Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Zostałem wykluczony z POPC przez błędnie sprawozdaną inwentaryzację infrastruktury Orange do UKE.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 2
  • 0

Zostałem wykluczony z POPC przez błędnie sprawozdaną inwentaryzację infrastruktury Orange do UKE.

Odnośnie mojego adresu Orange Polska S.A. sprawozdawała corocznie błędne dane do UKE w związku z corocznym obowiązkiem inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej. Efekt jest taki, że teoretycznie pod moim adresem jest VDSL do 80 Mb/s. Wyszukiwarka UKE na podstawie nieprawdziwych sprawozdawanych przez Orange do UKE danych, wskazuje dostępną technologię pod moim adresem. W rzeczywistości na każde złożenie zamówienia na usługę Internet Domowy otrzymuję BMT czyli brak możliwości technicznych. Nie dość, że non stop otrzymuję BMT, to przez błędnie sprawozdane  dane do UKE mój adres został wykluczony z udziału w konkursach POPC. UKE nie jest w stanie mi pomóc, bądź nie chce. Teoretycznie mam dostęp do VDSL do 80 Mb/s, czyli teoretycznie nie jestem "białą plamą NGA". W rzeczywistości jestem białą plamą NGA wykluczoną z udziału w POPC. 

Chore to wszystko. A najciekawsze w tym wszystkim to to, że szereg adresów uwzględnionych w POPC to niezamieszkałe walące się rudery bez żadnych innych mediów, gdzie po doprowadzeniu światłowodu przez lata operator nie podpisze umowy na świadczenie usług. Ale te walące się rudery są uwzględnione w POPC i już niebawem do granicy ich posesji zostanie doprowadzony światłowód. Ja z kolei jestem zainteresowany podpisaniem umowy na świadczenie usługi Internet Domowy, ale niestety mój adres został wykluczony w ogóle z udziału w POPC z powodu błędów w inwentaryzacji operatora. Ciekawostką w tej patowej sytuacji jest fakt, że kanalizacja teletechniczna Orange Polska S.A. przebiega równolegle do granicy mojej posesji w odległości ok. 5 metrów. Tak tak, nie pomyliłem jednostki miary, tylko 5 metrów. W przedmiotowej sprawie te 5 metrów urasta rangą do rzeczy niemożliwych do wykonania.

Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z podobnym problemem? Czy ktoś jest w stanie wskazać właściwe drzwi, w które powinienem zapukać? Kontakt z infolinią Orange w tej sprawie to porażka.

Sprawę jak dotąd zgłosiłem do Orange Skierniewice , UKE oraz CPPC. Jak dotąd bez konkretnego rozwiązania. 

Dodatkowo opisałem sprawę i wysłałem m.in. na adres orangeswiatlowod@orange.com

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

6 ODPOW. 6

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Zostałem wykluczony z POPC przez błędnie sprawozdaną inwentaryzację infrastruktury Orange do UKE.

Niestety prędko nic nie zrobisz. Wg definicji Twój adres nie jest białą plamą. Musisz poczekać aż Orange ukończy projekt w okolicy. Potem minie okres trwałości projektu. I wtedy Orange będzie mogło podłączać komercyjnie innych klientów.

Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 2
  • 0

Zostałem wykluczony z POPC przez błędnie sprawozdaną inwentaryzację infrastruktury Orange do UKE.

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Istniejąca kanalizacja teletechniczna Orange przebiegajaca równolegle w odległości 5 metrów od granicy mojej posesji  jest już leciwa i nie została wykonana w ramach POPC. Tak więc zastosowanie "trwałości projektu" nie ma chyba tu miejsca. Ale na pewno zostanie wykorzystana do wciągnięcia nowych światłowodów w ramach POPC konkurs 2 do podłączenia 70 adresów z racji tego że umowa pomiędzy Beneficjentem (Orange) a CPPC została już podpisana. Operator jeszcze nie rozpoczał prac w zwiazku z POPC2, z informacji dostępnych ma na to czas do konca września 2020r. Moim zdaniem gdyby operator prawidłowo przeprowadził inwentaryzację infrastruktury dzisiaj nie było by problemu, gdyż chociażby mój adres uwzględniony byłby w spisie "białych plam". W tej sytuacji w dobie walki z wykluczeniem cyfrowym, ja zostałem z powodu błędnie przeprowadzonej inwentaryzacji, wykluczony cyfrowo.

