Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Prędkośc minimalna internet mobilny 4G LTE (pakiet Love)


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 25
  • 1
  • 0

Prędkośc minimalna internet mobilny 4G LTE (pakiet Love)

Temat przeniesiony z Sieć i dostępność usług do odpowiedniej kategorii + dodano etykiety - moderator Bartłomiej

 

Dzień doby,

W zeszłym miesiącu podpisałem umowę - Pakiet Orange Love Internet 4G/Tel. komórkowy.
Niestety prędkość przez większość czasu jest bardzo niezadowalająca. Zdarza się, że speedtest wskazuje na prędkości poniżej 1Mb/s, najczęściej jest to 1-3 Mb/s. (Testowane z różnych urządzeń, więc wyelimować można winę po stronie stacji roboczej)

Zgodnie z przyjętym przez Parlament Europejski rozporządzeniem 2015/2120 o tzw. neutralności sieci, operator ma obowiązek w umowie lub regulaminie umieścić informację o minimalnej prędkości dostarczanej usługi.
Fragment z jednego z artykułów na ten temat:
"Między innymi dostawca internetu musi w umowie lub regulaminie usługi, stanowiącym część tej umowy, jasno i wyraźnie wskazać, jaka jest maksymalna gwarantowana prędkość dostępu do internetu (jak to było dotychczas), ale także jaka będzie minimalna gwarantowana przez operatora szybkość usługi (pobierania i wysyłania danych) w każdej z dostępnych opcji oraz jaka będzie tzw. zwykle dostępna szybkość (czyli dostępna przez większość czasu)."

Niestety ani w zawartej umowie, ani w aktualnym regulaminie pakietu dostępnym pod:
https://orange.binaries.pl/bw//20155/0/11352/354fcd61-483a-4d30-8fcf-9af80308f1fb.pdf
a także w :
https://orange.binaries.pl/bw//20155/0/10641/cd494de1-de1e-4cca-857a-43b3fc3c360e.pdf

nie ma żadnej informacji na temat minimalnej, czy nawet zwykle dostępnej szybkości.

Czy orientuje się ktoś na temat minimalnych prędkości, które Orange powinien gwarantować zgodnie z rozporządzeniem UE?

Dodatkowo, często zauważam, że prędkość pobierania, gdy jestem połączony do sieci poprzez ruter (flybox LTE+) jest znacznie mniejsza, niż gdy testuję prędkość z telefonu komórkowego z tego samego miejsca przy użyciu transmisji danych. Obie karty dostałem od Orange w ramach umowy. Podczas gdy prędkość internetu 4G przy połączeniu przez ruter wynosi np. ok 2Mb/s, z telefonu potrafię osiągnąć 10Mb/s+. Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją? 

33 ODPOW. 33

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 25
  • 1
  • 0

Prędkośc minimalna internet mobilny 4G LTE (pakiet Love)

Jeszcze dodam, że prędkośc uploadu jest znaaaacznie większa niż downloadu przez cały czas (z każdego urządzenia)


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 25
  • 1
  • 0

Prędkośc minimalna internet mobilny 4G LTE (pakiet Love)

0 podobnych sytuacji?

Anonim

Nie dotyczy

Prędkośc minimalna internet mobilny 4G LTE (pakiet Love)

@zamacmic  jeśli masz Internet Mobilny to nie ma gwarantowanej prędkości, może być 150Mb/s a może być 3Mb/s, wszystko zależy od obciążenia BTS, inna sprawa to agregacja pasm, jak masz nadajnik z kilkoma pasmami i sprzęt w domu z tą opcją to jest szybko po LTE, inaczej to niestety kicha, ba router/modem LTE powinien mieć zewnętrzną antenę (na dachu czy za oknem), dużo można pisać, bez pokazanych testów z pomiarem szybkości i siły sygnału, nic nie można zasugerować w temacie.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Prędkośc minimalna internet mobilny 4G LTE (pakiet Love)

Jeśli masz mniejszą prędkość downloadu to oznacza źle skonfigurowane urządzenie, lejek lub błąd speedtestu.

Cytowane przez Ciebie przepisy jak najbardziej odnoszą się również do usługi internetu mobilnego. Jednak w Polsce nie ma przepisów implementujących więc Orange nie musi podawać tego w regulaminie (choć podaje że nie gwarantuje żadnej to też możliwe), nie ma też narzędzi do egzekwowania prędkości usług mobilnych - żadne narzędzie/speedtest nie ma stosownego certyfikatu do usług mobilnych. Speedtest pro dotyczy tylko internetu stacjonarnego.

Anonim

Nie dotyczy

Prędkośc minimalna internet mobilny 4G LTE (pakiet Love)

@zamacmic  jeszcze dodam, zanim podpisze się umowę na Internet Mobilny, trzeba na sim prepaid przetestować szybkość po LTE, choćby na telefonie, potem można podpisywać dopiero umowę z danym operatorem, umowa w ciemno to potem jest tak jak piszesz, możesz zgłoszenie zrobić że nadajnik po LTE żle funkcjonuje, bo te transfery co masz to ala 3G sieć, ale jeśli ma mocne obciążenie to sytuacja patowa.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 25
  • 1
  • 0

Prędkośc minimalna internet mobilny 4G LTE (pakiet Love)

@Anonim 
Cześć i dzięki za odpowiedź.
Jeśli chodzi o testy, robiłem je przed decyzją o podpisaniu umowy - prędkość sięgała ok 10 Mb/s i więcej, ale jak widać nie jest ona stabilna (zdarzają się okresy, gdzie prędkość sięga 20-30Mb/s), więc podejrzewam że w tym wypadku będzie to uzależnione od obciażenia BTS. Upload raczej stale powyżej 10Mb/s. Wczoraj nawet doświadczyłem prędkości ok. 0,1 Mb/s co jest już wg mnie przesadą nawet jak na internet mobilny. Żadna strona nie chciała się załadować.

Ruter skonfigurowany jest domyślnie (Flybox LTE+) - czy warto tutaj pobawić się jego konfiguracj  i czy może ktoś ma wiedzę na temat optymalności domyślnej konfiguracji tego rutera?

Pozdrawiam


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Prędkośc minimalna internet mobilny 4G LTE (pakiet Love)

Pokaż screen z panelu routera gdzie masz punkt dostępu/apn skonfigurowany.

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 25
  • 1
  • 0

Prędkośc minimalna internet mobilny 4G LTE (pakiet Love)

Nie wiem czy chodzi o to, ale nic bardziej konkretnego niestety nie znalazłem. Niewiele to chyba jednak mówi:wlan basic.PNGwlan adv.PNG




Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Prędkośc minimalna internet mobilny 4G LTE (pakiet Love)

To w zakładce Dial-Up może będzie.