Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Internet domowy 4G a lejek techniczny


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 6
  • 0

Internet domowy 4G a lejek techniczny

Witajcie

Moich poszukiwań i analiz ciąg dalszy 🙂 Naczytałem się co nieco o lejku technicznym i zastanawiam się nad jedną kwestią. Jeśli w umowie o Internet domowy 4G (ten z pakietem 150 GB + 100 GB) jest zapis, że

"W Strefie mogą Państwo korzystać z Internetu domowego 4G z pełną prędkością do wyczerpania pakietu 150 GB, a następnie z pozostałych pakietów danych dostępnych w danym okresie rozliczeniowym. Po wykorzystaniu wszystkich dostępnych pakietów możemy ograniczyć prędkość do 1 Mb/s. O wykorzystaniu 150 GB poinformujemy Państwa SMS-em"

to czy w praktyce oznacza to, że do wyczerpania tego pakietu nie grozi mi lejek techniczny ? Czy ew. zapisy z regulaminu ogólnego w którym są zapisy dające możliwość stosowania lejka "konkurują" o pierwszeństwo z zapisami umowy ? Na mój chłopski rozum, jeśli coś jest w umowie to zapis w Regulaminie jest "niżej" w hierarchii...

I drugie zagadnienie - czy pobieranie w nocy (00:00 do 08:00) może wpłynąć na założenie lejka technicznego mimo wszystko (o tym nie ma mowy we wzorze umowy, ani w regulaminie promocji, jest w cenniku) ?

Na co dzień nie jestem jakimś nie wiadomo jakim zasysaczem danych, ale jednak Netflix jest w użyciu, a do tego zdarzy się, że pobiorę jakąś grę czy tam dwie ze steam'a albo innej platformy i wiadomo, że to może być całkiem sporo GB na raz ...
Aktualnie jadę na Plusie 60 GB i znacznego spowolnienia doświadczyłem dopiero w maju kiedy to w krótkim czasie pobrałem trochę dem na PS4 i Fortnite'a 2 razy (na konsolę raz i drugi na PC) 


5 ODPOW. 5

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Internet domowy 4G a lejek techniczny

@MikeTNK lejek techniczny zdarza się, nawet jak masz ważny pakiet. Najczęściej lejek jest zakładany na dobę.

 

Pobierając dane w nocy, może ten transfer również wyliczać się do lejka.

 

Na sytuację spowolnienia internetu może mieć również wpływ obciążenie nadajnika.

 

Osobiście zauważyłem, że w obecnej sytuacji pobieram więcej danych niż przed marcem, ale do tej pory nie wskoczył mi jeszcze lejek techniczny na żadnej karcie SIM. Przed Marcem zdarzało się częściej. 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 6
  • 0

Internet domowy 4G a lejek techniczny

Przeczytałem kilka wątków na temat lejka, ale mam wrażenie, że większość dotyczyła albo oferty internetu mobilnego takiego ogólnego, albo oferty 999GB dla firm. Nie studiowałem zapisów umownych z innych ofert, skupiłem się jedynie na ofercie "Internet domowy 4G".

I nadal się zastanawiam czy skoro zapis w umowie mówi o korzystaniu z pakietu (dla uproszczenia tylko tego w strefie domowej) z pełną prędkością to czy on nie ma większej "siły" , pierwszeństwa ?
Przecież jak podpisuje umowę o pracę np na 5000 brutto, ale w regulaminie wynagradzania firmy jest zapis, że na moim stanowisku pensja może wynosić 2000-4000 brutto to nikt mi nie powie "umowa, umową, ale regulamin mówi swoje więc należy się panu 4000 brutto, a nie 5000".

 

Po co też w takim razie Szczęśliwe godziny w nocy jeśli korzystanie z nich również może zapewnić lejek techniczny - tylko po to, żeby klienta przyciągnąć złudną ofertą ?


Czy ktoś wie jak to jest u innych operatorów tak realnie ? Próbowałem coś znaleźć na temat Play'a i T-mobile'a ale nie udało mi się na nic trafić co by się odnosiło do ich obecnych ofert (to co znalazłem dotyczyło raczej jakichś starych ofert względnie lejków po wykorzystaniu pakietu co do których nie mam wątpliwośći).

Jeśli lejek w Orange ma się w tej ofercie zachowywać tak jak wszyscy opisują to już nie wiem czy nie wolę zostać w Plusie - przynajmniej wiem, że 60GB pakietu będę mógł wykorzystać bez żadnego lejka, a ten może się pojawić po wyczerpaniu limitu (chociaż też nigdy nie wiadomo dokładnie kiedy i jakie warunki muszą być "spełnione").


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Internet domowy 4G a lejek techniczny

@MikeTNK trzeba rozroznic dwie rzeczy.

1. Lejek techniczny zakladany jest jesli Twoje korzystnie z internetu generuje zbyt duze obciazenie (duzy ruch - jak zwal tak zwal) nadajnika z ktorego korzystasz.

2. Szczesliwe godziny to czas w ktorym korzystanie z internetu nie powoduje zuzywania GB z dostepnej w ramach umowy ilosci GB. 

 

Jesli generujesz zbyt duze obciazenie nadajnika w ramach szczesliwych godzin to i tak wskoczy Ci lejek, ale nie bedzie pobieralo GB z dostepnego transferu. Nie ma tu zadnej zludnej tresci

 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 6
  • 0

Internet domowy 4G a lejek techniczny

I ja to rozumiem. Tylko umówmy się, do "ostrożnego" korzystania z internetu taka "usługa" nie jest potrzebna bo jak ktoś w nocy będzie ściągał 2-3 GB dziennie to zużyje raptem 90GB z tych 250 które są w ofercie. Taka usługa powinna służyć właśnie temu, żeby np na noc ustawić pobranie tego nieszczęsnego Fortnite'a na przykład (30-40GB) i nie martwić się o to, że to
a) zużyje nam transfer
b) spowoduje potem lejek techniczny.
Z lejkiem technicznym , tak jak napisałem wcześniej, usługa wygląda tylko jak "wabik" na frajerów. Całość zaczyna mi się sprowadzać do tego, żebym przypadkiem w ciągu dnia nie ściągnął więcej niż 10 GB (a tak naprawdę nawet nie wiadomo ile) i to nie ważne w dzień czy w nocy.

I taka ciekawostka - zapis z regulaminu oferty promocyjnej w Play:

"W przypadku rozbieżności pomiędzy postanowieniami tej Oferty Promocyjnej a
postanowieniami Cennika Oferty Play Internet 2.0 lub Regulaminu świadczenia Usług
Telekomunikacyjnych dostępu do Internetu przez P4 sp. z o.o. dla Abonentów,
postanowienia tej Oferty Promocyjnej będą miały charakter nadrzędny."

Jasno i klarownie - to co w tym regulaminie jest ważniejsze niż w standardowych i taki zapis powinien być w umowach/regulaminach promocji Orange. Taki lub ewentualnie odwrotny, że to co w innych regulaminach jest nadrzędne od tego co w umowie. No chyba, że jest ten zapis tylko ja go nie znalazłem 🙂