Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange Światłowód Pro


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Orange Światłowód Pro

@tolek w innym temacie kolega @impetiginisatio już kiedyś o tym pisał . I mówił, że miał telefon od operatora i akurat to, że ograniczają u niego to nie jest gdybanie tylko fakt.

Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 389
  • 1752
  • 5

Orange Światłowód Pro

Ale który operator mu ograniczył transfer ze względu na przekroczona ilość gb? Operator jest wrażliwy na wysyłanie czy tez pobieranie? Ja wykorzystuje sporo internetu właśnie do przesyłania obrazu z kamer i jak dotąd nikt mi uwagi nie zwrócił. Połączenie jest na trasie Netia->Orange. Kilkudniowy uptime i transfer w okolicach 6,5 Tb. Dodam ze to tylko ruch z monitoringu. Jakbym to puścił przez LTE to mógłbym zaliczyć ban. 

58F4751F-4588-43DB-B32B-A5EB86D1CFF9.jpeg


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Orange Światłowód Pro

@maciejnet on mieszka za granicą i tam jakieś są inne zwyczaje operatorów. Dają duże prędkości ale z limitem danych. 


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 389
  • 1752
  • 5

Orange Światłowód Pro

Właśnie duża prędkość nie jest takim dużym problemem dla operatorów jak stałe obciążenie sieci. 


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

Orange Światłowód Pro


@mardernapisał(-a)

on mieszka za granicą i tam jakieś są inne zwyczaje operatorów. Dają duże prędkości ale z limitem danych. 


i nie umieją napisać cennika, regulaminu, ustawić limitu i ograniczyć po przekroczeniu, tylko jakiś gostek dzwoni i grozi?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Orange Światłowód Pro

@pirenej tu musiałby się kolega wypowiedzieć bo nie pamiętam czy nie mówił (chyba mówił ale nie dam sobie głowy uciąć ) ale podejrzewam, że to w regulaminie jest napisane a gościu dzwoni dla przypomnienia jak przekracza się ten próg

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Orange Światłowód Pro

w PL akurat wrozenie z fusow, bo PL ma 38 milionow mieszkancow. Zreszta takie Orange nigdy mi nie robilo problemow z polaczeniami wychodzacymi - mam 2 numery z ktorych od miesiecy jest minimum po 50 godzin ruchu do obcych sieci bez ruchu przychodzacego i nikt nie zerwal umow ani nie wylaczyl kart SIM.

 

W takiej Szwajcarii po kupnie no-limitu i wydzwonieniu 4 godzin do PL ( tu sa najczesciej no-limity do wszystkich) - po pierwsze blokada wychodzacych bo ... tak, rozmowy sa nieograniczone, ale dzwoni Pan za duzo i my ustalilismy sobie ze srednio miesiecznie 180 minut....wiec nie...A po drugie moje dane trafily na czarna liste - u tego operatora (to jest szwajcarski Salt - dawne Orange) - nie wolno mi podpisac umowy.

 

Mam jeszcze jedna umowe abonamentowa z ktorej korzysta moja zona i Salt robi calkiem zgrabny fikolek - nie wolno im wybierac klientow i nie podpisac umowy bo bylaby to dyskryminacja- wiec gimnastykuja sie ze nie przeszedlem wiarygodnosci finansowej - nie podpiszemy umowy bo boimy sie ze nie zaplaci Pan rachunku, nasz algorytm wykryl ze nie przechodzi Pan weryfikacji finansowej. Dlatego mam 3 abonamenty aby nie uzywac jednego i nie wyleciec z Sunrise i Swisscomu. W Polsce takie rzeczy sa nie do pomyslenia - operator mialby problem z UKE.

 

akurat operator do mnie kiedys zadzwonil i stwierdzil, ze sie pozegnamy i jeszcze bedzie dochodzil swoich praw - zrobilem uGet i pare plikow 1000GB z speedtest.tele2.net oraz bellwü speed. Szlo calkiem zgrabnie ponad 7,5 Gbit/s.

 

Zdazylem jakies 4Tb sciagnac i byl telefon- prosimy natychmiast przestac, albo konczymy zabawe i widzimy sie w sadzie. Dzialanie tego typu zostalo zakwalifikowane jako abuse, co mnie zreszta nie dziwi, bo tajemnica poliszynela jest to, ze tych 10Gbit/10Gbit podlacza sie bodajze kilkudziesieciu uzyszkodnikow i niech bedzie jeden power user.

 

Dla niektorych ofert to chyba doplacaja ( 39 CHF miesiecznie na 24 miesiace za 10Gbit to nie ma szans sie oplacac przy zalozeniu, ze Router 10Gbit XGS-PON kosztuje ponad 300 CHF.)


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

Orange Światłowód Pro


@impetiginisationapisał(-a)

tajemnica poliszynela jest to, ze tych 10Gbit/10Gbit podlacza sie bodajze kilkudziesieciu uzyszkodnikow


ależ to żadna tajemnica -> https://pl.wikipedia.org/wiki/Gigabitowa_Pasywna_Sie%C4%87_Optyczna#XGS-PON


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Orange Światłowód Pro

@impetiginisatio a tak z ciekawości jak ten operator z którego światła korzystasz w Szwajcarii się nazywa?

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Orange Światłowód Pro

@pirenejtak, ale w warunkach CH gdzie czesto sa promocje i masz XGS-PON za 39CHF to troche jakby to napisac - troche tych uzyszkodnikow jest. Operator wiodacy czyli Swisscom ma takze swoj XGS-PON do 10Gbit, ale na przyklad nie sprzedawal przez dluzszy czas routera z portem 10Gbit ale tylko 2,5Gbit. Celowo.  Ja nie mam nic przeciwko overbookingu lacz i to sie robi na calym swiecie, tylko - chyba powinny byc jakies sensowne granice bo podlaczano z tego co wiem 64ech do 10Gbit....niech tylko 10% bedzie mialo karty sieciowe odpowiednie to szybko cos z ruchem trzeba zrobic, chyba ze to ma nbyc tylko marketingowo.

