Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Routing w Orange rzeczywiście jest tragedią?


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 7
  • 0

Routing w Orange rzeczywiście jest tragedią?

@Aimeiz To i tak wygląda lepiej niż u mnie w UPC. Zastanawiające...
Pytanie tylko czy ta przekłada się na rzeczywistość już w samej grze... 

Jak się weźmie ORANGE przez telefon to obowiązuje ten 14 dyniowy okres testowy ? 
Zrobię chyba tak, że przedłużę umowę z UPC na czas nieokreślony i wezmę również ORANGE na nieokreślony. Zobaczę co u mnie lepiej śmiga i zawsze będę mógł z jednego spokojnie zrezygnować. 
Nie mam chyba innego wyjścia. 
Za dużo w ORANGE niepewności. Coś też słyszałem o problemach z Youtube itp ? 
Fajt faktem że w UPC nie mam żadnych problemów. Czasem jakieś lagi są ale bardzo sporadycznie. 

Ps. Gra się u mnie przeważnie w strzelanki typy CS , Fortnite czy World od Tanks. Często w MMORPG typu FF XIV. 


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Routing w Orange rzeczywiście jest tragedią?

Posiadam łącze w Orange od września 2018 r. i przesiadłem się z UPC. Przez 2 tygodnie miałem równolegle obie sieci w domu tak, aby przetestować interesujące mnie usługi i latency do docelowych serwerów i ... jestem w Orange.
Latency do serwerów WoW spadło o połowę, do EvE Online również (gdzieś jest na forum moje porównanie z 2018 roku), to samo do innych MMORPG.
Transfer z Netflixa (wg ich testera) mam na poziomie 850 Mbps. Nigdy nie stwierdziłem żadnego problemu z U2Be czy jakimkolwiek innym serwisem. Ba - od ponad dwóch lat, poza występującym wcześniej rozłączaniem i zmianą IP co 20h (obecnie jest 10 dni) nie mam ŻADNYCH uwag do usługi.
Włączam i jest.
Speedtest (jako aplikacja w Win10) uruchomiona równocześnie na 2 PC wykazuje łączną prędkość na poziomie DL 1.1 Gbps, UL mi spadł do 309 Mbps (było ok 315).
Moja rada jest zawsze ta sama - wypowiedz umowę u swojego obecnego operatora i zamów zdalnie usługę u nowego - będziesz miał z jednej strony możliwość odwołania rezygnacji a z drugiej strony możliwość 14 dniowej rezygnacji z umowy zawartej na odległość.
W mojej lokalizacji UPC jest daleko w tyle za Orange pod względem technicznym - sieć oparta jest o kable antenowe (w Orange masz światłowód bezpośrednio w swoim lokalu), ostatnio technicy UPC szukali gdzieś "przebicia" ponieważ sąsiadom, korzystającym z ich usług, z jednej strony w usłudze TV pojawiała się "pikseloza" a z drugiej strony prędkość internetu "strasznie spadła" (cokolwiek to ma znaczyć).


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Routing w Orange rzeczywiście jest tragedią?

@WapniakLbn jak działa u Ciebie dobrze UPC to nie bierz Orange nawet do testów, bo szkoda czasu. Są lokalizacje dobre i złe, w UPC jest o tyle "gorzej", że kabel koncentryczny jest bardziej narażony na zakłócenia, co przy światłowodzie nie występuje, jak masz dobrą lokalizację, a jak nie narzekasz, to masz dobrą - zostań w UPC, routing krajowy mają w kraju a nie przez zagranicę jak w Orange. W UPC jak wystąpi problem to jest to problem lokalny, problem z routingiem w Orange jest globalny, dla Wszystkich, nieważne jaka lokalizacja - nie robią z tym nic od 2015 roku, a jak dojdą jeszcze lokalne problemy, jak teraz niektórzy mają w Gdańsku i Gdyni, to sam wiesz.. Dodatkowo w UPC do wielu hostów masz nie różnicę 5-7ms, jak w przypadku hosta do WoT na niekorzyść w UPC, tylko nawet i 20-30ms na korzyść UPC.. 😉

 

Dobry routing to nie tylko gry online, ogólne działanie stron, odtwarzanie filmów online, do tego jest potrzebny dobry routing, z w miarę przyzwoitymi trasami. Routing krajowy w Orange jest nie do zaakceptowania w usłudze światłowodowej.

