Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

IPTV przez dodatkowy router


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 53
  • 71
  • 0

IPTV przez dodatkowy router

Temat się co jakiś czas pojawia ale w zasadzie realne rozwiązanie ciężko znaleźć.

Od kilku dni jestem "szczęśliwym" użytkownikiem światłowodu (300).

 

O ile sama prędkość "po kablu" jest zadowalająca to już w przypadku połączenia bezprzewodowego jest tragicznie (w/g mnie dużo słabiej niż na FB2.0).

 

Chcę dołożyć dodatkowy router/switch na piętrze aby podłączyć drugi dekoder oraz inne urządzenia (SmartTV, PC) po kablu oraz aby utworzyć tam dodatkową sieć WiFi dla urządzeń przenośnych.

 

Pytania:

- czy da się skonfigurować FB3.0 tak aby 2-gi dekoder otrzymywał wszystkie dane poprzez router/switch czy to już kwestia tylko konfiguracji tego drugiego urządzenia?

- czy połączenie WiFi dekodera musi być realizowane bezpośrednio do FB3.0 czy mogę użyć sieci utworzonej z dodatkowego urządzenia?

- czy macie jakieś sprawdzone w miarę przystępne urządzenia, które sprostają moim założeniom?

 

Nie chcę ciągnąć dwóch skrętek ale jeśli będzie to konieczne tak uczynię. Wolałbym podłączyć się według schematu:

  • FB3.0 ->
    • SwitchWiFi/RouterWiFi ->
      • ->Dekoder #2 (ETH)
      • ->SmartTV (ETH)
      • ->PC (ETH)
      • WiFI na pozostałe urządzenia
13 ODPOW. 13

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

IPTV przez dodatkowy router

stare chińskie przysłowie mówi: jak chcesz mieć dobre wifi to zrób je sobie po kablu 😛

generalnie jak możesz to puść wszędzie kable albo dorzuć swój router ale po prawdzie to nie wiem czy na Twoim routerze pójdzie IPTV. telewizory najlepiej połączyć kablowo do FB i wtedy net będzie hulał 😄


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 512
  • 1820
  • 12

IPTV przez dodatkowy router

Możliwe że sieć mesh pozwala na takie coś, jest to stosunkowo nowe rozwiązanie i już w zasięgu finansowym.

 

https://www.komputronik.pl/informacje/co-to-jest-system-mesh-jak-dziala/ 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 53
  • 71
  • 0

IPTV przez dodatkowy router

@ZeusekMesh to ciekawe rozwiązanie o ile chce się korzystać tylko z WiFi. Praktycznie jednak aby rozwiązanie to coś dawało inwestycja będzie sporo wyższa niż koszt routera/switcha i okablowania. Prędkości też nie są jakieś super w stosunku do nakładów (dobry sprzęt to ~700 PLN+).

 

@pablusTyle, że ja nie chcę ciągnąć w sumie 4 przewodów na piętro (całkowita droga dostępnymi bez kucia duktami to ~30 metrów co łącznie da mi ponad 100 metrów przewodu... istne szaleństwo).

 

Chcę podłączyć do FB3 jeden przewód, pociągnąć na górę, tam podłączyć "coś" co rozdzieli/przekaże sygnał do dekodera i pozostałych urządzeń, ewentualnie gdyby miało jeszcze jednocześnie funkcję AP-WiFi to byłoby świetnie ale to mogę załatwić w takim wypadku innym sprzętem.

Jeśli nie ma takiej opcji to od biedy pociągnę dwa kable.

