Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Neostrada, poprawne podlaczenie kabla do modemu.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2521
  • 9039
  • 45

Neostrada, poprawne podlaczenie kabla do modemu.

@agat13 Instalatorzy płaskich kabli nie stosują. Płaskie "jedynki" to się stosowało jeszcze w PRL-u. A o jakiś samoróbkach klienta się nie wypowiadam. Klasyczne kable telefoniczne stosowane u abonenta są 1-lub 2 parowe (okrągłe) bez ekranu i żadnego efektu anteny nie ma.  


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13046
  • 53554
  • 622

Neostrada, poprawne podlaczenie kabla do modemu.

@Damianorangeco do kabla wystarczy 2x2x0,5. Ważne,aby przekrój żyły bł taki sam jak w kablu "z miasta". Co do gniazda...wolałbym użyć zwykłego natynkowego (jeśli już musisz mieć nożowe Krone) z wyjściem RJ45, lub ewentualnie takiego prostego RJ11 na śruby. Ten konektor nie dość, że musisz mieć nóż Krone, to jeszcze ma tendencję do wysuwania się żył w trakcie pociągnięcia za przewód.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13046
  • 53554
  • 622

Neostrada, poprawne podlaczenie kabla do modemu.

@marder..i znów się nie zgodzę (jak zwykle przy zagadnieniach teletechnicznych)-te kable z PRL-u dalej istnieją w instalacji-same się nie wymieniły, a zapytaj technika jakim przewodem przedłużają dystans od gniazda do modemu, to usłyszysz czy używają kabla "okrągłego" czy płaskiego 4-żyłowego przystosowanego do wtyczki RJ11. W każdym sklepie komputerowym kupisz taki w krążkach 100mb i przeznaczony on jest do zarabiarki wytczek RJ11/45 (nawet do ściągania izolacji z niego jest tam taki zestaw noży), więc nie pisz technikowi z 30-letnim stażem sieciowym co klienci mają w domach...wielokrotnie sam widziałem instalację podtynkową w budynku zrobioną takim przewodem i (co z tego wynika) problem z SNR na Neo. Po wymianie na zwykłą skrętkę, jak ręką odjął...Mam w tym temacie własne przemyślenia i będę ich bronił do upadłego. Oczywiście z całym szacunkiem dla dyskutantów 🙂


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 12
  • 0

Neostrada, poprawne podlaczenie kabla do modemu.

Aj, dzięki za prawdziwą pomoc. Pan w sklepie dał mi to gniazdo mówiąc ze poprostu wsune tam żyłe kabla i on sam sie zrobi w srodku 😐 ehh typowo. Kupie gniazdo rj11 na śrubki. Co do kabla wezme skrętkę ytksy ekp 2x2x0.5. I ustale początek zamienie ten niepoprawny kabel na nowy po całej długości. 
Wtedy powinno być bez problemów bo kabel moge zakończyć wtyczka bezpośrednio do modemu gdy będę kładł cały nowy kabel 🙂 

 

____________

* Poprawiono czytelność wpisu - Wiktor


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13046
  • 53554
  • 622

Neostrada, poprawne podlaczenie kabla do modemu.

@DamianorangeNigdy nie zaciskaj wtyczki na kablu instalacyjnym. Po to są gniazda i normy, aby robić poprawnie. Nie twierdzę, że to nie będzie działać, ale później problemy z diagnozą będą wymagały obcinania wtyczek i zarabiania ich ponownie. Jeśli jest możliwość ruszania takim kablem, to bardzo często się kruszy na końcu i po prostu nie styka.

