Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Konflikt telewizji z wyłączonym komputerem

ROZWIĄZANE

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 10
  • 9
  • 1

Konflikt telewizji z wyłączonym komputerem

Przedwczoraj odkryłem dziwną sytuację jaka ma u mnie miejsce, mianowicie posiadam Funbox 3.0 (światłowód 300) + telewizja z dodatkowymi dekokterami.

Problem polega na tym że zarówno dekoder jak i komputer podłączony jest kablem poprzez switch bezobsługowy TP-link - TL-SG1008D. W momencie gdy komputer jest wyłączony (i oczywiście podłączony jest do niego kabel sieciowy) to nie działa telewizja, występują zakłócenia. Problem ustaje (telewizja zaczyna działać) jeżeli:

- odepnie się kabel od komputera lub

- gdy się go włączy lub

- gdy na wszystkich włączonych dekoderach będzie ten sam kanał.

 

Zarówno komputer/komputery jak i dekodery muszą być podłączone kablowo bo na wi-fi nie wykorzystują w pełni łącza / nie działają poprawnie. Nie mogę podłączyć wszystkiego pod Funboxa bo on ma tylko 4 wyjścia, a urządzeń jest dużo więcej.

 

Może ktoś spotkał się z takim przypadkiem i wie jak go rozwiązać.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 10
  • 9
  • 1

Konflikt telewizji z wyłączonym komputerem


@pirenejnapisał(-a)

To dopowiem: niech OP spróbuje w BIOS wyłączyć "Wake on LAN".


To jest po części rozwiązanie.

Tz. W moim przypadku wystarczyło wyłączyć tą funkcję w Windowsie na karcie sieciowej, do biosu nawet nie wchodziłem. 

 

Tutaj jest to opisane jak to zrobic

https://csi.pl/consulting-techniczny/wake-on-lan/

 

Ale dzięki @pirenej za wskazanie kierunku 🙂

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

27 ODPOW. 27

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 85
  • 289
  • 0

Konflikt telewizji z wyłączonym komputerem

dekoder podłącz bezpośrednio z funboxem. Też ostatnio kupiłem switch gigabitowy tp-link niezarządzalny, podłączyłem przez niego dekoder do sieci i były problemy z obrazem tv


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 10
  • 9
  • 1

Konflikt telewizji z wyłączonym komputerem

No ale właśnie w tym jest problem, że nie mogę tego tak rozwiązać, nie mam pociągniętych tyle kabli żeby każde urządzenie było podłączone bezpośrednio, a oprócz tego funbox ma tylko 4 porty więc nie ma takie fizycznej opcji żeby wszystko było podłączone pod niego.

 

Poza tym to nie jest doraźne rozwiązanie problemu. Nie wskazuje na przyczynę.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 236
  • 316
  • 8

Konflikt telewizji z wyłączonym komputerem

Czy ustalałeś na sztywno adresy IP dla swoich urządzeń?
Ja bym obstawiał, że dekoder ma przydzielony ten sam adres IP co komputer i dlatego jest konflikt. 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Konflikt telewizji z wyłączonym komputerem

@MarekPo 

Czy taka konfiguracja kiedykolwiek u Ciebie działała?

Otóż twój switch jest niezarządzalny, a to znaczy, że de facto nie wiadomo, co robi z tagowanym vlanem telewizji.

Przypuszczalnie tutaj leży problem, poszukaj na googlach "orange iptv vlan", pełno takich tematów. 


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 10
  • 9
  • 1

Konflikt telewizji z wyłączonym komputerem

@Sebastian1 

 

Nie nie ustawiałem, ale z tego co sprawdzałem i pamiętam mają różne. Poza tym dlaczego konflikt występowałby tylko przy wyłączonym komputerze, a przy włączonym już nie lub gdy komputer jest podłączony bezpośrednio do Funboxa i dlaczego konflikt IP powodowałby, że nie działa Mulitiroom.

Telewizje można oglądać ale tylko jeśli na włączonych dekoderach będzie ten sam kanał.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 10
  • 9
  • 1

Konflikt telewizji z wyłączonym komputerem

@egzorcysta 

 

Właśnie dlatego że nie znalazłem w google tu założyłem temat, że może ktoś miał styczność z takim problemem.

Czy działało wcześniej tu trudno powiedzieć bo wydaje mi się że zaczęło się tak dziać po jakiejś awarii w Orange ok 2 tyg, temu.

Poza tym jeżeli podłącze kompa bezpośrednim kablem do FunBoxa to wtedy TV działa poprawnie. Wtedy switch nie blokuje niczego. Problem pojawia się gdy do tego samego switcha podłączony jest wyłączony komputer i dekoder


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Konflikt telewizji z wyłączonym komputerem

@MarekPo 

Chciałem, żebyś wygooglał to: Orange FTTH Triple Play na własnym sprzęcie - Trzepak.pl

 

Bez podglądu na ruch w tej sieci możemy co najwyżej zgadywać co się tam dzieje. Faktem pozostaje, że switche niezarządzalne nie nadają się co do zasady do ruchu tagowanego.

 

Więc na Twoim miejscu przeczytałbym ten wątek bo możliwe, że będziesz potrzebował zarządzalnego switcha.

 

Jeżeli chodzi o najprostsze rozwiązanie, to może sprawdź w BIOS/UEFI czy WOL jest wyłączone tak, aby karta sieciowa się kompletnie wyłączała po wyłączeniu komputera. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53137
  • 616

Konflikt telewizji z wyłączonym komputerem

@MarekPo  oczywiście problem znany. Wina Switcha. Nie wyrabiają porty. Jeśli nie możesz podłączyć dekoderów bezpośrednio, potestuj Switche dlink z serii go. Wiem, że dwa rodzaje transmisji ( strumieniowa dla IPTV i netu) nie lubią switcha o słabszej jakości

Oczywiście jeśli kable eth nie są uszkodzone, źle zaciśnięte


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2079
  • 7645
  • 31

Konflikt telewizji z wyłączonym komputerem


@egzorcystanapisał(-a)

switch jest niezarządzalny, a to znaczy, że de facto nie wiadomo, co robi z tagowanym vlanem


jak to nie wiadomo? Przepuszcza.