Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Nowy dekoder do multiroomu w FTTH - 4K Stream


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Nowy dekoder do multiroomu w FTTH - 4K Stream

@fenomen myślałem że moim postem nakłonię kolegę @JAPI1 do "głębszych zwierzeń" na temat 😉

________________
*  Edycja wpisu – moderator Kinga


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 13
  • 0

Nowy dekoder do multiroomu w FTTH - 4K Stream

Dzięki za upomnienia, ale  nie siedzę wyłącznie przed  kinem domowym. Obecnie  pilot od tv  włącza lub wyłącza dekoder i można ustawić volume ( wcześniej mogłem jeszcze poruszać joystickiem lewo-prawo). Dekoder jest rozpoznany w systemie BraviaSync. Natomiast nie jest rozpoznany przez system konfiguracji jako model DV8555. Pełna obsługa dekodera tylko z pilota własnego dekodera. Po konfiguracji pojawia się nazwa AML_TV ( co to znaczy?). Przy ponownym włączeniu  prosi o konfigurację i pojawia sie nazwa Dekoder 4K st. Po przekazaniu Sony.eu informacji o tych problemach mam czekać na aktualizację  dla mojego modelu Sonytv ( podobno jeszcze w tym miesiącu). Póki co odbiór dżwięku i obrazu całkiem OK ( zgodny z sygnałem np dla Netflix ) Na razie 4K50Hz. Czekamy na aktualizację Yamaha A2A dla Dolby Atmos  i 4K120Hz. Jestem zwykłym odbiorcą i uczę się tych wszystkich terminów, oraz obsługi urządzeń, także proszę wybaczyć nieścisłości techniczne. 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Nowy dekoder do multiroomu w FTTH - 4K Stream

@JAPI1  dzięki za odzew, nie chodzi o to żebyś siedział non stop przy deku i tv 😉, my tu na forum czekamy na spostrzeżenia i opinie na temat nowych sprzętów, a że jesteś jednym z pierwszych użytkowników nowego boxa to mamy nadzieję że od czasu do czasu będziesz dzielił się opinią na temat dekodera nawet jako amator każda wskazówka jest ważna.

PS.

Ja byłem swego czasu jednym z pierwszych posiadaczy FB 6 i też otrzymywałem różne pytania od forumowiczów na temat routera, choć żadnym profesjonalistą/ekspertem nie byłem 😁.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 14
  • 74
  • 1

Nowy dekoder do multiroomu w FTTH - 4K Stream

No to i ja się wypowiem. "dekoder", który już w innym temacie nazwałem przystawką do TV na pierwszy rzut oka wydawał mi się... nędzny. Teraz po 1 dniu siedzenia na nim i go męczenia brakuje mi jedynie nagrywania na dysku. Wcześniej była wypowiedź, że nie umywa się do ICU-100 i rzeczywiście jak ktoś nie posiedzi to może odnieść takie wrażenie.

"Dekoder" wymaga całej masy konfiguracji przed rozpoczęciem korzystania. Zamówiłem go jako dekoder dla starszej osoby do multi ofc i szybciutko go zamieniłem oddając swojego ICU100, bo za Chiny Ludowe nie ma opcji aby taka "matula" go obsłużyła.Nigdzie nie znalazłem opisu możliwości tego "dekodera" więc podzielę się z Wami swoimi odkryciami:

1. Przede wszystkim i to na co chyba większość użytkowników TV od Orange czeka - do działania potrzebuje on TYLKO internetu - niczego więcej (żadnego Mulicast - tak się to chyba nazywa). Wiem co piszę. Mojego podłączyłem do sieci bezprzewodowej swojego routera i działa jak należy a sieć jest w podsieci Funboxa, ale jest skonfigurowana na innej masce - po prostu nie "widzi" Funboxa.

2. Na "dekoderze" można instalować aplikacje ze sklepu i tym samym oglądać materiały z innych serwisów (ale niestety nie Netflixa - chyba że ktoś wie jak odblokować instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł), np ja wykorzystuję Twitch i YouTube, ale jest i Prime Video.

