Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange zakłada podwójny światłowód - po co?


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Orange zakłada podwójny światłowód - po co?

Jakiś czas temu założono u mnie światłowód (ślepa uliczka, 2 domy). Podciągnięto na koniec tej uliczki światłowód (po słupach), typ kabla: LTC ADSS 12J. A więc aż 12 włókien. Na końcu ulicy dodano splitter i podłączono te dwa domy.

 

Tak sytuacja miała się przez około rok, może więcej, a następnie Orange wkroczyło i wszędzie w okolicy, włączając moją uliczkę, zdublowało infrastrukturę. Wszędzie tam gdzie był jeden, są teraz dwa kable LTC ADSS 12J.

 

Nie rozumiem po co to zrobili? Nie potrafili przez dekady podłączyć tego światłowodu, a teraz zrobili podwójny. Całe to okablowanie pozwala się poczuć jak w Mozambiku.

 

Czy jest to ktoś w stanie wytłumaczyć?

13 ODPOW. 13

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 536
  • 1253
  • 2

Orange zakłada podwójny światłowód - po co?

moze w planach zagospodarowania przestrzennego jest cos, o czym nie wiesz? Jakas inwestycja, gdzie to sie przyda a ze robiono raz i moze pozwolenia jeszcze byly wazne to poprawiono?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12998
  • 53386
  • 620

Orange zakłada podwójny światłowód - po co?

@egzorcysta Są dwa wytłumaczenia. Popyt na stronie Orange czy UKE i projekt "na zaś" bo akurat kasa jest, zupełnie niezgodny z zapotrzebowaniem w tym terenie. Czasem nam się wydaje, że coś jest z pozoru durne, ale ma to sens, kiedy coś jest standardem w wykonaniu projektu. Jeśli takie są minimalne założenia to i dla jednego muszą tak sieć wykonać. Skoro ktoś już kiedyś tak zrobił, tez miał po temu powody... Może na tych nadmiarowych włóknach coś już jest zaplanowane? Czy to logiczne? Nie, ale....

P.S. Tu się ludzie martwią o to, że mają za mało włókien, że nie ma szans na rozbudowę. Ty masz komfort nadstanu tegoż, więc ja bym się cieszył..... 🙂


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 114
  • 291
  • 4

Orange zakłada podwójny światłowód - po co?

Podobna sytuacja będzie się powtarzać w nowych konkursach FERC.

Na moim osiedlu znalazłem budynek, który został podłączony do sieci w ramach inwestycji własnej Orange.

 

I zgadnijcie co, budynek ten został wytypowany do dofinansowania w FERC.

 

Centrum Projektów Polska Cyfrowa póki co nie odpowiedziało na pytanie dlaczego ten budynek został wybrany do dofinansowania.

 

Ja mam przypuszczenia, jakiś czas zmieniła się nazwa ulicy, i to prawdopodobnie przerosło naszą administrację.

 

Może u Ciebie podobny bubel administracyjny?

 

Pozdrawiam 

 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36214
  • 1366

Orange zakłada podwójny światłowód - po co?

Nikt nie wyda miliardów na inwentaryzacę w terenie. Wszystko jest robiono komputerowo z biurka w dużym mieście. Niestety błędy się zdarzają ale to mały procent całości.


A w internecie tylko pisze się o negatywnych przypadkach.

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2083
  • 7665
  • 31

Orange zakłada podwójny światłowód - po co?

https://en.wikipedia.org/wiki/Dark_fibre

Ale prawdopodobnie nie należy sądzić, aby mądre argumenty przytoczone w tym tekście kogokolwiek inspirowały w tym przypadku.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2516
  • 9023
  • 45

Orange zakłada podwójny światłowód - po co?

@egzorcysta najpierw musiałbyś upewnić się że ten drugi kabel należy do Orange. Możliwe że to robił inny operator. Druga możliwość to co piszą koledzy że np w planach jest deweloperka w okolicy lub jakaś galeria i przygotowano przyłącze a później nastąpi budowa ostatniego odcinka.  


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Orange zakłada podwójny światłowód - po co?

@marder 

Oczywiście, że upewniłem się, że należy do Orange. Na każdym słupie jest etykietka do każdego kabla informująca o właścicelu i typie kabla.

 

Nie ma też żadnych planów żadnej deweloperki. Sorry, ale to śmieszne żeby przypuszczać, że Orange zrobić coś "z wyprzedzeniem". Ostatecznie po to wspomniałem, że to ślepa uliczka, bo jest ślepa. Niec tu więcej nie będzie.

 

Po prostu nikt nie wie dlaczego tak jest zrobione

 

________________
* Edytowałem wpis – moderator Michał


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12998
  • 53386
  • 620

Orange zakłada podwójny światłowód - po co?

@egzorcysta Bez konkretnego przykładu, adresu i tak nic nie sprawdzimy i nie zweryfikujemy- to tak jak wróżenie z fusów...

 

 

 

__________________

*Edytowałem wiadomość - moderator Wojciech.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Orange zakłada podwójny światłowód - po co?

Straszną tutaj macie cenzurę, nie ma co 😂