Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Lejki i brak LTE w roamingu UE - prawda czy mit?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Lejki i brak LTE w roamingu UE - prawda czy mit?

Ponieważ w necie temat ma wiele już teorii spiskowych, daję mały poradnik, których operatorów roamingowych nie wybierać.

Przykład 1. Niemcy

2017.06.16_14h55m18s_002_.png

Przykład 2. Wielka Brytania

2017.06.16_14h56m29s_004_.png

Pełna rozpiska tutaj http://www.orange.pl/ocp-http/PL/Binary2/2003454/4103075077.xls lub aktualne wersje na stronie http://orange.pl/roaming (sekcja dokumenty - plik lista krajów).

Brak zakresu 3G lub LTE w tabelce wyżej nie oznacza, że zawsze go nie będzie. Oznacza tylko, że nie jest gwarantowany. Więc warto wybierać ręcznie tych operatorów, którzy mają pełne wsparcie dla wszystkich częstotliwości.

6 ODPOW. 6

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 2060
  • 6088
  • 109

Lejki i brak LTE w roamingu UE - prawda czy mit?

Dobre! To my to przypinamy na parę dni, póki temat gorący 🙂

Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 1
  • 0

Lejki i brak LTE w roamingu UE - prawda czy mit?

Witam

 

Ostatnio zgłaszałem problemy ze wszystkimi operatorami roamingowymi w Niemczech. Przez kilka dni telefon nie mógł się zalogować do sieci a jak w końcu się udało to wówczas w przeciągu kilku sekund pisało na telefonie brak usługi i nie miałem zasięgu. Sprawa została zgłoszona do Orange która stwierdziła że jest wszystko ok. Dopiero za 10 zgłoszeniem technicznym i po 2 reklamacjach dowiedziałem się że jednak problem był po stronie operatora zagranicznego. Od około 10dni  mogę korzystać z sieci 2G a od kilku dni mogę też korzystać z internetu LTE w Niemczech z czego bardzo się cieszę.

 

Szkoda tylko że orange jak zgłaszałem problem uparcie twierdziło że ma uszkodzoną kartę lub telefon i sieć działa prawidłowo. Widocznie pracownicy z działu technicznego nie wytrzymali i napisali do operatorów niemieckich czy jest problem a operatorzy potwiedzili wyżej wymieniony problem. Dlaczego pracownicy aż tak sie opieraja przy pomocy dlaczego wręcz trzeba spamować zgłoszenia techniczne aby ktos chciałbym się nimi zainteresować???


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Lejki i brak LTE w roamingu UE - prawda czy mit?

Odpowiem Ci z perspektywy eks-pracownika BOK Play i Orange. Po prostu na BOK zwykle doradcy nie mają takich szczegółowych informacji o sieciach roamingowych (czy działają poprawnie, nie mają awarii itp), jak o sieci tzw. macierzystej. Ale masz rację - zgłoszenie wcześniej powinno być przekazane do właściwego operatora roamingowego.

Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

Lejki i brak LTE w roamingu UE - prawda czy mit?

U mnie 15.06 mogłem normalnie przełączać sieci niemieckie i prędkość przy pełnym zasięgu U2100 Telekomu (T-mobile.de) przy pobieraniu nie przekraczała 1Mb/s, ale w wysyłaniu były już 4Mb/s. Na LTE2600 prędkość na początku speedtesta wysoka, potem spadała pod linijkę 1,5Mb/s pobierania i 1,5Mb/s wysyłania. Na LTE800, Orange mnie szybko przełączał na swoje LTE800, a na 2G/3G czegoś takiego nie ma. Nie wiem na ile aktualna jest ta tabelka akurat dla Niemczech, ale chyba do 3G vodafone w zeszłym roku bez problemu się logowałem.
Wczoraj (16.06) był problem z zalogowaniem do którejkolwiek sieci niemieckiej pomimo tego, że zasięg był i to 90-100dBm. Widać awaria nie dotyczyła tylko sms.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Lejki i brak LTE w roamingu UE - prawda czy mit?

Tak jak napisałem wyżej. Brak w tabelce to nie brak w rzeczywistości, a jedynie brak pełnego porozumienia na roaming. Więc dostęp do usług i zakresów częstotliwości może być zmienny.

Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

Lejki i brak LTE w roamingu UE - prawda czy mit?

Tak jak mówiłem, przed chwilą:

2.png

I dziś już mogę powiedzieć, że żadnych lejków NIE MA:

Vodafone, U2100:

2959608037

Telkom.de (T-mobile.de), U2100:

2959618748

LTE2600:

2959625605

Widać to tylko początkowe problemy były. 🙂