Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

jak to jeszcze funkcjonuje w Polsce/ oplacalnosc...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
 • 545
 • 1295
 • 2

jak to jeszcze funkcjonuje w Polsce/ oplacalnosc...

Patrze sobie na rynkowe trendy ...Orange PL jest niesamowity,

zastanawiam sie nad tym jak to dziala ze nju nie jest jeszcze w prepaidzie zmienione.

Pomimo iz 01.01.2024 weszla nowelizacja stawek MTR to 1 minuta rozmowy glosowej poza siec macierzysta kosztuje 0,019PLN netto. Oznacza to ze dzwoniac godzine do innej sieci z takiego nju - generujemy operatorowi przynajmniej 60x 0,019 = 1,14PLN kosztu netto a to tylko sam MTR. Gdzie tu koszty billingow, personelu, softwareu, techniki, energii elektrycznej... no to tak pi razy drzwi. Jezeli mamy dodatkowy numer tylko do wychodzacych to jest juz malo fajnie. SMSy sa nieregulowane. Jeden SMS to 0,05PLN. 1000 SMS w miesiacu to 50PLN netto. MMSy jeszcze drozej bo bodajze 0,39PLN netto za 100kb.

Wychodzi mi, ze przy pewnym profilu zachowan jestesmy dla operatora deficytowi. Oczywiscie, moj model obliczeniowy ma pewne wady. Bo nie uwzglednia ruchu przychodzacego z innych sieci ,smsow z banku etc. ... ale ...same gigabajty i wyjazd wakacyjny moze zrobic kolosalne koszty. Bierzesz oferte za 29pln i zaczynasz dzwonic smsowac i generowac ruch data w roamingu. Powiedzmy po wyczeroaniu pakietu data nadal mozna dzwonic i smsowac a operator do tego doklada stawki mtr plus jeszcze organizacje ruchu z sieci partnera roamingowego.

 

Nie uwzgledniajac w ogole drazenia tematu okolic tajemnicy przedsiebiorstwa patrze na wyniki ktore Orange opublikowal. No i biznes jest dochodowy, mimo malego jak na EU ARPU.

 

W powyzszym rozwazaniu wychodzi na to, ze uzyszkodnikow deficytowych jest ulamek...

 

Gdzie popelniam blad?

5 ODPOW. 5

Poziom 27, Znawca Przestworzy
 • 1457
 • 6308
 • 43

jak to jeszcze funkcjonuje w Polsce/ oplacalnosc...

To jest bardzo ciekawy temat. Zauważ że są też wirtualni operatorzy którzy nie mają własnej sieci a więc muszę konkurować z MNO na ich sieci. 

Kiedyś były oferty 2 minuty przychodzące to 1 wychodząca. Teraz mamy no limit. Zgaduję, że wolumen ruchu wychodzącego i przychodzącego w sieciach MNO jest na podobnym poziomie a więc nie ma "wygranego". 

Zarabianie polega też na usługach dodatkowych, czyli mamy bazę klientów więc możemy im zaproponować coś ekstra, np. rozszerzoną Cybertarczę czy usługę "gdzie jest dziecko". 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
 • 2529
 • 9058
 • 45

jak to jeszcze funkcjonuje w Polsce/ oplacalnosc...

@impetiginisatio takich rzeczy nigdy się nie dowiesz. Gdyby taki biznes nie był opłacalny to Orange nigdy by nie zakupił akcji TPSA. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
 • 1457
 • 6308
 • 43

jak to jeszcze funkcjonuje w Polsce/ oplacalnosc...

Tutaj wchodzą mocno tematy oszustw polegających na sztucznym generowaniu ruchu telekomunikacyjnego

To co mnie jeszcze ciekawi, to jak jest rozliczany ruch przychodzący i wychodzący między operatorami w przypadku sporu (rozbieżności w danych). Kto to rozwiązuje? Bo na rynku finansowym mamy KNF, w telekomunikacji UKE ale czy UKE monitoruje dane połączeń?

I zaskoczeniem jest koszt SMS w interconekcie, koszt jednego SMSa poza sieć to droższe niż 2 minuty połączenia wychodzącego. 