Pamiętaj o dobrym rozparowaniu tego 2-parowego kabla. Rozetnij izolację nożem na długości około 10cm i wtedy zobaczysz jak układają się żyły (powinny być dwie pary-biało/niebieska i biało/pomarańczowa) skręcone delikatnie ze sobą. Zapas rozszytych żył zostaw w gniazdku-może sie przydać. Z drugiej strony zrób podobnie i dobrze skręć oraz zaizoluj każdą z żył osobno (najlepiej na złączki żelowe scotch-lock)

Dobrze zrobiona instalacja to połowa sukcesu

P.S. to gniazdko (a właściwie moduł do gniazda), które masz zarabia się specjalnym nożem. Są oczywiście takie same zarabiane beznarzędziowo, ale to są gniazda kat6 do kabli eth. Z tego typu "beznarzędziowcem" na RJ11 chyba się nigdy nie spotkałem...


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2521
  • 9039
  • 45

Neostrada, poprawne podlaczenie kabla do modemu.


@agat13napisał(-a)

 


Po primo ja piszę o kablu do gniazdka abonenckiego podczas wykonywania nowych instalacji. Od gniazdka do urządzeń są kable w zestawie z modemem to nie ma co tu kombinować. A to że są stare instalacje i mogą zakłócać to Ci pisałem wcześniej. Wynika to z ich wieku i stanu technicznego. Co do stażu pracy. Wykonałem setki instalacji i dalej w tym siedzę ale nie bawimy się już obecnie w miedź tylko w FTTH tak więc coś tam może wiem 🙂  


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13046
  • 53554
  • 622

Neostrada, poprawne podlaczenie kabla do modemu.

@marderZgoda, ale na forum przeważnie odnosimy się do problematycznych sieci teletechnicznych (z innymi forumowicze nie mają problemu, bo nie piszą), a te mogą być leciwe tym bardziej do ADSL-a. Nowych instalacji się już bardzo mało wykonuje, wiec nawet nowi abonenci bazują na tym, co wieki temu ułożył P. Kazio...a ten kroił jak mu materii starczało. Często instalację wykonywał elektryk, a ten robiąc również instalację alarmową nie widział różnicy między kablami parowanymi, a alarmowymi...i wychodzą później cuda. Inaczej wyglądają nowe instalacje, a inaczej te "odświeżane"

Ja uważam, że warto coś wymienić i zrobić od nowa zgodnie ze sztuką niż kombinować ze starociami...

Co do instalacji, to chylę czoła, bo wiem, że o dobrego technika z polotem i zmysłem technicznym (rzecz nabywana w długoletniej praktyce) dziś naprawdę trudno


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Neostrada, poprawne podlaczenie kabla do modemu.

@agat13 @marder kto się nie bawi ten się nie bawi 😛

niektórzy są skazani na miedź i pewnych kwestii się nie przeskoczy po prostu...


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13046
  • 53554
  • 622

Neostrada, poprawne podlaczenie kabla do modemu.

@pablusco nie znaczy, że nie poprawiając "ostatniej mili" nawet we własnym zakresie, nie mamy wpływu na działanie usługi...Łatwo psioczyć na Operatora (bez względu na jakiego) ale trudniej pochylić się nad stanem faktycznym tego na co mamy wpływ. Sam wiesz, że czasem nawet durne działanie przynosi wymierny efekt


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 12
  • 0

Neostrada, poprawne podlaczenie kabla do modemu.

Fajnie bylo by miec światłowód, badz chociaż plany aby ta sieć byla w przyszłości. Z tego co patrzyłem nie ma planów :# z kolei bts orange lte 800 jest 2km od domu w płaskim terenie a ma 1/5 zasieg (-115db) i transfer 0 w porywach do 1 mega. Nie mozna nawet wysyłać wiadomości na messenger. Support odpowiada ze jest obciążony i tyle. Dzien i noc to samo od 2 miesięcy.

Dla porównania lacze sie z nim 14km dalej antena kierunkowa i uzyskuje transfer ~5mb ale połączenie czesto spada krytycznie nie pozwalajac na prace zdalna. Nie mam pomysłu co można by z tym zrobić, bo tmobile na tym samym maszcie tez tak działa. A nie chcę przechodzic do p4 🙂 jutro zrobię neostrade aby wkoncu działało jak powinno, dzięki waszej profesjonalnej pomocy wiem jak się za to zabrać, orange powinno wam dać premie za public relations na tym forum. :))