Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

IPV6 - ręczne DS-Lite, szukam AFTR, ktokolwiek widział, ktokolwiek wie.


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 1
  • 0

IPV6 - ręczne DS-Lite, szukam AFTR, ktokolwiek widział, ktokolwiek wie.

Witam - pytania na które może odpowiedzieć raczej ktoś z Tele... Orange znaczy, albo użytkownik który działa obecnie na IPv6 i wie jak działa DS-Lite - chyba.

 

Otóż sprzęt którego używam, "nie wspiera" DS-Lite. Wspiera główne komponenty, tj. samo IPv6 po A/VDSL i tunele 4in6, ale nie interpretuje i nie żąda opcji 64 DHCPv6 (AFTR-NAME, RFC6334) i sam nie stawia tunelu w który ma być wepchnięty ruch IPv4. Niestety sam nie mogę zrzucić pakietów i podejrzeć tego pola, bo raz, że klient DHCPv6 musi tej opcji zażądać, a dwa, jeśli nawet opcja zawsze jest pchnięta, mam tylko zdalny dostęp i jak przełączę się na v6, siądzie mi v4.

 

W każdym razie chodzi o to, żeby ominąć DHCP i ręcznie postawić tunel, tylko do czego?

 

Pytania są następujące:

 

1. Czy nazwa (domena) drugiej końcówki tunelu (AFTR) wysyłana przez DHCPv6 jest stała dla każdego klienta? Zakładam, że to domena a nie adres, bo tak mówi RFC.

2. Czy ta domena siedzi w publicznych DNSach, czy wymaga użycia DNS Orange?

2. Czy ktoś wie jak ta domena się nazywa? Czy można to jakoś podejrzeć na routerach które w pełni obsługują DS-Lite - albo chociaż adres AFTR?

3. Czy adres IPv6 AFTR, niezależnie gdzie AFTR mieszka, jest stały, czy lokalny AFTR może mieć różne adresy zależnie od lokalizacji?

 

Oczywiście mogę się mylić, że to w ogóle zadziała, bo AFTR może np. chcieć od CPE jakichś opcji w żądaniu DHCP żeby w ogóle pozwolić zestawić tunel - ale samo IPv6 wstaje.

 

Pozdrawiam, i z jednej strony gratuluję wdrożenia IPv6 wcześnie (jakby) i w taki sposób, że migracja jest właściwie gotowa i wystarczy odciąć IPv4 do klienta - inni operatorzy w kraju i za granicą migrację strony IPv4 mają dopiero przed sobą - a z drugiej strony ubolewam, bo wsparcie dla DS-Lite na urządzeniach klienckich, szczególnie takich blaszanych co siedzą w szafach, spotyka się tak rzadko jak zęby mądrości u kur.

1 ODPOWIEDŹ 1

Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 21
  • 40
  • 0

IPV6 - ręczne DS-Lite, szukam AFTR, ktokolwiek widział, ktokolwiek wie.

O ile pamiętam, w Orange adresy AFTR są dystrybuowane poprzez Anycast, zatem następuje dystrybucja adresów właściwych dla danego obszaru.