie aluminiowej z miedzianą czy jakieś inne wynalazki to nie ma szans żeby zerwało, myślę że opierasz swoje sądy na starych urządzeniach AV200 i wcześniejszych które reagowały nawet na siejące chińskie zasilacze, to już zamierzchła przeszłość, a co do ustawień Wifi na nich, polecam Devolo, to zmienisz szybko swoje zdanie odnośnie możliwości konfiguracyjnych 🙂

Myślę że jeszcze nie mialeś w ręku żadnego urządzenia Devolo czy Comtrend pracującego w standardzie g.hn PLC ani żadnego nowszego TPlinka pracującego w HomePlug PLC AV1000 i wyżej, nie ma porównania w kwestii stabilności i prędkości ale jest kilka zasad których trzeba się trzymać jak choćby praca na jednej fazie mimo że te urządzenia pracują nawet między fazami ale wówczas prędkość drastycznie spada, druga sprawa to instalacja, największą prędkość osiąga się na trójżylowej instalacji bo są zestawiane równolegle dwa kanały co prawie  podwaja prędkość i jeszcze bardzie podnosi stabilność, odnośnie stabilności to nawet nie pamiętam kiedy w ciągu pandemii chociaż raz by mi zerwało PLC 😉

Jedyne do czego można się czepić to prędkości bo tak jak wcześniej pisałem, 200 albo 400mbps chyba że Devolo to i pół giga wyciągniesz ale to zależy głównie od instalacji 230V

PLC może nie jest zbyt popularne w Polsce a to głównie za sprawą starych urządzeń, nota bene tez rozprowadzanych przez Orange dla abonentów, a poza tym ma złą prasę u krótkofalowców 😉

jest tez pewna różnica miedzy g.hn a HomePlug, po pierwsze są niekompatybilne ze sobą a po drugie g.hn jest lepszy do grania online bo ma minimalne opóźnienia co dla graczy moze mieć znaczenie, poza tym g.hn nie lubi starych aluminiowych instalacji i instalacji w których przeplata się miedz z aluminium, nowe TPlinki pracują w HomePlug i z mojego doswiadczenia w rożnych instalacjach lepiej sprawują się na starszym okablowaniu niż g.hn

Ludzie czasem jeszcze kupują gdzieś na Allegro czy olx te starocie za grosze i denerwują się że to działa niestabilnie i potem krążą takie opinie, oczywiście nie wypowiem się jak to działa np. jak ktoś ma fotowoltaikę w domu, takiego przypadku jeszcze nie mialem 😉


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12969
  • 53261
  • 618

Poprawa zasięgu wifi w domu - Funbox 6, a mesh

@pawel__b  fakt, dawno nie pracowałem  na PLC i ostatnio chyba na czymś  z tej serii 

http://www.eukasa.pl/transmiter-sieciowy-d-link-dhp-601av-e-zestaw-startowy-dhp-601av-e/

Z Devolo  mam kiepskie wspinbienia, ale to było lata temu...

Muszę się przyjrzeć obecnym modelom

Jednak mam obiekcje co do wifi z poziomu gniazda elektrycznego dla modeli w nie wyposażonych 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 601
  • 1184
  • 2

Poprawa zasięgu wifi w domu - Funbox 6, a mesh

@agat13 

przede wszystkim tak jak wspominałem pojawił się ten kompletnie nowy standard g.hn, jest mega szybki i stabilny ale gorzej sprawuje się na starszych instalacjach niż HomePlug który większość w Polsce używa ale z tych czasów kiedy w urządzeniu był port FastEthernet 😉

ja używałem Dlinki, Comtrend, Fritze, TPlinki i Devolo i bardzo sobie chwale Comtrend, Devolo i nowe Devolo, stare Devolo pracowalo z HomePlug, nowe na g.hn 🙂

