Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funkcja VoIP w modemie FunBox?


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 19
  • 0

Funkcja VoIP w modemie FunBox?

Witajcie!
Zastanawiam się nad zakupem usługi Internetu światłowodowego w Orange (jest dostępna w moim budynku), ponieważ dotychczasowy operator wypowiedział mi umowę - kończy świadczenie tej usługi którą mam.
Ponieważ do tej pory korzystałem z usługi VoIP od innego, niezależnego operatora - i chciałbym z niej dalej korzystać - mam takie pytanie: czy VoIP w modemie/routerze FunBox da się skonfigurować pod dowolnego operatora (wpisanie adresu serwera SIP, konta, hasła itp.) czy też jest to "na sztywno" prekonfigurowane tylko pod usługę VoIP z Orange?

14 ODPOW. 14

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22263
  • 183

Funkcja VoIP w modemie FunBox?

@raj 

W sensie że chciałbyś telefon analogowy podłaczyć do FB i korzystać z VoIP innego operatora? Tak się nie da, FB nie eksponuje swoich ustawień VoIP, nie da się ich nawet zobaczyć nie mówiąc o zmianie. Natomiast można normalnie korzystać z VoIP innych operatorów przy pomocy np. klienta SIP na androidzie czy też własnej, konfigurowalnej bramki. Operator nie blokuje takiej możliwości, osobiście sprawdzałem działanie np. HaloNet i jest OK. Możesz też rozważyć migrację numeru do VoIP Orange i wtedy oczywiście działałoby z FB.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 19
  • 0

Funkcja VoIP w modemie FunBox?

Tak, dokładnie chodziłoby mi o ten wariant - podłączyć tel. analogowy do FB (tak jak mam w tej chwili podłączony do swojego obecnego routera) i korzystać z VoIP innego operatora. Czyli już wiem że się nie da.
A czy jest opcja przestawienia FunBoxa w tryb bridge - żeby nie działał w ogóle jako router tylko po prostu coś w rodzaju konwertera ze światłowodu na Ethernet - i podpięcia za nim swojego routera, na którym miałbym całą konfigurację?
(Tylko nie chciałbym podpinać routera do routera i mieć podwójnego NAT-a, bo to trochę szalone rozwiązanie - dlatego pytam o możliwośc przełączenia FB w tryb bridge. Wtedy to mój router ma wystawiony swój interfejs WAN na zewnątrz i dostaje publiczny adres IP od Orange, i na nim wszystko konfiguruję...)


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22263
  • 183

Funkcja VoIP w modemie FunBox?

@raj 

Nie, nie da się FB przełączyć w tryb bridge.

Ale można (ewentualnie) uzyskać od Orange przy nowym zamówieniu sam konwerter światłowodowy (ONT) i wtedy wynajęty obowiązkowo FB możesz odłączyć, podłączyć swój ruter i konfigurować jak chcesz.

 

PS. Ja mam to rozwiązanie, o którym piszesz że jest "szalone", masz oczywiście rację, ale z wielu względów dla mnie to się sprawdza lepiej niż dobrze.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 19
  • 0

Funkcja VoIP w modemie FunBox?

Ale FB i tak muszę mieć i za niego płacić?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22263
  • 183

Funkcja VoIP w modemie FunBox?


@rajnapisał(-a)

Ale FB i tak muszę mieć i za niego płacić?


To jest najlepsze: tak, tego nie ma jak uniknąć. Opłata jest co prawda niewielka i dotyczy tylko nowych umów, ale niemniej jednak jest.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 19
  • 0

Funkcja VoIP w modemie FunBox?

Doczytałem tu na forum, że jeżeli chcę podłączyć własny router do ONT, to musi on obsługiwać VLAN-y na interfejsie WAN, a mój nie obsługuje. Więc musiałbym jeszcze router wymieniać, w sumie za dużo z tym zachodu...

 

To ja chyba jednak się zdecyduję na kablówkę, to jest druga oferta dostępna w moim budynku. Ich modem kablowy można przełączyć w tryb bridge i korzystać z własnego routera. I nic się nie dopłaca 🙂


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22263
  • 183

Funkcja VoIP w modemie FunBox?

@raj 

Zrobisz jak będziesz uważał. Parametry łącza z kablówki na pewno będziesz miał porównywalne? Jaki to ruter, jeśli to nie tajemnica? A co do opłat to oczywiście liczy się końcowa, sumaryczna wartość umowy, tą możesz poznać tylko bezpośrednio u operatora.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 19
  • 0

Funkcja VoIP w modemie FunBox?

Oczywiście że nie tajemnica 🙂 Linksys WRP-400. Już chyba dawno tego nie produkują...


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22263
  • 183

Funkcja VoIP w modemie FunBox?


@rajnapisał(-a)

Oczywiście że nie tajemnica 🙂 Linksys WRP-400. Już chyba dawno tego nie produkują...


No nie, do FTTH ten ruter się nie nada. Nawet nie tyle z powodu braku wsparcia dla VLAN, tu chyba nawet nie ma jak się zalogować. No i WiFi praktycznie nie istnieje. Natomiast jako bramka VoIP wygląda dobrze - oczywiście nie mogę niczego gwarantować, ale wydaje mi się że w sieci FB, po wyłączeniu np. serwera DHCP ta bramka działałaby zupełnie normalnie. Nie doszukałem się też informacji jakie są tu porty eternetowe, ale podejrzewam że tylko Fast czyli 100Mbps: to za mało dla FTTH. Za mało nie dlatego, że nie będzie działać, tylko dlatego że najwolniejszy światłowód od Orange to 300Mbps - żeby w pełni korzystać z łącza w LAN opłaca się mieć wyłącznie połączenia 1000Mbps (czyli wszystkie karty i kable gigabitowe). Inaczej płaci się za coś, z czego się nie korzysta. Podobnie WiFi: wszystkie FB do FTTH mają WiFi co najmniej ac, przy standardzie g (nawet nie n) tego rutera to "tylko" dwie generacje różnicy, ale w prędkościach przekłada się to na ogromną różnicę.

https://www.hotgear.pl/jak-to-zrobic/sieci-wi-fi-w-praktyce-czym-roznia-standardy-802-11b-a-g-n-ac-a...