Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Kiedy otrzymam aktualizację systemu Android?


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
 • 2060
 • 6110
 • 109

Kiedy otrzymam aktualizację systemu Android?

Często pytacie nas, kiedy Wasze telefony z Androidem otrzymają aktualizację systemu do nowszej wersji. Wiele osób uważa, że „skoro Google wydał już nowego Androida, a aktualizacja nie trafiła jeszcze na telefony w Orange to operator blokuje aktualizację”.

 

Tymczasem, także w przypadku telefonów kupionych w Orange, jesteśmy tylko małym fragmentem całego procesu aktualizacji Androida i mamy niewielki wpływ na termin wydania aktualizacji. Taką pewną na 100% datę wydania nowej wersji systemu znamy dopiero na... 1-2 tyg. wcześniej, gdy aktualizacja jest już gotowa i czekamy na jej opublikowanie.

 

To dlatego, gdy zadajecie pytanie „Kiedy otrzymam aktualizację?” musimy szczerze odpowiedzieć „Niestety, nie wiemy”.

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się czemu tak jest, jak przebiega aktualizacja, dlaczego tak niewiele zależy od operatora - rozwińcie opis poniżej.

Pokaż szczegóły
Przyjmijmy uproszczone określenia dla wersji systemu Android:

Podstawowy Android – wersja systemu od Google bez żadnych modyfikacji. Pojawia się najszybciej. Mają ją urządzenia sprzedawane przez Google.
Android producenta – wersja od Google poszerzona o dodatki producenta urządzenia, np. nakładki wizualne typu HTC Sense. Ta wersja jest na urządzeniach sprzedawanych przez producentów, np. w sklepach z elektroniką.
Android operatora – „Android producenta” poszerzony o dodatki operatora, np. ustawienia konieczne do korzystania z internetu czy menu karty SIM. Ta wersja jest w urządzeniach, które oferują operatorzy, np. w salonach Orange.

Chronologicznie, w uproszczeniu, aktualizacja zwykle przebiega tak:

1. Google wydaje nową wersję systemu Android („Podstawowy Android”) i mogą już z niej korzystać właściciele urządzeń sprzedawanych przez Google.
2. Producent (np. Samsung, Sony, HTC, etc.) dostosowuje system do własnych urządzeń i uzupełnia podstawowego Androida o własne dodatki – tak powstaje „Android producenta”.
3. „Android producenta” trafia do Google do akceptacji. Jeśli wszystko jest w porządku – trafia do osób, które używają telefonów kupionych od producenta, np. w sklepach z elektroniką.
4. Producent przygotowuje aktualizacje dla operatorów – powstaje „Android operatora” i jest przekazywany do testów.
5. Dopiero na tym etapie wkraczamy my i szczegółowo sprawdzamy system pod kątem błędów, które mogą sprawiać, że korzystanie z telefonu staje się irytujące, a nawet ryzykowne – w przypadku luk bezpieczeństwa.
6. Jeśli nie znajdziemy błędów to „Android operatora” trafia do Google do akceptacji. Dopiero wtedy system trafia do osób, które kupiły telefon np. w salonie Orange.

 

To prawda, że jeśli kupicie telefon od operatora to aktualizacje systemu otrzymacie najpóźniej ze wszystkich użytkowników tego modelu i - póki co - wszyscy musimy się z tym pogodzić.

 

Ma to jednak swoje bardzo dobre strony – im później zaczniecie korzystać z nowej wersji systemu i więcej osób ją przetestuje - tym lepszy i bezpieczniejszy system trafi do Was.

 

Prosimy Was zatem o cierpliwość, a jeśli macie pytania to możecie zadawać je w komentarzach poniżej.

169 ODPOW. 169
Anonim

Nie dotyczy

Kiedy otrzymam aktualizację systemu Android?

Po części póżniejsza aktualizacja jest bezpieczniejsza, ale jeśli ma się czekać pół roku czy rok to już pass, tak do półtory roku trzymam telefon max, czasem rok, jeśli miałbym czekać pół roku dłóżej na aktualizację to bym się zdrowo wkurzył, dlatego kupuję telefony sam, tylko sim od Operatora, tak poza tym Orange i tak szybko daje aktualizacje w stosunku do innych Operatorów.


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
 • 2060
 • 6110
 • 109

Kiedy otrzymam aktualizację systemu Android?

@Anonim, no i jest to jakieś rozwiązanie, zwłaszcza, że gdy operator nie musi pokrywać (częściowo) kosztu telefonu oferując go po niższej niż rynkowa cenie to może zaproponować ciekawszą ofertę - właśnie "tylko SIM" 🙂

Anonim

Nie dotyczy

Kiedy otrzymam aktualizację systemu Android?


Artur napisał(-a):

@irek6311, no i jest to jakieś rozwiązanie, zwłaszcza, że gdy operator nie musi pokrywać (częściowo) kosztu telefonu oferując go po niższej niż rynkowa cenie to może zaproponować ciekawszą ofertę - właśnie "tylko SIM" 🙂


Tylko telefony sprzedawane w Orange są na raty. I cena wychodzi większa niż na wolnym rynku.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
 • 45
 • 50
 • 0

Kiedy otrzymam aktualizację systemu Android?

ja miałem ostatnio aktualizację systemu, niestety to była poprawka czyli NFC i HD voice, po aktualizacji nie widzę zmian, poza tym to zależy od producenta i operatora.
Anonim

Nie dotyczy

Kiedy otrzymam aktualizację systemu Android?

@Artur do tego każda jeszcze aktualizacja musi przejść szczegółowe testy bezpieczeństwa. Czasem dla telefonów kupionych na wolnym rynku pojawia się aktualizacja, a dla tych brandowanych operator dopiero po 1-3 msc wypuszcza aktualizację. Taka sytuacja. 

Anonim

Nie dotyczy

Kiedy otrzymam aktualizację systemu Android?

Producencie telefonów odchodzą od częstych aktualizacji Android, odbije się to na częstych poprawkach systemu i zabezpieczeń, jeśli dodać zwłokę na Brand to może być jedna na rok aktualizacja, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
 • 1
 • 3
 • 0

Kiedy otrzymam aktualizację systemu Android?

nieno ale bez jaj mam xperie z5 premium moja narzeczona ma z3 i juz druga aktualke a ja nadal nie co jest kurcze no ludzie naprawde wyjatkowo niefajen zachowanie


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
 • 2060
 • 6110
 • 109

Kiedy otrzymam aktualizację systemu Android?Nam też jest przykro, że ktoś Cię wyprzedził @adrianurse87 i że ta aktualizacja nie zależy od nas.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
 • 3
 • 6
 • 0

Kiedy otrzymam aktualizację systemu Android?

A jak to jest, że pierwszy Samsung Galaxy S5 neo zamówiony przez Orange.pl dostarczony przez kuriera posiada oprogramowanie XEO czyli to z wolnego rynku a gdy kilka dni temu kupiłem po miesiącu poszukiwań drugą Spiątkę neo to ta posiada oprogramowanie z brandem? I tak w pierwszym smartfonie mam Androida 6.0.1 od maja a w nowym czekam na aktualizację... Pytałem się o wgranie czystego softu w punkcie Samsunga zachowując gwarancję - 100 zł. Dlaczego niektóre telefony posiadają brand a niektóre nie?