Nowe Devolo jest drogie ale bardzo szybkie i stabilne, ale dla mnie kluczowa sprawa to był roaming Wifi i tu lepszy się okazał TPlink ze swoim HomePlug AV1000, po prostu ma swietnie dopracowany 802.11r, jak ktoś nie potrzebuje mesha to polecam te naprawdę razie zestawy Comtrend z allegro, standard g.hn i działa bardzo stabilnie 🙂

zawsze oczywiście może się zdarzyć że nie jesteśmy świadomi że elektryk odwalił jakąś manianę przy budowie domu i gdzieś jest zły kontakt miedzy kablami albo wstawka aluminiowa ale zakladam że to margines

ja używam obecnie Deco P9, ma bardzo dobry zasięg Wifi, to trochę inna konstrukcja niż Devolo czy Comtrend, jest na kablu a nie bezpośrednio w gniazdku, wiadomo że z propagacją może być rożnie w zależności kto ma jakie ściany, na jakiej wysokości są gniazdka i czy nie zostały np. zasłonięte meblami

co do DLinka mam taką jedną instalację ze starym DHP-W311AV w domku ze starą instalacją aluminiową i działa bardzo dobrze, dwa AP i moduł spinający


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12969
  • 53261
  • 618

Poprawa zasięgu wifi w domu - Funbox 6, a mesh

@pawel__b  zaciekawiłeś i stwierdzam, że warto zweryfikować pojęcie  o PLC

Mógłbyś coś z testów wrzucić? Jaki masz net i np dystans pomiędzy gniazdami dla PLC kontra przekroju żyły elektrycznej w kółku odsłonach?

Byłoby to ciekawe...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 601
  • 1184
  • 2

Poprawa zasięgu wifi w domu - Funbox 6, a mesh

@agat13 

Żebym to ja wiedział jak jest przekrój mojej instalacji 🙂

mieszkam w bloku, mieszkanie 80m, instalacja miedziana, dwużyłowa z końca lat 80tych, układ mieszkania mniej wiecej w kwadracie, połączenie mam po przekątnej mieszkania, wyciągam średnio 200mbps z salonu i to jest dla mnie zupełnie wystarczające mimo że mam dwa łącza do internetu, oba 1gbps, jedno Docsis z kablówki a drugie światłowód 

jeszcze na jedną rzecz zwrócę uwagę, jeśli komuś PLC zrywa to warto sprawdzić czy gdzieś w pomieszczeniu nie jest podłączony jakiś stary zasilacz, generalnie zasada jest taka że PLC podpinamy bezpośrednio do gniazda 230v w ścianie a wszelkie inne urządzenia do listwy albo w gniazdo przelotowe w PLC, dobrze wszelkie podejrzane zasilacze przepiąć do innego gniazda i odsunąć od urządzeń PLC, to też z mojego wcześniejszego doświadczenia 😉 no i PLC nie przechodzi przez licznik energii elektrycznej, o tym tez trzeba pamiętać 

Nie gram w gry sieciowe więc trudno byłoby mi powiedzieć jak to się sprawdza w graniu, różnicę gołym okiem widziałem jak miałem podłączone Devolo, praktycznie nie wnosił opóźnienia, HomePlug dodawał chyba z 5ms ale to akurat nie było dla mnie istotne, dla gracza na pewno będzie, g.hn jest taki bardziej responsywny 🙂

Devolo które mialem to był zestaw Devolo Magic 2 Wifi Next

taki test na szybko z fotela w salonie

IMG_0034.PNG

________________
* Przycięto grafikę (ukryto reklamy) – moderator Kinga


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12969
  • 53261
  • 618

Poprawa zasięgu wifi w domu - Funbox 6, a mesh

@pawel__b  zachęciłeś mnie do eksperymentów.  Instalacja w domu nowa 3x2,5 kwadrat. Bezpuszkowa..

PLC niby stare  i tylko 300Mb/sek ale...Z garażu do salonu jutro zestawię połączenie i zobaczę...


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18416
  • 52659
  • 710

Poprawa zasięgu wifi w domu - Funbox 6, a mesh

@agat13 opisz później na forum swoje testy.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 601
  • 1184
  • 2

Poprawa zasięgu wifi w domu - Funbox 6, a mesh

@agat13 

stare PLC czyli interfejsy FastEthernet, prędkości, stabilności czy zasięgu nie będziesz miał takiego jak w nowszych urządzeniach standardu g.hn albo HomePlug AV1000, ostatnio znajomy brał ode mnie zestaw Comtrend i zestawił połączenie po kablu elektrycznym na 300m, pomiędzy domem a bramą 🙂

dlatego lepiej popróbować z czymś co jest za grosze z allegro jak ten Comtrend i ewentualnie zwrócić jak się nie sprawdzi 🙂 plusem allegro jest prosty sposób zwrotu 

na starych urządzeniach nie spodziewam się u Ciebie żeby dobrze działało bo to przepaść pomiędzy tym jak się te urządzenia rozwinęły,