 

I odpowiadając na pytanie, jak weźmiesz przez telefon, to 14 dni masz na odstąpienie od umowy, ale opłatę instalacyjną będziesz musiał zapłacić i za okres, w którym działała Ci usługa.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 7
  • 0

Routing w Orange rzeczywiście jest tragedią?

Dzięki za odpowiedzi
@-brtk- 
UPC działa miarę ok. Jedyne zarzuty mogę mieć czasem do spadającej prędkości ( zapewne w chwilach dużego obciążenia ) ale nie jest to jakieś uciążliwe. Nie mam parcia na mega download więc nie przeklinam pod nosem. Bardziej zalezy mi na jakości usługi, czyli na ping i sprawnym otwieraniu stron a to działa ok. Zdarzają sie lagi, wiadomo... ale podobnie... nie za często. Strony natomiast wczytują się błyskawicznie. Największy natomiast zarzut to prędkość wysyłania i w sumie to jest JEDYNY powód dla którego rozważam zmianę dostawcy. Pcham czasem trochę danych ( filmy z wyjazdów itp ) na chmurę więc przydało by się mieć te 300 wysyłania 😉 

Szczerze... gdyby nie PRYWATNY IP to brał bym T-mobile bo podobno ma lepszy routing, jednak obawiam się że przy grach i np. torrentach ten PRYWATNY IP doprowadzi mnie do nerwicy i wyrywania włosów. No i słyszałem, że o ONT nie trzeba się prosić bo dają w standardzie 😉 Szkoda, że nie można wykupić PUBLIKA. Cóż, życie 😕 

 No nic, czekam jeszcze bliżej 27 ( według kobitki z salonu UPC ma być jakaś promka ) i będę decydować.
ORANGE kusi wysyłem ale na chwile obecną jestem chyba bliżej przedłużenia współpracy z UPC. 

@Morciak  Dzięki za konkretną odpowiedz 🙂 Chociaż mi nie pomogła a jeszcze bardziej zmąciła obraz 😛 


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Routing w Orange rzeczywiście jest tragedią?

@WapniakLbn- proponuję skorzystanie z równoległego testowania wielu operatorów w tym samym czasie, w tej samej lokalizacji i na tym samym sprzęcie. Tylko w ten sposób SAMODZIELNIE podejmiesz najlepszą dla siebie decyzję, tym bardziej, że gro dostawców oferuje darmową opłatę instalacyjną i/lub aktywacyjną - zbliża się Black Friday i Cyber Monday. Wypowiadając umowę u obecnego operatora dajesz sobie też pole do ew. negocjacji, a zawsze możesz cofnąć złożone wypowiedzenie. 

Każda z osób wypowiadających się ma lepsze lub gorsze doświadczenia z tym czy tamtym operatorem (ja dla przykładu nie mogę narzekać na UPC, które starało się poprawić jakość linii w mojej lokalizacji - oczywiście dopiero po moich monitach i wymianie paru pism - ale niestety nie byli w stanie przeskoczyć z jednej strony limitów starej technologii a z drugiej - agresywnej sprzedaży w usług w Warszawie skutkującej m.in. przeładowaniem sieci).

Są osoby na forum, które promują aktywnie konkurencję i starają się odwieść pytających nawet od "wzięcia na próbę" światłowodu z Orange, ja natomiast uważam, że każdy ma prawo do świadomego wyboru opartego o empiryzm.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Routing w Orange rzeczywiście jest tragedią?


@WapniakLbnnapisał(-a)

UPC działa miarę ok. Jedyne zarzuty mogę mieć czasem do spadającej prędkości ( zapewne w chwilach dużego obciążenia ) ale nie jest to jakieś uciążliwe. Nie mam parcia na mega download więc nie przeklinam pod nosem. Bardziej zalezy mi na jakości usługi, czyli na ping i sprawnym otwieraniu stron a to działa ok. Zdarzają sie lagi, wiadomo... ale podobnie... nie za często. Strony natomiast wczytują się błyskawicznie. Największy natomiast zarzut to prędkość wysyłania i w sumie to jest JEDYNY powód dla którego rozważam zmianę dostawcy. Pcham czasem trochę danych ( filmy z wyjazdów itp ) na chmurę więc przydało by się mieć te 300 wysyłania 😉 

 

 Porównaj oferty to zobaczysz jaki upload oferują i w jakiej cenie. Co za problem. Ja wrzucam na YT filmy w granicach 4-8 GB na łączu UPC 300/50 Mb/s. Trwa to ok 1-2 godzin.  


