Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Podłaczenie dekodera tv do internetu


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 45
  • 0

Podłaczenie dekodera tv do internetu

Witam, Szukam odpowiedzi na temat podłączenia dekodera tv Orange z internetem.

Otóż posiadam trochę sprzętów i wygląda to tak:

Internet 1Gb/s z funboxem 6 i używany jest tylko, jako można powiedzieć odbiornik internetu, bo nie korzystam z jego innych funkcji wifi itp.

Za rozdzielenie internetu odpowiada switch tp-link tl-sg1016de w nim jest wszystko połączone

Sieć w domu tworzy główny router Asus RT-AX88U i dwa RT-AX58U całość tworzy sieć mesh, żeby było 100% pokrycie Wszystko połączone kablami i w miarę rozsądnie rozmieszczone RT-AX88U odpowiada za sprzęt komputerowy (pc, drukarka, nas) kolejno RT-AX58U robi salon (tv, amplituner, appletv, dunehd) w salonie wszystko jest połączone kablem z routerem RT-AX58U poza tv, który jest po wifi z racji, że po kablu osiąga tylko 100mb a po wifi prawie 300 co przy dużych plikach i wysokim bitrate robi różnicę. Drugi RT-AX58U ogarnia jadalnie plus sprzęty kuchenne itp

Więc jak widać może nie, mega rozbudowana sieć, ale starałem się, żeby było wygodnie i wszędzie prawie full zasięg wifi. I tutaj pojawia się dla mnie problem.

Mianowicie chcąc podpiąć telewizje Orange musiałbym ją podpiąć pod router RT-AX58U w salonie czy to po kablu czy wifi to nie istotne w tym momencie. Wygląda to tak, że wszystko jest wpięte w switch łącznie z funbox itp tak, że Funbox widzi wszystkie sprzęty jak by były wpięte do niego po kablu i tak samo widzi wszystkie sprzęty jak by były połączone z jego wifi. I tutaj nie wiedząc, jak to jest, bo telefon musi być wpięty w funboxa a jak wygląda to z dekoderem tv?? Na czacie z konsultantem odesłany zostałem do innego od spraw technicznych i otrzymałem info, że musi być wpięty w funboxa bo nie będzie działać. Jak to z tym jest?? Bo już się zgubiłem, wiedza na temat sprzętów sieciowych komputerów itp mówi mi, że musi to działać jak podepnę pod RT-AX58U, bo to nie robi żadnego problemu z dostępem do internetu, którego potrzebuje dekoder, który byłby widziany tak jak bezpośrednio wpięty pod funboxa a z drugiej strony słowa konsultanta, że nie będzie działać, bo takie podpięcie nie jest wspierane niby przez dekoder czy coś takiego.

Jak to z tym jest???

Mam nadzieję, że nie namieszałem za dużo 😄

25 ODPOW. 25

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

Podłaczenie dekodera tv do internetu

@bajtuss Możesz kombinować. Może nawet ci się udać wpiąć i spiąć dekoder z modemem za pomocą któregoś z dodatkowych urządzeń jako transferowych. Takiego gotowca na konfigurację urządzeń "obcych" nikt tu nie poda. najlepszym rozwiązaniem jest połączenie dekodera po kablu, nawet za tym pierwszym switchem. Najlepiej bezpośrednio do FB.

To najpewniejsze i będzie działać. Drugim sposobem, to uruchomienie wifi w modemie i próba sparowania dekodera i modemu po wifi 5GHz. To sposób mniej pewny, ale zadziała pod warunkiem tego, że te inne sieci nie będą zakłócały transmisji strumieniowej TV po wifi i zasięg będzie ok. Jakby nie było bezpośredniej nitki kabla, a odległość FB-dekoder byłaby za daleka, można zastosować SWB (Orange-wynajem płatny) jako most między FB a dekoderem (podłączając ten ostatni do dekodera po kablu)

Jak widzisz, pomysłów może być kilka...ale i tak wszyscy polecą kabel eth i połączenie bezpośrednie


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 45
  • 0

Podłaczenie dekodera tv do internetu

Problem tutaj taki, że fizycznej możliwości połączenia po kablu bezpośrednio dekoder - funbox bez kucia ścian nie uzyskam. Co do połączenia wifi z funboxa w pobliżu tv nawet bym jednej kreski nie uzyskał przy 2.4ghz a co dopiero 5ghz ;] więc wifi odpada. Stąd moje pytanie, czy podłączając do routera RT-AX58U by to działało. Myślałem, że może ktoś ma podobnie namieszane i by się wypowiedział ewentualnie czy to tylko przy podpięciu bezpośrednim by działało 😄


