Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czy zakup urządzenia, którego raty nie są spłacone, jest legalny?


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1996
  • 11378
  • 51

Czy zakup urządzenia, którego raty nie są spłacone, jest legalny?

To co piszesz kupy się nie trzyma 🤔

Niestety to wszystko nie prawda 😎

Jeśli nie ma takiego zapisu w umowie, muszą odblokować telefon.

Jak tego nie zrobią, to pozostaje Sąd, bez problemu się to załatwi, nie odblokowanie telefonu, bo to nie istotne, rekompensata za telefon i poniesione koszty, to będzie sporą kasa, nawet student prawa to ogarnie 😃


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 238
  • 525
  • 2

Czy zakup urządzenia, którego raty nie są spłacone, jest legalny?

Czy w ogóle wiesz jak to działa ?

 

Jeśli nie spłacisz zadłużenia w terminie oczekiwanym przez Orange twój dług zostaje sprzedany firmie windykacyjnej i w tym momencie zaczyna się cyrk ze sprzętem od operatora.

Dług staje się własnością innej firmy, przestajesz być klientem Orange, nie wiąże cię już z nimi żadna umowa a że zgodziłeś się na to że sprzęt jest ci tylko udostępniony  i zerwałeś umowę nie masz absolutnie żadnych praw do niego.

Niby z jakiej racji Orange miało by cokolwiek odblokowywać jeśli nie ma już z tobą nic wspólnego jak to sobie wyobrażasz ?

 

To że traci się sprzet jest to tylko i wyłącznie wina osoby która zgodziła podpisać się umowę która pozbawia jej wszelkich praw.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 212
  • 875
  • 4

Czy zakup urządzenia, którego raty nie są spłacone, jest legalny?

Na prawdę nie chciałbym aby ta dyskusja szła w kierunku winy sprzedającego taki sprzęt. Tu chyba sprawa jest jasna? Klient Orange zawiera umowę, którą łamie sprzedając sprzęt. Nawet jeśli dalej go spłaca (choć wtedy Orange się nie dowie i wszystkie trzy strony są zadowolone...). Nie wnikając w to czy Orange słusznie robi ustalając, że sprzęt do końca spłaty stanowi własność operatora i zachowując sobie prawo do blokowania go. Może to jednak nie jest wprost sprzedaż sprzętu a raczej forma leasingu lub dzierżawy? Nie mam takiej umowy więc nie wiem co tam jest zapisane. Może ktoś podpowie? Zresztą umowa rzecz święta i obie strony świadomie ją zawierają.

Dalej ważniejszy jest dla mnie wątek kupującego. Jeżeli ma wiedzę (lub może się domyślić), że sprzęt jest "własnością Orange" to wtedy po pierwsze wie czym ryzykuje i ten art. 292 kk pewnie może mieć zastosowanie. Ale nie każdy zna zasady sprzedaży sprzętu w Orange, nie każdy zna ceny sprzętu i załóżmy, że nie wypełnia definicji "pasera nieumyślnego" określonej w kodeksie... Co wtedy? Orange blokuje sprzęt, ten co go sprzedał pewnie kasy nie odda. I tyle?


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1996
  • 11378
  • 51

Czy zakup urządzenia, którego raty nie są spłacone, jest legalny?

@xeth jeśli by to było prawdą, to by było o tym w internecie głośno, jakoś o tym nie piszą 😎

Zresztą to nie mój problem, nie kupuje telefonów i innych sprzętów na raty.