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Routing w Orange rzeczywiście jest tragedią?

 

@Morciak a co to znaczy, że nie mogli przeskoczyć limitów starej technologii? Technologia DOCSIS tak tamo jak i GPON jest współdzielona na X użytkowników w danej lokalizacji, więc tu i tu można zapchać łącze. I tu nie ma różnicy czy masz DOCSIS czy GPON. Nawet sam kabel koncentryczny nie daje ci limitów przesyłu w dzisiejszych czasach. Każdy u siebie może mieć lepszą czy gorszą lokalizację, więc tak samo słabo lub dobrze może działać DOCSIS jak i GPON. Dodatkowo przy DOCSIS, w większości przypadków już, światłowód jest doprowadzany do budynku, a na ostatnim odcinku, np. do 50m do lokalów abonentów jest koncentryk, w domkach jednorodzinnych nawet do mieszkania dają światło, tylko dają konwerter RFOG.

Różnica jest taka, że nie ważne już od rodzaju stosowanej technologii, żaden inny operator w Polsce nie puszcza ruchu np. z Warszawy do Warszawy przez Frankfurt. 

Sam bym dalej był w UPC, gdyby nie to, że potrzebowałem więcej uploadu. W niektórych lokalizacjach, np. na sieci INEA, UPC świadczy symetryka w technologii GPON/XGS-PON. I to już jest dobry wybór dla osób co chcą dobry routing mieć, bo sieć Libert Global jest jedną z większych sieci Tier 1 i ma bardzo dobre przepustowości za granicą i u nas w kraju.

Dlatego jak u kogoś działa dobrze UPC, to nie ma co się pchać w światłowód od Orange. Orange to takie łącze, dla osób bez alternatywy, a szkoda, bo mieli szansę mieć w swoim monopolu dobra usługę i klienci by od nich nie uciekali. Smród ciągnie się już latami i nawet nie próbują go maskować, o usuwaniu nie wspominając.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 7
  • 0

Routing w Orange rzeczywiście jest tragedią?

@marder  300/50 ? To masz jakieś niestandardowe łącze ? Ja mam 300 i UL chyba 20 czy tam 30. Na pewno nie 50 🙂 Tyle to jest chyba dopiero przy 1000. Oczywiście mowa o kliencie indywidualnym. 

Ja nie mam problemu z ofertami. Wiem kto jaki ma upload. Mam wybór między ORANGE a UPC i ew. T-mobile a jedynym problemem dla mnie jest porównanie jakości operatorów. 
Gdyby nie prywatny IP już dawno bym wykupił T-mobile . Niestety u mnie sporo gier a i torrenty latają więc bycie niewidocznym mnie nie urządza. 

Jak nie nie zdecyduje na przetestowanie ORANGE tak jak sugeruje @Morciak to po prostu zostanę w UPC. Chyba lepiej dłużej czekać na upload filmów na chmurę niż denerwować się że ping wysoki . 
Dzięki Panowie za sugestie i zaangażowanie w temat !!
 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Routing w Orange rzeczywiście jest tragedią?

Dla firm pewnie ma ofertę. To że w Orange jest większy upload, nie oznacza, że będziesz szybciej wysyłał gdzieś dane, jeśli z danym serwisem Orange akurat ma słabe połączenie.

W tym temacie co wklejam, masz analogiczną sytuację tylko z downloadem. Warty przeczytania cały i zobacz na testy pobierania z ftp.

https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/%C5%9Awiat%C5%82ow%C3%B3d-1-Gb-s-wolne-pobieranie/td-p/235...


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 7
  • 0

Routing w Orange rzeczywiście jest tragedią?

Wpadła mi jeszcze jedna opcja, mianowicie RFC. Wyskakuje mi że świadczą u mnie usługi więc zapewne na łączu ORANGE. Ciekawe jak z routingiem.