Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Dekoder Samsung ICU 100 Anteny, Konfikt z innymi urządzeniami w sieci 5GHz


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 33
  • 34
  • 0

Dekoder Samsung ICU 100 Anteny, Konfikt z innymi urządzeniami w sieci 5GHz

Witam.

 

Z moich obserwacji u znajomych którzy mają podłączony dekoder po WIFI wynika, że poziom sygnału (pomiar na kanale 998) jest bardzo słaby. Smartphone Microsoft Lumia 950XL z Wifi Analyzer pokazuje mocniejszy poziom sygnału sieci Wifi 5GHz z Funbox 3.

 

Z tego wynika że anteny w dekoderze są do bani. Jak to możliwe, że wcześniejszy dekoder Sagemcom WHD80 nie sprawiał żadnych problemów przy IPTV po WIFI przy VDSL. Dekoder Samsung powinien być lepszy niż Sagemcom. W praktyce Samsung ma duże problemy po Wifi. Sagemcom WHD80 jest jednak zdecydowanie wolniejszy niż Samsung, dłużej się uruchamia, wolniej zmieniają się kanały, ma stary interfejs graficzny, brak Netflixa.

 

 IPTV nadawane jest na multicaście. W przypadku modemu Funbox 1 oraz Livebox 2 i 3 w przełączniku sieciowym wydzielony jest osobny port LAN, który przypisany jest do specjalnego VLAN dla IPTV.  W nowych wersjach Funbox 2 oraz Funbox 3 nie ma takiego wydzielono portu dla dekodera, można podłączać dekoder w każdy port LAN. Na czym to polega?

 

Z natury działania warstwy Medium Access Control w protokołach 802.11 Wifi (n/ac) wynika że transmisje w czasie rzeczywistym są trudne w transmisji, gdyż nie ma QoS w warstwie fizycznej 802.11. Zauważyłem w przypadku Samsunga ICU działającego na 5 GHz i karty sieciowej Asus na USB 802.11ac podłączonej do laptopa, że następuje konflikt transmisji w paśmie 5 GHz. Internet na laptopie drastycznie zwalnia, na telewizorze pojawią  się artefakty przy oglądaniu IPTV. Gdy do sieci 5GHz podłączony jest tylko dekoder to wszystko jest w porządku. 

 

Czy jest to spowodowane brakiem QoS w 802.11? Standard 802.11ax wprowadza QoS w warstwie radiowej, każde urządzenie transmituje w wydzielonych z całego kanału np. 80 MHz podkanałach radiowych tak jak w sieci Wimax oraz LTE. 

 

Czy Orange nie może zwrócić się do Samsunga do poprawy anten i działania przez Wi-Fi? Dodatkowo dekodery Samsung się mocno grzeją (sprawdzone u kilku znajomocyh) ale działają (nie wyłączają się)

3 ODPOW. 3

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32313
  • 36175
  • 1366

Dekoder Samsung ICU 100 Anteny, Konfikt z innymi urządzeniami w sieci 5GHz

To stary bug z pasem 5GHz i tym dekoderem. Samsung w przypadku dekodera wiele nie robił bo większość go powstała w Polsce w laboratorium Orange w Warszawie. Mimo już chyba kilku lat od wprowadzenia tego dekodera do oferty jeszcze nie ma naprawy tego bugu.

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 33
  • 34
  • 0

Dekoder Samsung ICU 100 Anteny, Konfikt z innymi urządzeniami w sieci 5GHz

Czytałem sporo o problemach z polaczeniem Wifi z ICU100 na forum. Orange pewnie wie o problemie, a do tej pory nic z tym nie zrobiło. Dekodery oferowane do multiroomu Sagemcom UHD88 już dawno powinny zniknąć z oferty. Wyglądem przypomina magnetowid VHS, wolno sie uruchamia, przełącza kanały niż Samsung. Z czego to pamiętam jeżeli ktoś chce wymienić UHD88 na ICU 100 to musi ekstra zapłacić. Przecież ten sprzęt i tak jest w dzierżawę dawany w ramach usługi. NC+ również żąda 15 zł opłaty co miesiąc za dekoder 4K+. 

