Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Losowe spadki wydajności w nowym komputrze z Intel Comet Lake


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Losowe spadki wydajności w nowym komputrze z Intel Comet Lake

Witam,

Zakupiłem, a w zasadzie złożyłem nowy komputer z Intel Comet Lake na pokładzie. Wszystko super, ale doświadczam losowych spadków wydajności i to nie w wymagających zadaniach, a w zwykłej przeglądarce czy kliencie poczty elektronicznej. Czym to się objawia? Np. Piszę nowego maila w Mozilla Thunderbird i podczas pisania kursor się zacina na klika sekund. Ja piszę, a na ekranie nic się nie dzieje, po chwili wszystko się pojawia. Kolejna sprawa Mozilla Firefox, strony długo odpowiadają jak na nowy komputer oraz nie raz np. przy wybieraniu zakładki są mega zwiechy (obraz laguje, w sensie podświetlenie zakładek nie nadąża za kursorem, którym wskazuję te zakładki). Dodam, że dzieje się to rzadko i losowo, a nie cały czas.

Menedżer zadań nie pokazuje obciążenia żadnych podzespołów, a robiłem już w zasadzie wszystko jeśli chodzi o software oprócz aktualizacji BIOSU. Jakieś sugestie co może odpowiadać za taki stan rzeczy i na jaki komponent trafiłem wadliwy? Są tu w Orange jacyś spece od hardware'u?

Specyfikacja:
CPU: i3-10100
Płyta: Gigabyte H410M S2H

RAM: 2x 8 GB Kingston 2666 Mhz

SSD: Kingston A2000 NVMe


Będę mega wdzięczny.

Pozdrawiam,
Piotr

33 ODPOW. 33

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Losowe spadki wydajności w nowym komputrze z Intel Comet Lake

@Piotrek94 ja tam żadnym specem nie jestem, ale wgrywamy sterowniki najświeższe i sprawdzam co tylko mogę. Zaczynam od testera zasilacza, podmiany RAM i grafiki. Na cokolwiek...byle działało. Na testy. Widziałem dziesiątki uszkodzonych zasilaczy ( i nie tak, że nie działa, ale brakowało 1 napięcia i kiszka)

Zerkne j, czy pasta na procki nie jest w ilości minimalnej...bo to potrafi wyłączyć kompa


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Losowe spadki wydajności w nowym komputrze z Intel Comet Lake

Nie mam zasilacza ani innych części na podmiankę, natomiast zasilacz jest z wyższej półki - Seasonic Focus GX-550 w Goldzie. Grafika wbudowana w procesor. Pasta jest OK, sam nakładałem.

Testera zasilacza nie mam niestety.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Losowe spadki wydajności w nowym komputrze z Intel Comet Lake

@Piotrek94 cóż, możliwości diagnostyczne ograniczone. Jeśli w managerze urządzeń nie ma wykrzykników musisz obserwować kiedy te zwisy się robią. Zmień port USB dla myszy i klawiatury i zerknij na test wydajności systemu w Windows https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/najlepsze-darmowe-programy-do-testowania-i-diagnostyki-spr...

 

Anonim

Nie dotyczy

Losowe spadki wydajności w nowym komputrze z Intel Comet Lake

@Piotrek94  podstawą to instalacja wszystkich sterowników, test wydajności zrobić, karty graficznej i pamięci RAM, to co opisujesz, to typowy problem złej optymalizacji, czy to bios, czy reszty komponentów, bez zrzutów z bios i konfiguracji komputera, więcej nie pomogę. 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1460
  • 7457
  • 55

Losowe spadki wydajności w nowym komputrze z Intel Comet Lake

Ja bym się przyjrzał temu Kingstonowi (SSD). Sprawdź w podglądzie zdarzeń czy nie ma błędów od pamięci masowej. Firmware mu podmień albo zamień na inny dla testu.


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

Losowe spadki wydajności w nowym komputrze z Intel Comet Lake

Bootnij lubuntu z live USB i porównaj wrażenia.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Losowe spadki wydajności w nowym komputrze z Intel Comet Lake

@SamotnickW podglądzie zdarzeń nie ma żadnych błędów chyba bo w zakładce "system" , po drugie na HDD'ku miałem ten sam problem, jednak to go podejrzewałem ale jednak to nie on robił problemy.

Znalazłem kilka błędów:

1) Nie można odnaleźć opisu dla identyfikatora zdarzenia 56 ze źródła Application Popup

2) Poprzednie zamknięcie systemu przy 12:46:31 na ‎25.‎03.‎2021 było nieoczekiwane.

3) Szybkie uruchomienie systemu Windows nie powiodło się z powodu błędu o stanie 0xC00000D4. (ale domyślam się, że to z powodu tego, że załączyłem zasilacz po wyłączeniu kompa w pozycji off)

4) Sesja „PerfDiag Logger” została zatrzymana z powodu następującego błędu: 0xC0000188

5) Uruchomienie sesji „PerfDiag Logger” nie powiodło się z powodu następującego błędu: 0xC0000035


W tygodniu będę migrował na Linuxa i zobaczymy czy pomoże.

@pirenejLubuntu znam i nie chcę instalować do nowej, świeżo kupionej maszyny. To nie rozwiązanie tylko ominięcie problemu.

@irekMoże poda Pan chociaż nazwy programów? Karta graficzna jest wbudowana, więc wydajność nie będzie rewelacyjna. BIOS w ustawieniach domyślnych.




 

 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1460
  • 7457
  • 55

Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

Losowe spadki wydajności w nowym komputrze z Intel Comet Lake

Nie mówiłem o instalowaniu tylko odpaleniu z USB bez instalowania. To takie próbne odpalenie, bez zmieniania niczego na dysku: https://www.google.pl/search?q=linux+live+usb

EDIT: a widzisz, już nie musisz, @Samotnick podpowiedział, stwierdziłbyś jedynie że jest podobnie. Kup sobie jakiegoś Samsunga EVO w to miejsce.