Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu

@michal_111 Nie ma się co martwić na zapas. Monterzy wybiorą najlepszą trasę jeśli się im to powie i uzasadni. Oni też myślą. Poza tym podwieszka będzie mocowana do elewacji, więc mają wybór prawo,lewo,góra, dół. W przypadku zerwania wymienia się całość od złącza na slupie/ OPP aż do pierwszego punktu w domu lub gniazda FTTH. Nie sztukuje się światłowodu. 

Ja bym się jednak zastanowił co dalej od podwieszki do środka domu........


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu


@michal_111napisał(-a)

Słup stoi po mojej stronie ulicy, więc kabel przewieszony będzie tylko nad moją działką. Dałoby się pewnie zrobić tak aby bezpośrednio nad nim nie było dużych drzew, jednak nie ominie się mniejszych drzewek i krzaków. Więc pewnie szansa na zniszczenie kabla nie jest wielka, ale istnieje.

Co można zrobić w przypadku zerwania kabla?

Czy jest opcja aby przyszli technicy i podłączyli nowy?


Tak wymieniają wtedy cały kabel. Ale nie martw się szansa na uszkodzenie z tego co piszesz będzie niska. Wyładowania z piorunów też nie będą groźne z uwagi na inną technologię (włókno szklane). Co najwyżej piorun może uderzyć w przewody elektryczne a te zerwać się i stopić światłowody lub je uszkodzić ale to może się zdarzyć na całej linii a nie koniecznie u Ciebie to na to i tak nie masz wpływu. 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 9
  • 13
  • 0

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu

Najłatwiej byłoby pewnie podwiesić kabel w miejscu najbliżej słupa i tam za ścianą zamontować gniazdko optyczne. Tylko teraz zastanawiam się co dalej. Jeśli postawić by tam router zasięg nie obejmowałby całego domu. Jedną opcją jest kupienie dodatkowego routera i podłączenie go po drugiej stronie domu (w całym domu jest już okablowanie ethernetowe, więc wydaje mi się że dałoby się podłączyć ten drugi kablem do pierwszego. Drugą opcją jest postawienie wzmacniacza sygnału ale nie wiem czy w tym przypadku nie straci się na prędkości łącza.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu

@michal_111 Range extender czyli retransmiter/ wzmacniacz sygnału zawsze da stratę. I o ile przy usłudze ADSL bądź VDSL ta stratą procentowo może być niewielka, o tyle przy FTTH będzie znaczna. Nic nie zastąpi kabla, który jest bez strat. Jeśli masz ethernet w domu nie zastanawiaj się "czy" tylko "jak". Znajdź węzeł czyli miejsce w którym się schodzą wszystkie kable ethernet i tam załóż switcha figowego. Połącz je w typową gwiazdę a router postaw przy jednym z gniazd i wyślij sygnał wstecznie do switcha, a przez niego na cały dom.

Sprawdź gdzie jeszcze na końcówkach tej kablowej gwiazdy trzeba postawić punkt wifi  robiąc testy zasięgu z dodatkowym routerem lub Access pointem. . Nie ustawiaj rutowania (czyli dodatkowego routera DHCP) na drugim  routerze, tylko wyłącz to DHCP ustawiając go w trybie switcha z AP

W ten sposób pokryjesz cały dom zasięgiem, siecią LAN i jedną klasą adresową z FB3

To rozwiązanie jest proste i sprawdzone


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 9
  • 13
  • 0

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu

Węzeł znalazłem i oznaczyłem kable (który gdzie idzie). Teraz pytanie czy powinienem kupić switcha i drugi router przed przyjściem monterów? Jeśli tak to poprosił bym o jakieś rekomendacje.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu

@michal_111 O ile switcha mogę jakoś polecić (choć nie wiem ile gniazd obejmuje sieć LAN, a przecież to jeden z podstawowych parametrów) o tyle routera z wifi trudno polecić, bo nie znam ani powierzchni, ani rozkładu pomieszczeń, ani potrzeb co do pokrycia zasięgiem. To takie wróżenie z fusów. Mogę powiedzieć D-link 8 portów gigabit Ethernet z serii "go" ,oraz router TP-Link Archer ( z wyższej półki) i co to zmieni?. To można tylko określić na miejscu i na podstawie testów

Żeby zrobić/rozszyć sieć LAN trzeba mieć troszkę doświadczenia i sprzętu. Gniazda, wtyczki, zaciskarka i nóż Krone. Nie twierdzę, że nie da rady, ale na FTTH bym nie ćwiczył . To powinien zrobić sieciowiec. Trzeba zrobić chociaż testy połączeń sieci testerem LAN.

Może spytaj technika czy Ci pomoże. Switcha podepniesz sam, a ustawienia routera są proste.

 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 9
  • 13
  • 0

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu

rozumiem

Jeszcze jedno pytanie, czy ten router który daje Orange (wydaje mi się że jest to Funbox 3.0) jest wystarczający, czy jednak warto zainwestować w coś lepszego? I też pytanie czy później można router wymienić samemu, czy trzeba wzywać technika?

Co do switcha to w węźle są 4 kable, do 4 pokojów.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu

@michal_111 Zależy od potrzeb. Jeśli tylko podstawowe zadania ma spełniać, nie e ma co kombinować. O własnym routerze zdecydować się trzeba przed/w czasie instalacji. Zamienić FB3 na własny samemu nie można i nie polecam. Co innego robić to świadomie instalując dodatkowy konwerter ONT od Orange. Za free mogą założyć go monterzy w czasie instalacji , gdy w zleceniu będzie to zaznaczone, że abonent chce dodatkowy ONT,  lub należy ich przekonać, że tego "wymaga" stan techniczny sieci LAN w lokalu. Tylko za ONT od Orange można postawić swój router w przyszłości zamiast FB3. FB 3 nie jest zły. Zależy na jaki się traci egzemplarz, ale ma jedną zaletę. SMART.  We współpracy z Range extenderem Orange tworzy fajna sieć wifi w pełni automatycznie przełączaną. I to jest fajne rozwiązanie problemu zasięgu w domu dał średnio wymagających


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu


@michal_111napisał(-a)

rozumiem

Jeszcze jedno pytanie, czy ten router który daje Orange (wydaje mi się że jest to Funbox 3.0) jest wystarczający, czy jednak warto zainwestować w coś lepszego? I też pytanie czy później można router wymienić samemu, czy trzeba wzywać technika?

Co do switcha to w węźle są 4 kable, do 4 pokojów.


Własny router można mieć pod warunkiem że Orange podłączy Ci zewnętrzny ONT. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu

@michal_111 Część odpowiedzi masz wyżej. Dodam tylko, że jeśli chcesz korzystać z IP TV czy VoIP to lepiej i prościej ( z tv jest naprawdę dużo zachodu na własnym sprzęcie) założyć FB3