Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Jaki kabel?


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 35
  • 199
  • 0

Jaki kabel?

Potrzebuję przenieść Livebox 2.0 do innego budynku, kilkadziesiąt (30-40) metrów dalej, prowadząc przewód w ziemi (w peszlu). Internet do 10 Mb, po starym kablu telefonicznym. Jaki kabel powinnam kupić i jakie zamontować końcówki? Jaki typ i czy crossowane?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.

73 ODPOW. 73

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13043
  • 53540
  • 622

Jaki kabel?

@Barbasia  najlepiej kabel ethernet ekranowany FTP. Skrętkę kategorii 5e

Na końcach założyć normalne gniazdko telefoniczne, a w  drugm podkręcić żyły do istniejącej instalacji

Jeśli do ziemi, wskazane, aby był wewnątrz żelowany. Dla trwałości 

Inne kable odradzam. Za duże straty na sygnale 

Rurkę weź najlepszą, aby nie utlenila się w ziemi z pilotem , ale lepiej HDPE 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 35
  • 199
  • 0

Jaki kabel?

Dzięki. No właśnie zależy mi na takich parametrach kabla, które dają największe szanse na czysty sygnał, bo to jednak spora odległość.

Tylko jeszcze dwie kwestie:
1. Czy lepiej przedłużający kabel umieścić przed Liveboxem, czyli przenieść Liveboxa na nowe miejsce, czy może za Liveboxem, a wtedy Liveboxa zostawić na starym miejscu. Czy to może mieć jakieś znaczenie?

2. Te wtyczki muszę jakieś zamontować. RJ45? Nie znam się, jestem blondynką. 😉 Czytam, że są jakieś typy A i B. Więc nie wiem czy obie A (lub B) czy może jedna A a druga B? Potrafisz doradzić?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22156
  • 181

Jaki kabel?


@Barbasianapisał(-a)

Potrzebuję przenieść Livebox 2.0 do innego budynku, kilkadziesiąt (30-40) metrów dalej, prowadząc przewód w ziemi (w peszlu). Internet do 10 Mb, po starym kablu telefonicznym. Jaki kabel powinnam kupić i jakie zamontować końcówki? Jaki typ i czy crossowane?
...


Czyli chcesz przedłużyć linę telefoniczną? Słabo to widzę. Jeśli się na tym nie znasz to możesz tak pogorszyć sytuację że szybkość internetu ucierpi znacząco (o ile w ogóle się połączy). Lepiej niech to zrobi profesjonalista (jeśli naprawdę to konieczne). Sensowniej byłoby nie przenosić Livebox'a tylko doprowadzić kabelkiem internet do tego drugiego budynku. Takim kabelkiem o jakim pisze @agat13 , ale z gniazdkami RJ45 na obu końcach, bez egzotycznych kombinacji z RJ11 (czyli gniazdkami telefonicznymi na kablu nie-telefonicznym). I tak nie będzie trywialnie łatwo, ale przynajmniej ryzyko pogorszenia jakości połączenia z internetem będzie żadne.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22156
  • 181

Jaki kabel?

@Barbasia 

Najsensowniej kabel zakończyć gniazdkiem, np. takim:

https://allegro.pl/oferta/gniazdo-gniazdko-natynkowe-sieciowe-rj45-lan-kat-6-10453894016

albo podobnym, ekranowanym. Wtedy Livebox i urządzenie na drugim końcu do gniazdek podłączasz krótkimi, firmowymi kabelkami i nie ma potrzeby bawić się z zaciskaniem wtyczek.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 35
  • 199
  • 0

Jaki kabel?

A gdzie ja na głuchej wsi znajdę fachowca? Działkę kupiłam na zadupiu.  😉 
Jeśli chodzi o przenoszenie Liveboxa, to dobrze by było mieć w tym nowym pomieszczeniu Wifi - nie będę go miała, gdy zostawię Livboxa na starym miejscu. Ale przemyślę jeszcze temat. Wielkie dzięki za poradę!


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 35
  • 199
  • 0

Jaki kabel?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22156
  • 181

Jaki kabel?

@Barbasia 

Raczej nie. Powinien być zewnętrzny, np. taki:

https://allegro.pl/oferta/alantec-kabel-skretka-utp-5e-zewnetrzny-zel-50m-11464425660

Co do WiFi to rozwiązanie jest trywialnie proste: wyłącz WiFi w Livebox i kup własny, porządny punkt dostępu WiFi, który bez problemu podłączysz w nowym miejscu.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 35
  • 199
  • 0

Jaki kabel?

OK, kupię ten zewnętrzny. Nawet nie zauważyłam, że tamten był do wnętrz. Dziękuję za zwrócenie na to uwagi.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Jaki kabel?

A może po prostu zakupić coś takiego Kabel LAN Patchcord CAT 6 UTP zewnętrzny PE 40m (K10021) :: ANPREL SKLEP wepchnąć w peszel (czy tam w hadepke) i do ziemi.