Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Ochrona PESEL - u Orange jest płatna


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 126
  • 443
  • 1

Ochrona PESEL - u Orange jest płatna

Dzisiaj w appce Mój Orange pojawił się taki gift...

IMG_1896.PNG

 

I niby fajnie, ale...:

1. Od 17 listopada 2023 r. można ochronę PESEL włączyć w mObywatelu i w zakładce "obywatel" w portalu gov.pl.

2.  Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości wprowadziła możliwość nieodpłatnej ochrony numeru pesel, celem zapobieżenia sytuacjom, kiedy ktoś np. chce wziąć na nas kredyt, podpisać umowę, etc. Wystarczy takie zabezpieczenie wprowadzić w wspomnianym w pkt. 1 miejscu.

 

I teraz. Orage chce mi dać prezent polegający na pobieraniu oplaty za coś, co jest bezpłatne? I co z tego, że usługę można wyłączyć? I co z tego, że fizyczna ochronya PESEL rozpocznie się od 1 czerwca 2024 r.? Czy Orange przypomni mi, że od 1 czerwca nie muszę korzystać? Nie sądzę...

Jak dla mnie, to jest sprawa do zgłoszenia do UOKiK, bo to jest wprowadzanie w błąd. Nawet dalej... Skłaniałbym się nawet do tego, że ta "akcja prezentowa" nosi znamiona przestępstwa z art. 286 kk...

 

I co na to Orange...? Są tu jacyś władni? Od razu zaznaczam: tłumaczenie, ze to usługa połączona z monitoringiem NIP kontrahentów będzie żałosne. Bo i też na jakiej podstawie Orange miałoby te NIP-y udostępnić? Nie są organem uprawnionym. To znowu przyczynek do wtrącenia się GIODO...

 

Gruuuuubo Orange, oj gruubo...

10 ODPOW. 10

Poziom 23, Odkrywca Przestworzy
  • 151
  • 684
  • 18

Ochrona PESEL - u Orange jest płatna

No dobrze, ale to chyba 2 rozne tematy.

z tego co wiem to usluga mobywatel to po prostu blokada na peselu. Tu nie ma

blokady, tylko alert o weryfikacji w KRD.

to chyba rozne sprawy. Ale jesli masz watpliwosci, to do UOKiKu mozesz zglosic sie zawsze. 😉


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 358
  • 1284
  • 1

Ochrona PESEL - u Orange jest płatna

Witam. 

Ciekawy temat , może ktoś tutaj będzie wiedział.

Czy inwidualna ochrona numeru PESEL zainteresowanego obywatela , jest płatna , czy bezpłatna .

Nie chodzi mi o Orange , ale ogólnie obowiązujące przepisy w tym temacie. 

Pozdrawiam. 


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 703
  • 2662
  • 22

Ochrona PESEL - u Orange jest płatna

Usługa jest darmowa przy zastrzeżeniu PESEL. Natomiast alerty w BIK są płatne.
Patrząc na te dwie usługi to bardziej mi odpowiada zastrzeżenie PESEL bo nie muszę tego pilnować i reagować, niestety będzie to usankcjonowane prawnie dopiero od czerwca.
Obecnie wszelkie instytucję mogą sprawdzać czy PESEL jest zastrzeżony ale nie muszą...być może jeszcze baza danych nie działa. W każdym razie ja PESEL sobie zastrzegłem.

Poziom 23, Odkrywca Przestworzy
  • 151
  • 684
  • 18

Ochrona PESEL - u Orange jest płatna

no cóż usługa gov na pewno bardzo dobra i od czerwca zamierzam korzystać.

jak zapomnę odblokować i usłyszę przy przedłużeniu umowy - nie da się, bo pesel zastrzeżony, to loguję się w telefonie i zaraz powinno się dać.

jednak dla ludzi mniej internetowych to będzie zawsze problem. albo dodatkowa wizyta w urzędzie, albo  prośba o pomoc kogoś bliskiego


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 703
  • 2662
  • 22

Ochrona PESEL - u Orange jest płatna

Tak byłoby gdyby zastrzeżenie było domyślnie włączane, jednak trzeba samemu to zrobić a skoro ktoś potrafi to zrobić to raczej i w odwrotną stronę. Znikomy promil może być tych co nie będą potrafić od strzeżenie w mObywatel bądź na stronie GOV.

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5819
  • 23686
  • 198

Ochrona PESEL - u Orange jest płatna


@Zeuseknapisał(-a)
Tak byłoby gdyby zastrzeżenie było domyślnie włączane, jednak trzeba samemu to zrobić a skoro ktoś potrafi to zrobić to raczej i w odwrotną stronę. Znikomy promil może być tych co nie będą potrafić od strzeżenie w mObywatel bądź na stronie GOV.

To powinno być domyślne włączone. Tylko wtedy spełniłoby swoją rolę. Chęć wzięcia kredytu powinna wymagać choćby minimalnych kompetencji kognitywnych. To byłby krok we właściwym kierunku. Na razie jednak nie tylko nie ma tej usługi w apce mObywatel, ale nawet "zastrzeżenie" w portalu do niczego nie służy.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5819
  • 23686
  • 198

Ochrona PESEL - u Orange jest płatna

W mObywatelu pojawiła się właśnie usługa zastrzegania PESEL.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32648
  • 38048
  • 1376

Ochrona PESEL - u Orange jest płatna

Usługa oferowana przez Orange a właściwie BIK to coś innego jak zabezpieczenie peselu w mobywatel.

Usługa w Orange daje Ci też alerty z informacjami kto wyciąga Twoje dane.

W mobywatel jest to jeszcze przejściowe. Blokuje branie kredytu w bankach i części innych firm. Blokuje też zlecanie większych przelewów i wypłat gotówki w niektórych instytucjach.

Warto wygooglować sobie różnice i poczytać szczegóły.

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5819
  • 23686
  • 198

Ochrona PESEL - u Orange jest płatna

Oczywiście że to zupełnie co innego, wspomniałem tylko o tym w ramach aktualizacji dyskusji. Usługa zresztą na razie nie jest tak naprawdę funkcjonalna - podobno będzie od czerwca, ale kto to wie. Nowością jest jedynie fakt pojawienia się jej w interfejsie mObywatela.