Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange światłowód czy warto?


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Orange światłowód czy warto?

Cześć

Okazało się, że w bloku pojawi się światłowód i teraz mam pytanie czy warto przejść, bo dostałem dziś taką propozycje? Aktualnie mam 80mb/s po kablu telefonicznym.

I drugie pytanie jak to wygląda, jeśli się zgodze na zmianę, to dostanę nową umowę na 2lata, czy umowa obowiązuje nadal stara?

42 ODPOW. 42

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52625
  • 602

Orange światłowód czy warto?

@Kamas21 Zawsze warto, bo to i tak Cię czeka (likwidacja usług po miedzi). Szybciej, pewniej, mniejszy ping...Więcej możliwości (np IPTV poza pasmem netu).

Przejść można na zasadzie migracji. Stara umowa wygasa, nowa jest na np 24 miesiące od momentu podpisania umowy na światłowód po instalacji.

Ja bym się nie zastanawiał...

Podobny wątek Przejście w trakcie trwania umowy na światłowody - Nasz Orange

Zwróć uwagę na sam motyw instalacji, bo ta będzie nowa..


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 94
  • 327
  • 1

Orange światłowód czy warto?

Tak jak kolega wyżej napisał. Nie zastanawiaj się ani chwili. To jak przesiadka z Malucha do Mercedesa 😉


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

Orange światłowód czy warto?


@shevchenko_1987napisał(-a)

Tak jak kolega wyżej napisał. Nie zastanawiaj się ani chwili. To jak przesiadka z Malucha do Mercedesa 😉


Raczej z wozu drabiniastego na Ferrari.😉

@Kamas21: IMHO nie dostaniesz żadnej rady idącej w przeciwną stronę. Każdy kto ma łącze światłowodowe będzie Ci radził przejście za wszelką cenę. Nie będę oryginalny i napiszę tylko: warto.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Orange światłowód czy warto?

Przejrzałem ten wątek odnośnie instalacji, ale ciekawi mnie jeszcze parę kwestii. Pierwsza to czy internet do mieszkania idzie tą samą drogą? Rozumiem, że kabel będzie wymieniony, ale czy idzie z tej samej puszki czy jakiejś innej? Obecnie to jakoś mi idzie od podwórka. I drugie pytanie. W zestawie pewnie jak to w tych zestawach kabel łączący funboxa z gniazdkiem pewnie jest króciutki, pewnie z 3metry. Aktualnie u mnie jest tak, że mam poprowadzony kabel z podwórka do mieszkania, na końcu wiadomo jest gniazdko (instalacja robiona gdzieś 7lat temu), ale od tego gniazdka idzie potem kabel 10metrowy do modemu, który jest przy tv. Rozumiem, że teraz pewnie pasowałoby o te 8-10metrów przenieść gniazdko do pokoju, przy telewizorze, bo pewnie technicy mogą nie mieć tak długiego kabla łączącego gniazdko z funboxem? 

 

Czyli umowę podpisuję po zakończeniu instalacji, rozumiem, że dostaję papierową umowę, tak jak w salonie? Aktualny sprzęt funboxa, dekoder, mam sam spakować, te wszystkie kabelki itp. czy to też zrobią sami technicy?


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

Orange światłowód czy warto?

@Kamas21 

Nie jestem pewien jak szczegóły instalacji wyglądają w budynkach wielorodzinnych, ale:

- instalacja światłowodowa jest całkowicie niezależna od instalacji telefonicznej. Możesz mieć obie. To nie jest kwestia wymiany końcowego kabelka, to zupełnie inna instalacja.

- lokalizację gniazdka światłowodowego w lokalu wybierasz ty, technik powinien się do Twoich zaleceń dostosować. Ile kabla i jak to zrobić nie powinno być Twoim zmartwieniem. Najczęściej wszyscy są zadowoleni, dobrze natomiast zastanowić się gdzie to gniazdko najlepiej umieścić. A to już zależy od wielu czynników: topografia lokalu, preferencje indywidualne, istniejące okablowanie eternetowe (ewentualnie) itd.

-kabel łączący FB z gniazdkiem to patchcord światłowodowy. Jest on dość krótki, choć oczywiście istnieją dłuższe. Najbezpieczniej jest tego elementu nie ruszać więc FB powinien być blisko gniazdka (albo gniazdko blisko FB, to jest względne).

-przy usłudze TV dobrze zaplanować połączenie FB z dekoderem kabelkiem eternetowym (więc bliskość FB i dekodera ma sens).

-jeśli FB ma być też źródłem WiFi to powinien być tak umieszczony, żeby nie było problemów z zasięgiem. Czyli mniej więcej centralnie i w lokalizacji otwartej.

-ja podpisywałem umowę po zainstalowaniu wszystkiego i sprawdzeniu działania. Ale YMMV.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52625
  • 602

Orange światłowód czy warto?

@Kamas21 Sposób wykonania instalacji u Ciebie zależy od uwarunkowania przyłączy w okolicy. jeśli OPP (punkt dostępowy) jest na słupie , to jest szansa na podwieszkę do twojego domu. Jeśli OPP jest w słupku, to przyłącze będzie doziemne. Warto się przejść po okolicy i sprawdzić.

To TY decydujesz gdzie zakończyć instalację kabla światłowodowego i założyć gniazdo, aby było najbliżej TV, czy w miarę centralnie w domu, aby i wifi było najlepsze...

Dodatkowo monterzy mogą przeciągnąć do 25m kabla ethernet pomiędzy modemem a zamówionym dekoderem IPTV. W cenie...instalacji.

Monterzy mogą mieć zlecenie migracji, czyli oni zabierają sprzęt dotychczas używany. O to wnioskuj...bo wygodnie. W zależności jak złożysz zamówienie (Salon czy infolinia) tak będzie podpisana umowa. W salonie na miejscu, a na infolinii, monter przyniesie umowę.

W razie wątpliwości, pytaj


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Orange światłowód czy warto?

Szczerze to nie wiem jaka lokalizacja gniazdka byłaby najlepsza. Czy tu też jest korzystniejsze jak kabel łączący gniazdko z funboxem jest jak najkrótszy? Teoretycznie gnizadko nie musi być tam gdzie dziś, więc spokojnie można je przenieść, ale nie wiem czy najlepiej by było jak najbliżej funboxa, czy nie ma to większego znaczenia i może być połączone z nim kablem powiedzmy 8metrów? Pamiętam, że w tej technologii co jest aktualnie, to wiem, że ten 10metrowy kabel między funboxem a gniazdkiem nie jest zbyt dobry, no ale za bardzo się tego nie dało zmienić i tak musiało już być.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52625
  • 602

Orange światłowód czy warto?

@Kamas21 Przy FTTH jest inaczej. Gniazdo sie instaluje tam, gdzie będzie miał stać modem. Nie ciągnie się patchcordów FTTH przez pół mieszkania, bo tom ryzykowne. Kwestia uszkodzeń delikatnego przewodu. Dlatego sugeruję przemyśleć sieć i przyłącze  w domu


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Orange światłowód czy warto?

Ale dobrze zrozumiałem, że najlepiej by kabel między funboxem, a gniazdkiem był krótki, a nie np. 10metrowy? Gdybym chciał zrobić tak jak mam teraz, to kabel między funboxem, a gniazdkiem musiałbym mieć właśnie coś około 10metrów, więc w takim razie nie wiem czy to jest dobre wyjście i może lepiej gniazdko przenieść w pobliże tv, czyli tam gdzie stoi funbox i tak gdzie będzie stał nadal?