Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

"Dostępność" światłowodu i przebieg instalacji.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 20
  • 109
  • 0

"Dostępność" światłowodu i przebieg instalacji.

Witam, przychodzę z zapytaniem o "dostępność" i przebieg instalacji. Z chatu Orange dowiedziałem się, że dla mojego adresu - Warszawska 37, 13-100 Nidzica, niezbędne są dwie wizyty techników, jedna która przyłączy światłowód do mieszkania, a druga zajmie się podłączeniem w mieszkaniu. Czy tutaj mógłbym się dowiedzieć jak mogłaby przebiegać instalacja ? Dodam, że jest to budynek wielorodzinny. Światłowód mam oczywiście dostępny na stronach operatorów. Co więcej rok temu też był dostępny, ale finalnie okazało się, że są jakieś problemy i adres znikł z mapy z Nexery, a teraz znowu wrócił i "niby" jest możliwość podłączenia. Próbowałem skontaktować się z Nexerą, ale mimo wysłania kilku wiadomości e-mail do tej pory nie uzyskałem odpowiedzi. PS. na budynku nie mam żadnej "skrzynki" ani nic, najbliższy kabel światłowody jest przed ogrodzeniem sąsiadów [jakieś +- 10 metrów od mojego budynku]

52 ODPOW. 52

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5841
  • 23786
  • 201

"Dostępność" światłowodu i przebieg instalacji.

@Reithof 

Nic 100% pewnego się tu nie dowiesz, to są tylko opinie innych klientów. Jeśli przyłącze do budynku już jest to ktoś będzie jeszcze musiał dociągnąć kabelek do Twojego mieszkania. To pewnie będzie ta pierwsza wizyta. Skoro to jest inny dostawca sieci (Nextera) niż usługi (Orange) to ta pierwsza wizyta powinna zakończyć się zamontowaniem u Ciebie terminala światłowodowego (ONT). Wtedy powinna przyjść druga ekipa która do tego terminala podepnie modem operatora i uruchomi usługę. To tak w skrócie IMHO mogłoby wyglądać.

Ważne żeby sobie dobrze przemyśleć gdzie się chce mieć ten światłowód zakończony coby potem na chybcika nie zrobić tego byle gdzie. Technik powinien doradzić ale powinien też zrobić gniazdko i zamontować ONT tam gdzie chcesz.

PS. Skoro przyłącze do budynku nie jest doprowadzone, to nie wiadomo czy w ogóle uda Ci się to przeprowadzić. Zamów, to się przekonasz.

PPS. To gdzie jest "najbliższy kabel światłowodowy" nie ma większego znaczenia. To nie do kabla będziesz ewentualnie podłaczony. Po rzucie oka na posesję mam coraz większe wątpliwości. Kiedy była tam robiona ta sieć światłowodowa? Jak dawno temu? W jakiej technologii: podwieszona czy zakopana do ziemi? Czy widzisz w okolicy jakieś elementy tej infrastruktury które mógłbyś pokazać?


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 20
  • 109
  • 0

"Dostępność" światłowodu i przebieg instalacji.

@j131 

Już wyjaśniam. W 2021 roku w październiku/listopadzie już był światłowód dostępny tylko nie dla mnie. Dla mojego adresu akurat był "dostępny" w czerwcu 2022 roku, ale - po zamówieniu światłowodu w Plusie, skończyło się na tym, że jednak nie można. 2 miesiące walczyłem z Nexerą i Plusem i nic z tego nie wyszło, bo Nexera twierdziła, że można, a technicy nie, aż w końcu wywalili adres z map, a teraz wrócił. Światłowód zakopany w ziemi, z lewej strony od mojego budynku [jakieś może 5 metrów może mniej] jest studzienka Orange, i jeszcze jest taka jakby rura też od Orange, trochę dalej jest czarna rurka [Która chyba ma na celu pokazanie gdzie jest kabel światłowodowy - ale to jest raczej dla sąsiadów] Ta studzienka i jakby "rura" od Orange są już od bardzo dawna, tylko ta rurka doszła jak budowali [Przy moim budynku oczywiście nic nie robili, mimo, że zgody zostały podpisane bodajże w 2020 roku]


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5841
  • 23786
  • 201

"Dostępność" światłowodu i przebieg instalacji.

@Reithof 

Światłowód zakopany do ziemi zwykle jest od razu zakopywany z zapasem na przyłącza dla poszczególnych klientów - powinny wystawać z ziemi w miejscach ich zakopania pomarańczowe taśmy. Jeśli nic takiego nie ma, to czarno to widzę. Bazy danych są trochę jak papier - wszystko przyjmą. W praktyce jeśli przyłącza nie ma to przeczuwam kolejną rundę przepychanek i "spychoterapii" z podobnym jak poprzednio finałem. Oczywiście mogę się mylić.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 20
  • 109
  • 0

"Dostępność" światłowodu i przebieg instalacji.

@j131 żadnych pomarańczowych taśm nie ma, jedynie ta "rurka", więc pewnie tam jest zapas, tylko że dla sąsiada. A dla mojego adresu nic nie ma ? Więc po co to wszystko ? W jakim celu po raz kolejny dodali mój adres na liście adresów, które mają możliwość przyłączenia ? Nie rozumiem tego. Od tamtej pory [sytuacja z Plusem] nikogo u mnie nie było, nic nie robili w okolicy.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29498
  • 271

"Dostępność" światłowodu i przebieg instalacji.

@Reithof  według mnie skoro to budynek wielorodzinny to Nexera jako wykonawca (lub inny podmiot budujący infrastrukturę) powinna na korytarzu/klatce schodowej lub w piwnicy zamontować szafkę OPP i to od niej powinny być podłączane poszczególne lokale w budynku. Jak jest zamontowana taka szafka w budynku to wtedy istnieje możliwość podłączenia usług.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 20
  • 109
  • 0

"Dostępność" światłowodu i przebieg instalacji.

I tak miało właśnie być, bo jak podpisywałem zgodę wszystko było pięknie przedstawione na planie. Mimo podpisania zgód, nic nie zrobili przy moim adresie. Do tej pory nie wiem dlaczego ? Oczywiście, żadnej szafki OPP nie ma, kompletnie nic.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29498
  • 271

"Dostępność" światłowodu i przebieg instalacji.

@Reithof  jeśli w waszym budynku nie ma szafki OPP to jest to równoznaczne z brakiem możliwości uzyskania w lokalach łącza internetowego, tak więc najpierw szafka zbiorcza w budynku, a następnie usługi w poszczególnych mieszkaniach. Proponuję "cisnąć" wszystkich możliwych dostawców o wybudowanie przyłącza do Waszego budynku, zgłaszać zapotrzebowanie na internet gdzie tylko to możliwe (poszczególni dostawcy dostępni na Waszej ulicy, UKE, SIDUSIS).


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 20
  • 109
  • 0

"Dostępność" światłowodu i przebieg instalacji.

@slav72 Czyli jak, Nexera by musiała to wykonać ? Więc, zamówienie tutaj światłowodu z Orange jest bezsensowne ? 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29498
  • 271

"Dostępność" światłowodu i przebieg instalacji.

@Reithof  czytaj wyżej, dopisałem 🙂