Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 9
  • 13
  • 0

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu

Niedawno na mojej ulicy Orange zainstalował światłowód. Jest on poprowadzony po słupach i chcą dociągnąć go do mojego domu po powietrzu. Niestety koło domu rośnie wiele drzew.

1. Czy jest opcja aby doprowadzić światłowód peszlem po ziemi?

2. Czy na w takiej sytuacji montaż napowietrzny będzie dużo gorszy od naziemnego?

19 ODPOW. 19

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 6514
  • 15891
  • 84

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu

@michal_111 1 Tak jest możliwość kwestia się dogadania i chęci.
2. nie ma wpływu na jakoś działania napowietrzny czy po ziemi.
Ogólnie nie ma, znaczenia jak ci podłączą , jakości nie straci.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 1267
  • 3021
  • 31

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu

@Citi2017  to nie kwestia dogadania sie i checi a projektu.
jezeli stoi slup po drugiej stronie drogi to myslisz ze monter przekopie asfalt? 😝

na pewno mozna zejsc na ziemie o ile jest to slup orange  i stoi oraz kopie sie na posesji klienta.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu

@michal_111 poprowadzenie światłowodu napowietrzne jest dużo tańsze i szybsze w realizacji. W przypadku poprowadzenia w ziemi, trzeba wykonać wykop, zachować odpowiednią głębokość, ewentualne zajęcie pasa drogowego, co podwyższa koszty.

 

Otulina światłowodu jest na tyle mocna, aby wytrzymała ewentualny nacisk gałęzi. Można przecież dać zapas, aby światłowód nie był napięty jak struna. Jeżeli chcesz, aby światłowód na Twojej działce był poprowadzony ziemią, dogadaj si z firmą zajmująca się podłączaniem światłowodu, wykonaj wykop i przygotuj do poprowadzenia światłowodu. Uważam, że jest taka opcja możliwa do realizacji. Napowietrznie można tak światłowód poprowadzić, aby jak najmniej miał kontaktu z gałęziami drzew.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu

pytanie czy jest to włókno, które faktycznie jest własnością Orange. jeśli tak to myślę, że idzie dogadać się z podwykonawcą, który realizuje przyłącze 🙂


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 9
  • 13
  • 0

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu

nie chodzi mi o jakość internetu a raczej o ryzyko zniszczenia kabla przez na przykład spadającą gałąź


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 9
  • 13
  • 0

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu

Właśnie głównie zastanawiam się czy jest to warte roboty i pieniędzy, czy istnieje w ogóle realna szansa na zniszczenie się kabla, a jeśli tak to czy położenie go pod ziemią jakoś istotnie tą szansę zmniejszy


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu

@michal_111 Kabel MADC jest typowym kablem do realizacji podwieszeń .Jest tak zbudowany, że wytrzyma swój ciężar( nawet mokry) i naprężenia z tego wynikające. Pomyśl ile musi "znieść" w punktach styku na obu końcach odcinków podwieszanych. Kewlar stosowany do jego wykonanie a jest nierozciągliwy i bardzo trudny do zerwania. Chyba, że koparką, bądź walącym się drzewem. Monterzy tak powinni podwiesić kabel, aby nie był w kolizji z dużymi drzewami i nie był narażony na inne niż tylko wiatru działania. Taki kabel można również zakopać, ale nie w peszli, a w rurze HDPE specjalnej do takich celów. Możesz ją wkopać we własnym zakresie lub dogadać się z monterem, ale tylko wtedy jak słup zejściowy do ziemi graniczy z Twoją działką bez konieczności kopania pasa drogowego. Rurę doprowadzisz do fundamentu domo i po sprawie. Ja bym jednak zwrócił przy tym dylemacie uwagę na inny aspekt sprawy. Gdzie Ty chcesz zrobić wejście do domu? Gdzie zainstalowany będzie modem, ewentualnie dekoder. Czy masz sieć LAN w domu? Jak wygląda zasięg wifi? Do czego będziesz używał netu ( kamery, automatyka domowa itp) i gdzie? Czy wtedy wygodne jest rozwiązanie ziemne czy powietrzne? Pytaj, podpowiemy


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu


@michal_111napisał(-a)

Właśnie głównie zastanawiam się czy jest to warte roboty i pieniędzy, czy istnieje w ogóle realna szansa na zniszczenie się kabla, a jeśli tak to czy położenie go pod ziemią jakoś istotnie tą szansę zmniejszy


Kabel napowietrzny zawsze jest bardziej narażony na uszkodzenia niż ziemny. Główne czynniki które zagrażają to drzewa w bliskim sąsiedztwie kabla, wyładowania atmosferyczne i przejeżdżające auta o ile kabel będzie przewieszony nad drogą. Są też pewne ograniczenia na działce jeśli w przyszłości będziesz coś robił koło domu. Zawsze wiszący nad głową kabel może przeszkadzać. Jak masz ochotę i chęci to możesz we własnym zakresie zrobić wykop od domu do słupa oczywiście w porozumieniu z teletechnikami. 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 9
  • 13
  • 0

podłączenie światłowodu po ziemi czy po powietrzu

Słup stoi po mojej stronie ulicy, więc kabel przewieszony będzie tylko nad moją działką. Dałoby się pewnie zrobić tak aby bezpośrednio nad nim nie było dużych drzew, jednak nie ominie się mniejszych drzewek i krzaków. Więc pewnie szansa na zniszczenie kabla nie jest wielka, ale istnieje.

Co można zrobić w przypadku zerwania kabla?

Czy jest opcja aby przyszli technicy i podłączyli nowy?