Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Podłączenie internetu, mam gniazdko R/DATA/TV. To wystarczy, czy będzie potrzeba czegoś innego?


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2106
  • 7735
  • 31

Podłączenie internetu, mam gniazdko R/DATA/TV. To wystarczy, czy będzie potrzeba czegoś innego?


@call_me_Martinnapisał(-a)

Dziękuję wszystkim za pomoc, ale dzisiaj troszkę posiedziałem w necie i okazało się, że jest w moim bloku pociągnięty światłowód


to popytaj sąsiadów, nikt jeszcze nie ma?


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2573
  • 9222
  • 46

Podłączenie internetu, mam gniazdko R/DATA/TV. To wystarczy, czy będzie potrzeba czegoś innego?

@call_me_Martin jeśli to nowy budynek deweloperski to masz w mieszkaniu skrzynkę z mediami (przedpokój). Tam będzie modem. Resztę rozprowadza się za pomocą wewnętrznej sieci Ethernet. Jeśli to starsze budownictwo to monter będzie musiał fizycznie przewiercić się do mieszkania z klatki schodowej i wykonać pełną instalację natynkową.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 68
  • 447
  • 2

Podłączenie internetu, mam gniazdko R/DATA/TV. To wystarczy, czy będzie potrzeba czegoś innego?


@mardernapisał(-a)

operatorzy telekomunikacyjni nie korzystają z kabli sieci zbiorczej TV w blokach tak samo jak nie korzystają z kabli od domofonów. Jeśli zamówisz internet to monterzy zrobią nową instalecję do mieszkania i zamontują gniazdko tam gdzie chcesz. Gdzie zamówisz to już Twoja decyzja i oczywiście uzależnione to jest od tego czy dany operator posiada w budynku swoją infrastrukturę kablową.


A MoCA? W moim budynku Orange korzysta zarówno z koncentryków, jak i skrętki przy usłudze światłowodowej. ONT instalowany jest w pomieszczeniu rozdzielczym, zasilany z mieszkania abonenta przez POE albo koncentryk. Oficjalnie oferowana prędkość to 600Mbit/s, ale po skrętce można się doprosić 1Gbit/s. Nie wspominam o operatorach kablowych, bo to przecież też operatorzy telekomunikacyjny korzystający jak najbardziej z instalacji telewizyjnej.

Monterzy nie zrobią ot tak sobie instalacji w budynku. Jest to regulowane umowami ze wspólnotą/spółdzielnią mieszkaniową. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2573
  • 9222
  • 46

Podłączenie internetu, mam gniazdko R/DATA/TV. To wystarczy, czy będzie potrzeba czegoś innego?

@micihol1 Owszem korzysta jeśli deweloper tak przygotował budynek (skrętka, coax, światłowód). Ja mówię o Telewizji zbiorczej kiedyś bardzo modnej w blokowiskach. Na dachu była antena zbiorcza a do mieszkań leciały kable Coax. Z tego żaden operator nie korzysta. To jak będą podłączani klienci określane jest na etapie dokumentacji technicznej podczas budowania przyłącza do budynku. W starszych budynkach prawie zawsze będzie to instalacja abonencka kładziona przez monterów w momencie kiedy ktoś z mieszkańców chce usługę. W deweloperce jest już wszystko gotowe to monterzy mają mniej pracy. Mediakonwertery stosuje się sporadycznie jak ktoś okablowanie w budynku wykonał za operatora ale nie jest one w technologii światłowodowej. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 68
  • 447
  • 2

Podłączenie internetu, mam gniazdko R/DATA/TV. To wystarczy, czy będzie potrzeba czegoś innego?

@marder mówisz o AZARTach, które w większości zostały zdemontowane i ze względu na ich szeregowe połączenie w pionach, rzeczywiście nie nadawały się na potrzeby nowoczesnych sieci kablowych.

W inwestycjach, które otrzymały pozwolenie na budowę po 2012 roku, do każdego lokalu musi być doprowadzony światłowód, instalacja antenowa (przyłączona do anteny naziemnej i satelitarnej umożliwiającej odbiór z 13E i 19E) i skrętka - tutaj problemu nie ma. Potrzebna jest tylko zgoda na wykonanie przyłącza do budynku.