 

 

@Emill1koncze przygode z green.ch - w efekcie skonczylo sie tylko na pouczeniu i operator jest w miare w porzadku, jest w zasadzie resellerem na Swisscomie

 

Najlepszym operatorem jest maly Init7 i sobie uzyszkodnik moze wybrac opcje symetrycznego internetu do 25Gbit (w ramach best effort) i oni maja nawet lepsze punkty styku i cala wymiana ruchu jest inna. Ale tam placi sie 777CHF z gory rocznie za abonament i duzo za instalacje. Tez z gory. Odpadaja koszty comiesiecznego ksiegowania wplat.

 

Tak w ogole to porownujemy nieporownywalne. W PL mamy po pierwsze rynek 38 milionow i regulacje UE - w tym stawki MTR sa uregulowane. W Szwajcarii do dzisiaj mamy asymetrie stawek (operator dominujacy ma 2.80 Rappena za minute, operatorzy konkurujacy 2,95 Rappena za minute (lekka asymetria 5,357%) ale jak popatrzymy na dzisiejszue realia to przuyjmujac dla uproszczenia CHF = EUR to mamy w tym przypadku (stawka MTR w UE wynosi 0,7 Eurocenta za minute ruchu przychodzacego) - ponad 4x wyzsze stawki MTR niz w UE.

 

Operatorzy kanibalizuja swoje oferty czasami i idzie dostac oferte w ramsch czarnego piatku czy walentynek - pelen flatrate na Europe za powiedzmy 29,90 CHF ( za pakietem 40Gb roamingu w UE) - nawet przyjmujac ze stawka hurtowa za dane komorkowe w UE wynosi 1,80 EUR za 1Gb - to wychodzi ze w pewnych warunkach uzyszkodnik nie dosc ze nie generuje zysku dla operatora, to generuje mu strate)

 

Operatorzy najzwyczajniej maja problemy w kalkulacji swoich taryf i twierdze to z premedytacja - taki Salt ma cos ponad 1,6 miliona wszystkich klientow i ma ich tylko dlatego, ze sa to klienci najmniej majetni i w porownaniu do innych dajacy mu najnizsze ARPU. Jednoczesnie operatorzy policzyli sobie ze nikt nie potrzbuje flatrate bo bodajze wnioski o dziwo podobne sa do wnioskow z PL - moze byc flatrate bo ile dzwoni miesiecznie srednio uzyszkodnik w PL? A dodatkowo uzyszkodnik przyjmuje ruch przychodzuacy i smsy tez odbiera ( w CH MTR za jednego SMS wynosi 0,05CHF, w Polsce bodajze 0,05 PLN)...

 

Mozesz postepowac zgodnie z regulaminem bo regulamin mowi u operatorow wyraznie - nie generowac sztucznego ruchu, nie robic call centre, nie wykonywac takich a nie innych dzialan. Zaczynasz dzwonic - najzwyczajniej kupujesz karte SIM only za 29,90CHF i wjezdzasz np. do Francji - dzwonisz do rodzicow w PL na komorke korzystajac z francuskiego Orange/SRF/Boygues i jestes zadowolony. Przez komunikator sciagasz sobie pdfy na smartfona, zadzwonisz sobie przez komunikator z Videokonferencja. Telefon - tutaj dzial bezpieczenstwa sieci - dlaczego wykonuje Pan polaczenia zagrazajace stabilnosci naszej sieci..slucham - przeciez macie nielimitowane... tak ,ale my za nielimitowane uwazamy 180 minut w miesiacu w roamingu...

 

Skonczylo sie skarga do Ombudsmana (20 CHF ryczalt ) i operator pozegnal sie ze mna w ten sposob ze zwrocil mi oplaty za korzystanie z abonamentu przez kilkanascie miesiecy - wpisujac mnie na czarna liste na zasadzie - tego Pana nie obslugujemy. Chcac kupic oferte nie przechodze w Salt weryfikacji finansowej i zapraszamy do kupna prepaida. Nie chca nawet kaucji 10.000 CHF

 

To w zasadzie w PL tez byloby realne - gdyby operatorzy robili powiedzmy oferty typu flatrate za 19,99 i wylaczali karty, gdyby uzyszkodnicy zaczeli korzystac, ale w PL UKE by tego tak nie zostawil.

 

W abonamencie u operatora wiodacego ktory w ofercie SIM only kosztuje ponad 100CHF miesiecznie nic takiego sie nie dzieje - taryfa jest poprawnie skalkulowana, biora ryzyko ze ktos bedzie dzwonil wiecej i nie robia sobie zartow. U operatorow tanszych - bywa ze te wszystkie no limity sa teoretyczne i na papierze - zacznij tylko dzwonic to sie pozegnamy. Cena to nie wszystko.

 

Ale sa w Szwajcarii tez normalni operatorzy - pisza w ofercie slowko nielimitowane i oznaczaja *  - jako nielimitowane rozumiemy  3000Minut w miesiacu i 1500SMS, kazde zdarzenie wiecej bedzie kosztowalo x albo y Rappenow ... to jes tw porzadku,

 

A swoja droga w PL trzeba powiedziec ze nie znam drugiego takiego kraju w UE z takim dobrym pokryciem zasiegowym i jakosciowym sieci i takimi cenami. Takie Niemcy sa kilkanascie lat do tylu. Sa na przyklad okolice Monachium, gdzie nie ma sie zasiegu zadnej sieci, albo jedna kreseczka i nie da sie nawiazac polaczenia....