Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

zapas swiatłowodu

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 26
  • 72
  • 0

zapas swiatłowodu

Ile zapasu światłowodu w studzience trzeba zostawić?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

zapas swiatłowodu

@Kd2307Pytanie jest bardzo ogólne. Zależy co to za studzienka, gdzie jest punkt przyłączeniowy i co to za kabel? Jeśli wyprowadzasz kabel z domu do infrastruktury operatorskiej najlepiej jest robić to w porozumieniu z technikami Operatora. Wtedy unikasz nieporozumień płynących z faktu, ze nie w każdej kanalizacji można zrobić złącze FTTH, a dokumentacja wykonawcza obejmuje punkty przyłączeniowe zgodnie z projektem i nie przewiduje czasem złączy po drodze. Daj nam troszkę więcej info, może coś podpowiemy.

Ja np odmierzyłem w czasie instalacji odległość do punktu dystrybucyjnego, dodałem 20m zapasu do wykonania spawów (trzeba zdjąć puszkę na poziom ziemi, więc zapas konieczny) i razem z technikiem podwieszałem kabel (moja własność) do OPP

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

10 ODPOW. 10

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

zapas swiatłowodu

@Kd2307Pytanie jest bardzo ogólne. Zależy co to za studzienka, gdzie jest punkt przyłączeniowy i co to za kabel? Jeśli wyprowadzasz kabel z domu do infrastruktury operatorskiej najlepiej jest robić to w porozumieniu z technikami Operatora. Wtedy unikasz nieporozumień płynących z faktu, ze nie w każdej kanalizacji można zrobić złącze FTTH, a dokumentacja wykonawcza obejmuje punkty przyłączeniowe zgodnie z projektem i nie przewiduje czasem złączy po drodze. Daj nam troszkę więcej info, może coś podpowiemy.

Ja np odmierzyłem w czasie instalacji odległość do punktu dystrybucyjnego, dodałem 20m zapasu do wykonania spawów (trzeba zdjąć puszkę na poziom ziemi, więc zapas konieczny) i razem z technikiem podwieszałem kabel (moja własność) do OPP


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2078
  • 7637
  • 30

zapas swiatłowodu


@Kd2307napisał(-a)

Ile zapasu światłowodu w studzience trzeba zostawić?


najlepiej cały odcinek, który Ci został.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

zapas swiatłowodu

@pirenej mam nadzieję, że @Kd2307 pyta przed ułożeniem kabla w domu.O ile przy podwieszce sprawa dystansu jest prosta, bo i dom i OPP widać, o tyle z kanalizacją sprawa trudniejsza, bo nie zawsze rury biegną po prostej...


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2078
  • 7637
  • 30

zapas swiatłowodu

a więc im więcej tym lepiej. Jak do mnie kabel przewlekali, to w każdej studzience po drodze po kilka zwojów zostawili.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

zapas swiatłowodu

@pirenej właśnie dlatego piszę, że to najlepiej z wykonawcą ustalać. O ile miedziany połączysz i jakiś czas podziała, o tyle bez specjalnej mufy kabla FTTH nie przedlużysz i nie wszędzie to zrobisz...


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

zapas swiatłowodu


@Kd2307napisał(-a)

Ile zapasu światłowodu w studzience trzeba zostawić?


To zależy o czym mówimy i gdzie jest złącze. W przypadku kabla abonenckiego napowietrznego pozostawia się ok. 10 metrów zapasu w domu. Jeśli biegnie ziemią prosto do studni gdzie jest splitter to zależy od wytycznych operatora. Orange nakazuje 15 m zapasu. Netia zeszła do 10 m. A domu wystarczy 3 metry.    


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

zapas swiatłowodu

@marder jedna uwaga: bez kontaktu z operatorem skąd abonent ma wiedzieć gdzie jest OPP dla niego przeznaczone? "Splitter" to też pojęcie abstrakcyjne, bo nie musi być wcale dostępny i wytypowany jako punkt styku...

Co do zapasów, to zwyczajowo się powinno zostawiać tyle ile abonent wskaże do miejsca ustawienia modemu...bo to klient o tym decyduje


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

zapas swiatłowodu

Napisałem wyraźnie do studni gdzie jest splitter. A gdzie jest to musi ustalić z monterami. To chyba logiczne. Ilość zapasów jest ściśle określona i projektanci muszą się tego trzymać. Czy monter wykona instalację ściśle z projektem czy nie to jego problem. Trzeba jednak wiedzieć że podczas odbioru jak będzie bardzo wnikliwy i upierdliwy pracownik Orange to może się doczepić nawet do takiej pierdoły i wstrzymać odbiór do momentu usunięcia usterek. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

zapas swiatłowodu


@pirenejnapisał(-a)

a więc im więcej tym lepiej. Jak do mnie kabel przewlekali, to w każdej studzience po drodze po kilka zwojów zostawili.


W każdej studni przelotowej nie pozostawia się zapasów. Robi się to tylko przy złączach ewentualnie w studniach końcowych ale to zależy od długości kabla. Projektant ustala gdzie dokładnie i ile zapasu należy pozostawić. W "zwykłej" studni należy wyłożyć tylko kabel na uchwytach żeby nie przeszkadzał i nikt go nie deptał jak wchodzi do studni. Kabel powinien również posiadać oznaczenie.