A co do kosztów jeszcze, to jeszcze niedawno było tak, że za doładowanie konta był jeszcze bonus złotówkowy na konto główne. I pamiętajmy że doładowanie to kwota brutto, do tego po drodze często jest jeszcze pośrednik. 

Polecam posłuchać podcastu (całego lub od 15:50 gdzie jest podana zależność kosztów i jakości jeśli chodzi o interconnect). 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
 • 5500
 • 22193
 • 182

jak to jeszcze funkcjonuje w Polsce/ oplacalnosc...

@impetiginisatio 

Rozumiem że nie czujesz się komfortowo z konstatacją że usługi telekomunikacyjne w Polsce są tańsze niż w Szwajcarii. Czemu jednak domagasz się aby drastycznie podrożały? Czy też zupełnie nie zrozumiałem Twoich intencji? Bo chyba nie oczekujesz że na publicznym forum ktoś ujawni szczegóły kalkulacji biznesowych operatora?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
 • 545
 • 1295
 • 2

jak to jeszcze funkcjonuje w Polsce/ oplacalnosc...

@j131 Absolutnie nie chodzi o ujawnianie tajemnic przedsiębiorstwa. Co do taniości - popatrzmy na rynki. W Rumunii oferty Orange Romania bywają tańsze* - * bo tam sa oferty w prepaidzie najzwyczajniej inne - po pierwsze czesc bez roamingu, po drugie jest tam inna presja kliencka na operatora - Orange Romania oferuje 2000 minut międzynarodowych. W Szwajcarii mamy tanio, bo powiedzmy ze porownujemy porownywalne. Porównujemy marki dyskontowe z zerowym supportem. Jakby sie uprzec to mozna powiedziec, ze sie mylisz. W CH jestz taniej niz w PL bo za cene polowy kebaba i malej koli ma sie nolimit glos sms data na miesiac. Tylko ze to takie porownanie na upartego majace udowodnic postawiona teze gdyz jest to marka dyskontowa niczym nju w Orange. MTR w Szwajcarii do dzis jest asymetryczny i ...wynosi od 2.8 Rappena za minute (wedlug kursu z dzis to prawie 3 Eurocenty) do 3,50 Rappena za minute czyli to okolo 3,68 Eurocenta za minute. A tymczasem od 01.01.2024 jest w calym obszarze UE 0.2 eurocent/min czyli ta asymetria wynosi---- ponad 18 razy i od znajomych ze Swisscom wiem ze operatorzy rozmawiaja o dopasowaniu sie do rynku UE gdyz takie asymetrie robia tylko pozywki dla fraudow.

  

 

A co do stawek MTR to @tolek wiem tylko to ze ruch spoza UE jest podmieniany na ruch krajowy i operatorzy na tych fraudach traca. Obnizka styczniowa MTR jest wewnatrz kraju neutralna. Mniej wydajesz za ruch wychodzacy, ale mniej otrzymujesz za przychodzacy. Co zmienila obnizka - to ze dzis dzwoniac ze szwajcarskiego numeru na numer polskiego nju mobile widze moj faktyczny numer, a nie podmiane typu wewnatrzsieciowy numer Orange PL. Skonczylo sie dziadostwo kupowania przez szwajcarskich operatorow pakietow minut od firm krzak, co te firmy terminowaly ten ruch przez urzadzenia z kilkomatysiacami SIM.

 

Caly ten wywod jest tylko po to ze najzwyczajniej dziwie sie, czemu operatorzy nie podnosza cen w dyskontowych markach. Sprzet w Orange Polska kosztuje tyle samo co w Orange FR bo grupa robi je grupowo celem lepszych pozycji negocjacyjnych. Wszystko w zasadzie oprocz poziomu plac pracownikow i podatkow jest miedzynarodowe i to chyba ratuje jeszcze ceny w PL. No ale mamy przeciez Grow od Juliena i wiecej za wiecej- tak wiec chyba ceny w perspektywie najblizszych miesiecy wzrosna....