W inwestycjach wykonanych zgodnie z wcześniejszymi regulacjami, jest skrętka i instalacja antenowa, nie było obowiązku kładzenia światłowodu i tutaj decyzja jest podejmowana z właścicielami nieruchomości, czy zgadzają się na poprowadzenie instalacji światłowodowej w zewnętrznych duktach, czy będą wykorzystane mediakonwertery. Ponieważ zarówno skrętka, jak i kabel współosiowy w takich inwestycja spełniają minimalne wymagania dla dostępu szerokopasmowego i są własnością wspólnoty/spółdzielni, operator w większości przypadków nie może wymusić położenia światłowodu.

Sytuacja zmienia się w wielkiej płycie i budynkach z wczesnych lat 90 - tam wszystko musi być kładzione przez inwestora (operatora lub spółdzielnie) i rzeczywiście jest ustalane na etapie projektowania, przy czym pole manewru jest mniejsze, bo zarówno operator jak i zarządca budynku są zobowiązani prawem telekomunikacyjnym w kwestii parametrów takiej instalacji.

 

Także sprawa nie jest tak czarnobiała, jak ją przedstawiłeś, a do tego na podstawie jednego zdjęcia gniazdka założyłeś, że jest to AZART, przy czym ja się upieram, że gniazdo abonenckie z odejściem "DATA" to rzadkie zjawisko na starej instalacji w wielkie płycie.;-) Konkludując - wszystko, co nie jest AZARTEM, a zostało oddane przez dewelopera, może być wykorzystane przez operatorów do świadczenia usługi, w tym również światłowodowej, dlatego Twój wniosek, że instalacja ze zdjęcia nie nadaje się do takich celów jest moim zdaniem błędny, bo wszystko zależy od tego, czy właściciel budynku zgodził się na poprowadzenie zewnętrznej instalacji światłowodowej, czy nie (jesteśmy na forum Orange Światłowód, ale operator TV kablowej swobodnie może z takiej instalacji  współosiowej skorzystać bez dodatkowych inwestycji).


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13261
  • 54390
  • 637

Podłączenie internetu, mam gniazdko R/DATA/TV. To wystarczy, czy będzie potrzeba czegoś innego?

@micihol1  masz dobre rozeznanie w technologii dostarczania usług. 

Warto jednak wspomnieć, że każdy budynek/ deweloper rządzi się własnymi prawami, a jakość i forma dostarczenia sieci jest czasem bardzo różna...

Co nie zmienia faktu że masz rację i warto ten temat u siebie zgłębić przed instalacją 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 68
  • 447
  • 2

Podłączenie internetu, mam gniazdko R/DATA/TV. To wystarczy, czy będzie potrzeba czegoś innego?

Zdecydowanie, a najlepiej zerknąć do SIDUSIS i sprawdzić, jaki operator i w jakiej technologii oferuje usługi 🙂 Chociaż tam chyba informacji o konwersji medium się nie znajdzie, ale na pewno jakiś pogląd na sytuację da.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2573
  • 9222
  • 46

Podłączenie internetu, mam gniazdko R/DATA/TV. To wystarczy, czy będzie potrzeba czegoś innego?

@micihol1 nie musisz mi tego tłumaczyć bo ja projektowałem instalacje FTTH do budynków 😄 W tym przypadku właśnie założyłem że jest to instalacja telewizji zbiorczej. To co napisałeś jest prawdą ale tylko w teorii. W praktyce wciąż wielu deweloperów nie prowadzi światłowodów do mieszkań ograniczając się tylko do skrętki lub koncentryków. Operatorzy często we własnym zakresie wciągają pigtaile. Zdarza się też tak że Orange nie chce stosować mediakonwerterów i każe podwykonawcą wyciągać światłowody. Oczywiście deweloper czy wspolnota wyrażają na to zgodę. Dlatego nawet w tym konkretnym przypadku gniazdo Data może zostać zignorowane przez operatora.