 

Jestem kinomanem, mam telewizor LG OLED 55b7v i głównie oglądam filmy z Bluray. Od TV do fotela dzieli mnie dystans 3m. Jestem krotkowidzem, nosze okulary i nie jestem w stanie zauważyć dodatkowych pikseli z 3m. Jedynie jak sie przyblize do około 1,5 m to widać niewielka różnice. Ale ta różnice da sie zauważyć tylko przy nieruchomym obrazie. Wiem co mowie, gdyż porownywalem screenshoty Bluray vs UHD Bluray (źródło konsola Xbox One X) Blade Runner 2049, Batman v Superman, Harry Potter i Kamień Fiolozoficzny, Komnata Tajemnic. We weszystkich filmach wieksza rozdzielczość wg mnie nic nie dawała.Najwieksza zaletą UHD Bluray okazało się tryb HDR i zwiekszona paleta kolorów. Porównywałem jakość obrazu referencyjnych filmów pod względem aspektow wizualnych Prometeusz oraz Tron Dziedzictwo DVD vs Blu-Ray. W tym porównaniu różnica jest kolosalna, nabkorzyść Bluray. Według mnie jakość wideo jaka umożliwia standard Bluray Video jest wystarczajaca. Jeszcze dużo wody przez Odre przeplynie, zanim kanały telewizyjne nawet przy IPTV po FTTH osiagna taki bitrate jak na Bluray. Jako ciekawostkę podam średni bitrate na filmach Bluray waha sie od 10-38 Mb/s (strumień wideo), a na UHD Bluray (efektywniejsza kompresja HEVC od 20-100 Mb/s). Porzadna jakość wideo z satelity nie będzie możliwa z powodu przyczyn natury fizycznej, duże wymagania pod wzgldedm zajetosci pasma na transponderach. Jedynie siec swiatlowodowa daje możliwość transmisji z dużym bitrate. Niestety raczej nie dowiemy sie jaki bitrate maja transmisje kanałów w IPTV Orange. Zadałem takie pytanie i dostałem odpowiedz ze dekodery ICU 100 nie pozwalają podejrzeć statystyk kanału (jaki bitrate, kodek wideo, audio) i znając Orange nie bede miały takiej funkcji, nawet jesli znalazła sie grupa klientów który takie informacje by zainteresowała (miłośnicy jakości filmów, kinomaniacy).


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Dekoder Samsung ICU 100 Anteny, Konfikt z innymi urządzeniami w sieci 5GHz

@pawelc27 Odnosząc się do Twojego postu:

Myślę, że nie tylko anteny, ale obudowa metalowa również wpływa na kiepskie osiągi.

W routerach FB2.0 i FB3.0 (ale również już od jakiegoś czasu w Liveboxach i FB1.0) na wyjściach LAN w jednym momencie przekierowane są 3 VLANy: 35 z dostępem do Internetu i 838 oraz 839 z dostępem do TV. Ciekawostka jest taka, że 3/4(lub wszystkie) routerów konsumenckich nie umożliwia takiej konfiguracji. Aby ustawić tak routowanie potrzebe są sprzęty Ubiquiti lub Mikrotik. 

Tylko część usługi działa w multicast(kanały TV), VOD nadawane jest w unicast. 

Orange poprawił działanie ICU100 po Wi-Fi. Kiedyś objawy były takie jakie mówisz, dwa urządzenia podłączone do sieci 5GHz nie działały ze sobą. Teraz powinny.

Dekodery UHD88 oraz WHD80 mnie również nie zachwycają jakością i oprogramowaniem, ale wciąż są instalowane do usług po miedzi(nie ma alternatywy). Kiedyś były wydawane do multiroom FTTH 2xICU100, ale zaprzestano tego procederu i wszystkie instalacje obligatoryjnie mają 1 dekoder ICU100, drugi do multiroom UHD88. Nie ma obecnie możliwości wzięcia 2xICU100.

Bardzo dużo filmów Blu-Ray UHD jest skalowana z 2K(wspomniany przez Ciebie Harry Potter). 2K to rozdzielczość 2048x1080. Jak widzisz - niewiele więcej od Full HD. Większość kin w Polsce i na świecie wyświetla filmy w takiej rozdzielczości. Po prostu klatki tych filmów oraz cały mastering, rendering efektów specjalnych został wykonany w takiej  rozdzielczości. Filmów natywnie nagranych i masterowanych w 4K jest coraz więcej, ale jednak garstka.