 

Chciałem wykorzystać jakieś nowe PLC w wyższym standardzie ale to chyba ślepa uliczka.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

IPTV przez dodatkowy router

Cześć,

 

Jeśli chcesz rozbudować sieć wifi i jednocześnie podłączyć dekoder możesz skorzystać z dwóch sposobów. Użyć własny router (ale pod warunkiem, że wyłączysz DHCP i jedynym w sieci będzie FB3, podłączysz uplink do switcha/LAN, a nie do WAN i dekoder #2 dalej połączysz kablem) oraz skorzystać z dobrodziejstwa jakie daje Orange i wynająć SWB. Co daje drugie rozwiązanie? Sprzęt kompatybilny z FB3, o podobnym działaniu wifi (nie wnikam, czy lubisz czy nie, ale toto ma 4 anteny nadawcze i pięknie przekazuje SSID pracując w trybie SMART, oraz ma wbudowany switch (co daje możliwość podłączenia sieci dalej lub dekodera #2). Zaznaczam, że przedłuża on siec wifi i w trybie pracy Access pointa (dołączony po eth do routera) ma zerowe straty na retransmisji sygnału. nie musisz ciągnąć 4 kabli. Wystarczy 1 i dalej po wifi lub eth. PLC ma spore straty przenoszonej transmisji i działa zależnie od jakości i ilości urządzeń wpiętych do sieci elektrycznej, nie wspominając o tym samym gniazdku elektrycznym po obu stronach. Rozwiązanie proste, bo SWB sam się konfiguruje z FB3 przez WPS i jak się uszkodzi, można wymienić bez problemu na nowy. Próbuj, a jakbyś miał pytania....

 

P.S. Dorzucę info, że za SWB można podłączyć dodatkowo malutki switch gigabitowy i rozdzielić jeden z portów na TV, konsolę czy PC


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

IPTV przez dodatkowy router

@radekrp90  co do PLC to polecam to rozwiązanie.

działa super 😉


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 53
  • 71
  • 0

IPTV przez dodatkowy router

Dziś chwilę testowałem na tym co znalazłem w domu 😉

 

PLC (DLink DHP-508AV - stand. AV500) mam i z dotychczasowym WHD80 działało jak to się zwykło mawiać, po japońsku - JakoTako. Transfery są na poziomie około 25-30 Mbit (WiFi w tym samym miejscu ma sporo mniej ale już po drugiej stronie pokoju jest stabilne 50-70 Mbit). Niestety WHD80 jest dość kapryśny (albo mi się taki trafił choć podobno TTTM) i nie bardzo chciał ze mną współpracować - a to brak obrazu, a to brak dźwięku, a to zrywał połączenie...

 

Ale wracajmy do testów.

Otóż podłączyłem do PLC odnaleziony Switch Edimax ES3105P (porty 100 Mbit) i okazuje się że zarówno SmartTV jak i dekoder łączą się bez problemu. Nie chciało mi się już szukać kolejnego kabla aby wpiąć się do Laptopa/PC ale wydaje się że gdybym znalazł jakiś dobry Switch z AP WiFi to całość miałaby szansę działać poprawnie i według moich założeń na jednym kablu.

 

Teraz pytanie - czy to czysty przypadek czy każdy switch zadziała? Macie jakieś polecane urządzenia typu Switch z AP Wifi. Ewentualnie dokupię dwa takie urządzenia (Switch 1Gb + AP-5G).


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

IPTV przez dodatkowy router

Cześć,

 

Ja stawiałem takie sieci na D-linku

Switch DSG-1008 lub nowsze switche D-link go

AP D-link DAP-1665

Mało problemów i działa bezawaryjnie, ale to tylko propozycja


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 53
  • 71
  • 0

IPTV przez dodatkowy router

Ogólnie jednak na coś należy zwracać uwagę przy doborze takie sprzętu czy to bez różnicy?

Jest jeszcze przytoczone tu rozwiązanie polegające na użyciu "zwykłego" routera WiFi i podpięciu sieci nie do portu WAN, a do portu LAN. Następnie wyłączyć DHCP i w ten sposób otrzymuje się Switch z AP.

Pytanie do bardziej obeznanych - czy to ma szanse działać z każdym routerem?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

IPTV przez dodatkowy router

Cześć,

 

Tak, to działa. Dziś będę testował taki układ z routerem DIR-880L