Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Jaką prędkość światłowodu wybraliście.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 236
  • 316
  • 8

Re: Jaką prędkość światłowodu wybraliście.


@mardernapisał(-a)

@pirenej Jak masz łącze 300Mb\s to masz 300 i koniec. Nie ma 300 plus 20 na IPTV. Transmisja video zawsze coś zabiera tak samo jak telefonia IP cudów nie ma. W efekcie zawsze prędkość łącza ci spadnie. Są to jednak wartości bardzo niskie zależne od rozdzielczości przesyłanego obrazu i stopnia kompresji.


Obawiam się, że nie masz racji. Na światłowodzie Orange jest oddzielne pasmo dla IPTV, żeby oglądanie telewizji nie wpływało na działanie internetu. Kiedyś z ciekawości włączyłem na dwóch dekoderach kanały 4K, a speedtest na komputerze dalej pokazywał około 630-635 Mbit/s.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Re: Jaką prędkość światłowodu wybraliście.

@marder Słyszałem coś innego. Transmisja TV na FTTH nie jest liczona do prędkości łącza (nie zabiera z pasma dosyłowego do modemu nic), tylko w sieci wewnętrznej LAN ma to znaczenie.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Re: Jaką prędkość światłowodu wybraliście.

@agat13 trzeba by dopytać kogoś z teletransmisji w Orange jak to jest. Teoretycznie moze tak być że na fali 1550 leci transmisja z prędkością np 20Mb\s poza ogolnym pasmem ale skoro w Netii i UPC tak nie jest to nie wiem czy to ma sens. 

@Sebastian1 Jak video ci zabrało 5Mb\s to mogłeś nawet tego nie zauważyć.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Re: Jaką prędkość światłowodu wybraliście.

@marder Dopytałem. Dlatego na tej podstawie odpowiedziałem 🙂


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Re: Jaką prędkość światłowodu wybraliście.

@agat13I co się dowiedziałeś? Jaka przepustowość jest rezerwowana i w jaki sposób? Na innej fali?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Re: Jaką prędkość światłowodu wybraliście.

@marder Aż takich szczegółów nikt mi nie przekazał. Tylko informacje ogólne jak w temacie 🙂

Źródło jednak pewne... 


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7536
  • 28

Re: Jaką prędkość światłowodu wybraliście.


@marder wrote:

Jaka przepustowość jest rezerwowana i w jaki sposób? Na innej fali?


Na innym VLANie. Czyli tak jakby, właśnie, na innej fali.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Re: Jaką prędkość światłowodu wybraliście.

@pirenej Tylko VLAN to jest wydzielona sieć logiczna. Na jednym VLANie może być np telefonia IP na drugim Intranet firmowy itd. Wszystkie VLANy chodzą po jednym fizycznie łączu o przepustowości np 300Mb/s. 


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7536
  • 28

Re: Jaką prędkość światłowodu wybraliście.

@marder wrote:

@pirenej Tylko VLAN to jest wydzielona sieć logiczna. Na jednym VLANie może być np telefonia IP na drugim Intranet firmowy itd. Wszystkie VLANy chodzą po jednym fizycznie łączu o przepustowości np 300Mb/s. 


Łącze fizyczne to ma 1Gb/s (lub może nawet 2,5Gb/s -> https://pl.wikipedia.org/wiki/Gigabitowa_Pasywna_Sie%C4%87_Optyczna - tylko nie ma takiej opcji dla umów), a logicznie jest lejkowane do limitu umownego, np. 300Mb/s. Pomiar internetu do celów limitowania umownego odbywa się w tym VLANie, w którym jest dostarczany internet, czyli VLAN 35. Usługa IPTV dla dekoderów Orange jest dostarczana poprzez VLAN 839, multicastem, z oddzielnej prywatnej sieci przeznaczonej do tego celu i rozliczana pakietami telewizyjnymi. Mowa oczywiście o kanałach "na żywo".


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Re: Jaką prędkość światłowodu wybraliście.

@pirenej Teraz to jest jasne. Klient tego nie odczuwa bo transmisja  idzie jakby z poza jego przydzielonego limitu. Niemniej te 2,5 Gb/s też nie jest z gumy. Po włączeniu dużej ilości klientów margines pozostawiony dla transmisji IPTV będzie bardzo malutki chyba ze QoS jest tak ustawiony żeby TV nie zabrakło kosztem łączy klientów.