2a. można też instalować inne aplikacje np VLC - odtwarzacz, który moim zdaniem jest niezbędny do odtwarzania plików wideo z podłączonego dysku i nie tylko, ale jak się zastosuje pkt 3, to podłączanie dysku do dekodera okaże się zbędne.

3.Nie wiem jak przy innych producentach, ale Przy ASUS istnieje możliwość udostępniania plików z dysku do podsieci (i nie tyko, ale także), tworząc serwer plików z dysku/dysków podłączonego do routera (SMB), albo po prostu udostępnionych na komputerach w sieci. Takie połączenie funkcjonalności, powoduje możliwość odtwarzania filmów i muzyki z własnego źródła bezpośrednio za pomocą "dekodera" na TV (bo VLC obsługuje przeglądanie sieci i odtwarza chyba wszystko z MKV włącznie i robi to "w locie", wiec nie ma konieczności wcześniejszego pobrania materiału do pamięci dekodera). Również moje nagrania w wakacji w 4K odtwarza bez problemu.

4.Można zainstalować również przeglądarkę internetową.

5.Do kompletu z przeglądarką, można podłączyć przez BT urządzenia np mysz i klawiaturę a nawet pada.

6.Sparowałem również telefon (na androidzie), ale jeszcze nie zdążyłem próbować nim sterować dekoderem.

7.Podobno można sterować głosowo wybieraniem kanałów za pomocą pilota, ale jak z You Tubem asystent sobie radzi, tak wybierania kanałów nie opanowałem (być może to przez moją wymowę).

8.Ma upierdliwe dodawanie do ulubionych (każdy kanał osobno), ale to jedyna szansa na odsianie niechcianych kanałów.

9.Nie wiem jak to nazwać - szybka lista? kanałów, której szukałem i pewnie większość użytkowników ICU100 z podobnej korzysta (nie lista kafelkowa kanałów z menu i nie program TV) znajduje się po naciśnięciu strzałki w górę/dół (ale nie mogą się w tym czasie na ekranie wyświetlać żadne inne menu/ informacje z dekodera i lista śmiga błyskawicznie).

10. O ile system dekodera zaktualizował mi się zaraz po podłączeniu do sieci, tak aplikacje ze sklepu (w tym Orange TV) wymagały wejścia w sklep, opcje i naciśnięcie "aktualizuj wszystkie".

11. "Dekoder" ustawiony jest domyślnie na 50Hz, aby uzyskać 60Hz, trzeba dokonać mian w ustawieniach urządzenia.

12. "Dekoder" posiada czujnik IR mimo, że go nie widać, on tam jest. Przez to mój pilot IR od TV (LG) próbuje wybierać kanały jak ja chcę wyłączyć TV itp.

13. (najgorszy) "dekoder" z nieznanych mi przyczyn wyświetla różne kanały w różnej jakości. HD innemu HD nie równy. Jedne są bardziej wyraźne, niektóre mniej i nie jest to kwestia sieci, bo diagnostyka wypada świetnie.

14. Już miałem publikować post, ale przypomniało mi się, że mam słuchawki na BT - słuchawki też się parują i działają, więc inne systemy audio również będą (nie zauważyłem opóźnień i rozjazdu audio).

15.aaa jest jeszcze Chromecast, wiec można przesyłać zawartość ekranu na TV.

 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Nowy dekoder do multiroomu w FTTH - 4K Stream


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 14
  • 74
  • 1

Nowy dekoder do multiroomu w FTTH - 4K Stream

Napisałem wyłącznie swoje spostrzeżenia. Tam jest głównie opis a ja wypisałem funkcje, o których tam nie ma nawet słowa a lista aplikacji podana jest ekhm, delikatnie pisząc  - niekompletna. Może się komuś przyda. Jak nie to zostanie zakopane w otchłani forum.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Nowy dekoder do multiroomu w FTTH - 4K Stream

@GustawPol  wrzuciłem linka, gdyż w poprzednim poście napisałeś że nigdzie nie ma opisu tego deka, co prawda skromny ale jest. Opisałeś dokładniej swoje spostrzeżenia i chwała Ci za to, na pewno się przydadzą osobom szukającym informacji o tym "pudełku".


