Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

Witam

Mam problem taki jak w temacie. Od wczoraj zastanawiam się czy ktoś mi się nie włamał do sieci, bo miałem takie zdarzenie, że komputer stacjonarny podpięty kablem z funboxem sam z siebie mi się uruchomił. Włączył się raz, wyłączyłem go, dosłownie za chwilę włączył się po raz drugi, ponownie go wyłączyłem, po paru minutach włączył się po raz trzeci, wyłączyłem, ale potem sam go już włączyłem. Wieczorem (około2h do momentu odłączenia z listwy zasilającej, problem już nie wystąpił.). Taka sytuacja nigdy mi się wcześneij nie zdarzyła. Sprzęt jest wiekowy ma 10lat, ale nigdy się z czymś takim nie spotkałem. Kompletnie nie mam pojęcia o co chodzi, ale zacząłem się obawiać, że może ktoś ma dostęp do mojej sieci i włącza mi komputer? W ustawieniach karty sieciowej powyłączałem "wybudzanie przy uaktywnieniu sieci" , "wybudzanie magic packet", bo tak mi poradzono (tych ustawień nigdy nie ruszałem, więc pewnie były włączone od zawsze), ale przyznam, że zaczynam mocno panikować czy ktoś mi nie buszuje w mojej sieci i tym samym obawiam się o hasła, konta itd.

Dlatego mam pytanie czy da się jakoś sprawdzić czy mogło dojść do jakiegoś włamania lub ktoś sobie korzysta z mojej sieci? Wchodziłem na funboxa z poziomu tej strony 192... Jeśli patrzę na moją sieć i podłączone/odłącozne urządzenia, to nie widzę nic niepokojącego, żadnego nieznanego sprzętu. Są jeszcze te jakieś ustawienia zaawansowane, ale nie wiem gdzie i czego miałbym tam szukać? Jedynie w upnp jest jakieś STB TR069.

 

Kompletnie nie mam pojęcia co się stało, że ten komputer stacjonarny się sam uruchomił, czy są jakieś inne wyjaśnienia poza tym, że ktoś z zewnątrz go uruchomił poprzez moją sieć? Czy mogło to być spowodowane jakimiś problemami napięcia/spięcia? Parę tygodni temu przy podobnych upałach, włącając listwę zasilającą przy komputerze, wysadzało i odłączało na chwilę całego funboxa (który znajduje się w drugim pokoju i z komputerem jest połączony tylko kablem; sam jest włączony do innej listwy zasilającej, w innym kontakcie) i tak zdarzyło mi się dwa razy. Dodam jeszcze, że w piątek miałem problem z telefonem stacjonarnym (nie mam pojęcia czy to może być ważne). Telefon nie działał, działał internet i tv. Po wyłączeniu funboxa z prądu i ponownym uruchomieniu, wszystko wróciło do normy.

 

Byłbym wdzięczy za jakieś sugestie, bo dosłownie zaczynam chodzić po ścianach ze zdenerwowania czy to może być jakiś poważniejszy problem.

Nie wiem czy w dobrym dziale piszę, jeśli nie to proszę o przeniesienie do właściwego.

 

Pozdrawiam

51 ODPOW. 51

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18400
  • 52623
  • 705

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

@Kamas21 mogą być pobierane aktualizacje, to wtedy komputer się uruchamia. Jeżeli w sieci nie widzisz nic niepokojącego, to pytanie, czy bezpośrednio na komputerze ktoś nie buszuje po przez odpowiednie programy, które mogły być uruchomione na komputerze mniej lub bardziej świadomie.

Anonim

Nie dotyczy

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

@Kamas21  jeśli FunBox nie pokazuje żadnych obcych urządzeń, to obstawiam problem z komputerem, zdalnie nie zgadnę czy usterka sprzętowa, czy jakiś wirus. Masz jakiegoś antywirusa, czy tak fabrycznie, co Microsoft dał. Wypada też więcej napisać, bo teraz nawet nie wiadomo jaki system operacyjny masz... Windows XP/ 7/ 8/ 10?


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

Aktualizacje raczej odpadają, mam starego windowsa7, więc już chyba nie ma aktualizacji, zresztą przez lata nigdy coś takiego nie miało miejsca.

 

Przeglądając z poziomu funboxa nie widzę jakiś urządzeń nieznanych. Jest, że podłączony komputer, jak włącze tv, to dekoder. Z wi-fi telefon, oraz aktualnie jako odłączone (bo wyłączony) jest przystawka android tv. Nic więcej nie ma, więc chyba tutaj wydaje się, że jest ok, chyba, że ktoś wszedł, a potem skasował? Ale kompletnie się w temacie nie znam, nie wiem czy taka akcja byłaby możliwa.

 

Antywirusa mam Avasta, chociaż wiem, że rózne są na jego temat opinie. Skanuję też co jakiś czas esetem online i nic mi nie wykrywa. System Windows7, zdaję sobie sprawę, że to stary system i przydałaby się zmiana, ale cały czas odwlekam, bo planuję za jakiś czas wymienić także cały sprzęt na nowszy.

________________
* Scalenie wpisów – moderator Kinga

Anonim

Nie dotyczy

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

@Kamas21  Windows 7 nie dostaje poprawek zabezpieczeń, jest podatny na ataki z sieci, jeśli nie masz antywirusa, to efekty podobne do tych co opisujesz, nie musi nikt atakować ci komputera, robactwo z sieci to zrobi. Dobrego antywirusa zainstaluj na stałe, ESET jest dobry, ale jak jest zainstalowany, nie wszystko wyłapiesz online, miałem ESET Internet Security i nic nie przepuszczał, obecnie korzystam z Norton 360, bo tańszy i też skuteczny 😉


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

Avast czy eset online mogłyby nic nie wykrywać? Jak sprawdzić w takim razie czy to nie są jakieś wirusy?

Anonim

Nie dotyczy

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

@Kamas21  sporo robactwa jest nie do wykrycia, jak nie masz od początku instalacji Windows 7, zainstalowanego porządnego antywirusa, komputer zachowuje się dziwnie, być może jako Zombie w sieci egzystuje 😉


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

Zombi - to mnie pocieszyłeś 😉 Czyli za bardzo nic się nie da zrobić, by to jakoś sprawdzić? I w takim razie czy powinienem się obawiać o to o czym pisałem w pierwszym wpisie, czyli wszystkie hasła, konta etc.?

Anonim

Nie dotyczy

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

@Kamas21  ja bym Windows 7 postawił od nowa, zainstalował dobrego antywirusa, zmienił hasła też, bo kto wie co do sieci wypłynęło 😉


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 128
  • 469
  • 1

Czy da się sprawdzić czy ktoś nie włamał się do mojej sieci lub z niej nie korzysta?

Ech... nie brzmi to za dobrze.