Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czy jest sens wymiany Funboxa 2.0?


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 6
  • 0

Czy jest sens wymiany Funboxa 2.0?

Witam wszystkich,

 

Mieszkam pod miastem (światłowodu nie ma) i mam internet DSL od Orange do 80 mb. Mam standardowy router Funbox 2.0, ale internet działa tak sobie. Prędkość mocno się wacha w granicach 10-20 mbps. Czasem problemy z otwieraniem stron, aplikacji itp.

 

Zastanawiam się czy zmiana routera dałaby tu jakąś poprawę (np archer v400), ale nie wiem czy się da wycisnąć więcej z mojego łącza. 

 

Tu parametry: 

 

dsfiwe32e_0-1610106696515.png

 

9 ODPOW. 9

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Czy jest sens wymiany Funboxa 2.0?

@dsfiwe32eCzasem na niezależnych modemach da się wyciągnąć kilka Mb więcej. Nie ma jednak reguły. Twoja usługa zapięta jest na takie minimum. O ile download przy długości linii może nie dziwić, to upload masz niski...Warto przeanalizować linię. Przede wszystkim sprawdzić instalację w domu, podłączenie (bądź nie) splitera, możliwość zaistnienia odczepów do równoległych gniazdek czy jakość kabli tej sieci. Warto to sprawdzić, bo czasem instalacja domowa śmieci najbardziej, wykonana kiepskim kablem czy zaniedbana.

Linia do domu wchodzi ze słupa napowietrznie czy ze słupka ziemią? Jak daleko jest do centrali/szafki ONU? Jak mają sąsiedzi? Opisz troszkę więcej, a może coś podpowiemy.

Zawsze możesz zacząć od przywrócenia modemu do ustawień fabrycznych jeśli nie masz żadnych nietypowych ustawień (możesz zapamiętać soft)


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 6
  • 0

Czy jest sens wymiany Funboxa 2.0?

Dzięki za odpowiedź!

 

Splittera nie mam. Jakość kabli nie mam pojęcia jaka jest. 

 

Linia do domu idzie pod ziemią. Do centrali nie mam pojęcia ile jest. Jak mogę to sprawdzić?

 

Sąsiedzi też nie wiem niestety jakie mają prędkości. Modem przywaracał już do ustawień fabrycznych. Zresztą to już drugi funbox 2.0 jaki mam (ostatni wymieniłem bo "skwierczał"). A wcześniej miałem funboxa 1.0. We wszystkich 3 prędkości były podobne.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Czy jest sens wymiany Funboxa 2.0?

@dsfiwe32e skoro nie masz splitera, to wygląda, że korzystasz z maksymalnych osiągnięć aDSL. Dobrze by było zweryfikować na infolinii lub sprawdzić w umowie, czy faktycznie masz vDSL do 80 Mbit/s.

 

edit:

Po screenie widać, że masz vDSL, ale z minimalną prędkością jak wspomniał @agat13. Albo masz sporą odległość od centrali, albo linia jest w kiepskim stanie.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 6
  • 0

Czy jest sens wymiany Funboxa 2.0?

Czy jakbym miał sporą odległość od centrali albo kiepską linię to nie powinno być więcej zakłóceń niż 10 db?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Czy jest sens wymiany Funboxa 2.0?

@dsfiwe32eTo, że na wszystkich modemach osiągi były podobne, to nic dziwnego. Mają podobne parametry. Jednak linii trzeba się przyjrzeć. Jeśli chcesz i masz odrobinę smykałki do techniki możemy coś podpowiedzieć. Fotnij gniazdo telefoniczne, kabel i połączenie w środku. Znajdź puszkę wejściową do domu i sprawdź co jest w środku. Zerkniemy...

SNR nie zależy od długości linii. Tłumienia niestety modem nie pokazuje, a właśnie po tym można ocenić długość łącza


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Czy jest sens wymiany Funboxa 2.0?

SNR też zależy od długości linii w jakimś stopniu. Jak ma się  niską synchronizację przy krótkiej linii, która pozwala na większą prędkość, bo jest w dobrej kondycji, to SNR będzie wysokie. Zapytaj się na infolinii ile masz do centrali, ale ja obstawiam, że jesteś na granicy podłączenia VDSL'a, czyli koło 1.5km albo po prostu coś z linią masz nie tak.

10dB SNR, to zapas na jakieś 2-3-4 max Mb/s, jak ci zeszłoby do 8dB.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Czy jest sens wymiany Funboxa 2.0?

@-brtk- tylko w takim stopniu, że dłuższą linia ma większe prawdopodobieństwo narażenia na szumy zewnętrzne..nie ma bezpośredniej zależności, bo szumy albo zakłócają jak są, albo nie...


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 6
  • 0

Czy jest sens wymiany Funboxa 2.0?

@agat13 Niestety, w ogóle nie mam smykałki do łączy telefonicznych czy puszek. 

 

@-brtk- Rozumiem, czyli dużo więcej nie wyciągnę. Ok zdzwonię się z infolinią,

 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi! Dobrego weekendu 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Czy jest sens wymiany Funboxa 2.0?

@dsfiwe32e masz, tylko jeszcze o tym nie wiesz...każdy ma jak go przyciśnie konieczność..