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Nowy dekoder do multiroomu w FTTH - 4K Stream

@GustawPol - dzięki za Twój wpis, chęć podzielenia się ze społecznością swoimi spostrzeżeniami oraz czas, jaki poświęciłeś na rozgryzanie dekodera.

Odnośnie punktu 13 - w ICU 100 również zauważyłem, że różne kanały wydają się mieć różne bitrate, ale nie mam jak tego zweryfikować.
Mam TV oparty o system Android tam aplikacja Netflix'a wyświetla bit rate obrazu. Podczas dwóch lockdownów Netflix obciął bitrate aby ich serwery i łącza się nie zapchały (i film w 4K zamiast strumienia danych o szerokości 15 Mbps miał 7 Mbps przy tej samej rozdzielczości) . Być może w Orange jest podobny mechanizm?

Odnośnie pkt 1 - czyli dekoder "zjada" Ci kawałek Twojej przepustowości łącza?

Czy sprawdzałeś może jak bardzo spada jakość sygnału TV po umieszczeniu dekodera gdzieś dalej - inny pokój/piętro?
Teoretycznie do 4K z audio 7.1 powinno wystarczyć 20 Mbps...

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 14
  • 74
  • 1

Nowy dekoder do multiroomu w FTTH - 4K Stream


Odnośnie pkt 1 - czyli dekoder "zjada" Ci kawałek Twojej przepustowości łącza?

Tak, to możliwe, ale na łączu do 1 Gbps nie zauważalne.


Czy sprawdzałeś może jak bardzo spada jakość sygnału TV po umieszczeniu dekodera gdzieś dalej - inny pokój/piętro?
Teoretycznie do 4K z audio 7.1 powinno wystarczyć 20 Mbps...

Nie sprawdzałem, albowiem u mnie 4K Stream jest podłączony kabelkiem a to ICU 100 podłączam obecnie bezprzewodowo, a że mam zwykłe mieszkanie, to sprawdzanie tego w sąsiednim pokoju w moim przypadku trochę mija się z celem, bo nic się nie dzieje z sygnałem (Funboxa zamknąłem w szafce a że z powodu nóżek nie mieścił się, to leży na boku, więc jest to umieszczenie go powiedzmy dalekie od zalecanych).

No i jeszcze muszę odnieść się do 4K - podłączyłem dla testu pod monitor 4K i odniosłem wrażenie, że jednak materiały nadawane w HD i SD (bo kanały nadawane w 4K są... 2 (dwa)), jednak lepiej wyglądają w rozdzielczości 1080P. "Dekoder" próbuje jakby nieco na siłę podnieść jakość wyświetlanego materiału i wygląda to słabo, a dla 1080P to i 6-8 Mbps będzie OK.

Bardziej wymagające są moje pliki wideo ^^ i tak dla testu odłączyłem 4K streama od kabla i puściłem materiał 4K z szybkością transmisji 38590kb/s - poszedł bez zająknięcia, ale tak jak napisałem nie mam jak sprawdzić na innych kondygnacjach itp.

 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5370
  • 21520
  • 173

Nowy dekoder do multiroomu w FTTH - 4K Stream

 


@Morciaknapisał(-a)
Odnośnie pkt 1 - czyli dekoder "zjada" Ci kawałek Twojej przepustowości łącza?


Nie wydaje mi się żeby te sprawy były powiązane. W dekoderach "klasycznych" tylko program "na żywo" idzie w multikaście, reszta (timeshift, multinagrywarka, VoD) idzie w unikaście i działa normalnie w zagnieżdżonej podsieci bez specjalnej gimnastyki. Mimo to nie "zjada" internetu.