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

Podłaczenie dekodera tv do internetu

@bajtuss  co rozumiesz jako podpiecie  bezpośrednio? Jeżeli router pracuje  jako router  I na WAN ma adres z FB,  a na LAN  inna adresacji, to nie zadziala 

Musi być jedna sieć, tryb access point , VLAN- y odpowiednio  ustawione  i porty pootwierane..lub wszystko na raz 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Podłaczenie dekodera tv do internetu

@bajtuss najlepiej, jak by można było podpiąć dekoder bezpośrednio pod FunBox-a. Na NO były tematy, gdzie internet do dekodera był podpięty przez switch i nie chciało działać. Żeby TV Orange działało prawidłowo musi być dekoder podłączony kablem bezpośrednio do FB, albo przez WiFi. Teoretycznie przez inne urządzenia też się da oodlączyć, ale trzeba samodzielnie skonfigurować, co jest praktycznie trudne samemu do wykonania. Od Orange takiej pomocy się nie uzyska.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 45
  • 0

Podłaczenie dekodera tv do internetu

No więc trzy routery które tworzą mi sieć mesh którą sprzęty widzą jako jedną i dynamicznie się przełączają na router który oferują lepszy zasięg bez utraty połączenia.

Routery są w trybie access point tak jak piszesz na wszystkich dhcp jest wyłączone na switch też i za przydzielanie odpowiedzialny jest funbox i wszystkie sprzęty są w sieci funboxa widzialne jak by były do niego bezpośrednio podpięte. I każdy ma adres z puli funboxa

Co do podpięcia bezpośredniego to chodzi mi o połączenie kablem bezpośrednio funboxa z dekoderem z pominięciem switcha itp problem w tym że od funboxa mam jeden kabel tylko doprowadzony co switcha


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7536
  • 28

Podłaczenie dekodera tv do internetu

@bajtuss, możesz podłączyć dekoder kablem do switcha, nie musi być bezpośrednio do portu funboksa. Upewnij się, że switch ma włączone IGMP snooping -> https://www.manualslib.com/manual/1378555/Tp-Link-Tl-Sg1016de.html?page=24#manual


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

Podłaczenie dekodera tv do internetu

@bajtuss ale za switchem dekoder będzie działał  Wtstarczy od switcha pociągnąć kabel do dekodera I pominąć routery 

Zresztą, po co gdybać. Podlaczaj dekoder po oplei do switcha, do AP,  najlepiej dlugim patchcordem na testy i sprawdzaj przez moment czy ruszy..zupełnie nie rozumiem obawy przed testami w rzeczywistosci.... przecież pnę są najbardziej  miarodajne 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Podłaczenie dekodera tv do internetu


@bajtussnapisał(-a)

...

Routery są w trybie access point

...


Powinno działać. Mam bardziej skomplikowaną sieć i działa. Zgadzam się z wszystkim co napisano powyżej z wyjątkiem uwagi o VLAN. Żadne tagowanie ramek pomiędzy ruterem a dekoderem nie jest stosowane. Tylko zwykłe pakiety. Potrzebne jest wsparcie dla IGMP i multikast. Jeśli przełączniki tych "ruterów" wspierają te protokoły (a powinny), to będzie działać. Czy będzie działać dobrze to inna sprawa. Multikast puszczony przez WiFi albo przez słaby przełącznik (switch) potrafi położyć całą sieć. Istnieją niepotwierdzone doniesienia, że dekoder Stream 4k nie używa multikastów - jeśli te doniesienia są prawdą, to w takiej skomplikowanej topologii ten dekoder powinien sprawdzić się lepiej.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 45
  • 0

Podłaczenie dekodera tv do internetu

Bezpośrednio do switcha też będzie trochę technicznie utrudnione, mimo że w planie miałem dawać podwójnie kable dla bezpieczeństwa to dałem pojedynczo 😛

Czyli jeśli bym podpiął pod router, który jest wpięty bezpośrednio do switcha to nie będzie działać??

Musi być dekoder bezpośrednio do switcha?? Bo nie mogę zrozumieć gdzie różnica, ponieważ bez względu gdzie wepnę sprzęt to funbox widzi identyczne połączenie nawet ten sam adres przydziela

 

IGMP snooping mam w switchu włączone w routerach także


Zrzut ekranu 2022-09-12 o 17.14.56.jpg