Czy dla tak dużego operatora jakim jest Orange Polska S.A. czy opisywana sprawa naprawdę jest niemożliwa do rozwiązania? 

Tam gdzie ludzie tam mogą się pojawić też błędy. Sztuką jest przyznanie się do błędu i próba jego rozwiązania. Niestety sprawa już ciągnie się od stycznia 2020, rozwiązania nadal brak.

 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Zostałem wykluczony z POPC przez błędnie sprawozdaną inwentaryzację infrastruktury Orange do UKE.

Jeśli chcesz używać określeń potocznych na przekonywanie czytelników forum, to nie będę robił z Tobą ping-ponga. Okres trwałości projektu dotyczy wszystkich projektów unijnych. Oznacza, że jeśli jakaś inwestycja została objęta dofinansowaniem - musi służyć do zapewnienia tego celu. A nie innych celów. Albo konkretniej: dofinansowanie do budowy światłowodów nie dostają wszyscy operatorzy, a wybrani. Często na wielu obszarach jest więcej niż jeden chętny, nie zawsze i nie wszędzie wygrało Orange. Takie dofinansowanie jest w oficjalnych przepisach "zaburzeniem konkurencji". Bo jeśli operatorzy chcą budować się komercyjnie w 100% własnych środków, to nie powinni sięgać na tym samym obszarze po dofinansowanie. Mamy wolny rynek - i zaraz napiszesz, że to absurdalne - ale takie mamy prawo a nie inne.

Kolejna kwestia czemu Twój adres prędko nie będzie uznany za białą plamę. Orange ostatnią pełną inwentaryzację robił co najmniej 5 lat temu. Dane w systemie UKE mogą być aktualne na 7-8 lat temu. Nie oznacza, że komercyjnie korzystasz z usługi, ale pewną potencjalną możliwość skorzystania z usługi. Jak sam napisałeś sieć jest leciwa i być może na dziś nieopłacane jest podłączanie usługi czy budowa nowego przyłącza. Nawet jak Ci się uda dokonać zgłoszenia swojego adresu jako białą plamę, to zanim pojawi się nowa runda dofinansowań - to minie ok 3-4 lat. Obecny budżet UE kończy się z tym rokiem. Jeśli UE nie uchwali nowego, to raczej środków z tzw. prowizorium budżetowego - dużej kasy nie będzie i inwestycje nowe spowolnią.

Moim zdaniem zaprezentowana w pierwszym poście lista adresatów jest zupełnie nie właściwa. Orange nie jest jedynym operatorem w Polsce, UKE, ani CPPC nie mogą nikomu nic nakazać a wg mojej subiektywnej oceny - tu błędu nie ma. Nie uwzględniasz wielu okoliczności co działy się w ubiegłych latach. Na pewno za kilka(dziesiąt) minut jakiś antyfan Orange napisze, że to wina Orange - bo specjalnie blokuje adresy. Przede wszystkim to inne definicje białej plamy które pojawiają się w obiegu "medialnym", a nie prawnym. Niestety ciężko znaleźć logiczne uzasadnienie co ma z tego Orange z "blokowania" adresów.

Polecam zainteresować sprawą samorząd na szczeblu gminy/powiatu. To ich kompetencja dotycząca współfinansowania uzbrojenia działek. Obecnie pewnie czymś innym są zajęci, albo wiele samorządów wypina się na mieszkańców - ale gminy i powiaty mają wiele narzędzi na współpracę z operatorami.

Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 2
  • 0

Zostałem wykluczony z POPC przez błędnie sprawozdaną inwentaryzację infrastruktury Orange do UKE.

Ok. Nie będziemy grali w pingla :).

Z racji, że zainteresowałem Ciebie moim problemem, a Ty mi odpisujesz i wcale nie głupio to proszę Cię o ustosunkowanie się do tego co napiszę.

W czym jest problem, aby w związku z zaistniałą patową sytuacją uwzględnić mój adres w liście "dodatkowych białych plam", która jest publikowana na stronie CPPC. Ostatnia aktualizacja owych adresów odnośnie POPC konkurs 2 miała miejsce 05.03.2020r.

Link do aktualizacji dodatkowych białych punktów adresowych na stronie CPPC:

https://cppc.gov.pl/po-polska-cyfrowa/po-pc-i-os/dzialania-1-1-wyeliminowanie-terytorialnych-roznic-...

 

Druga sprawa. To w takim razie po co właściwy Minister publikuje rozporządzenie dotyczące inwentaryzacji infrastruktury jeśli tak jak piszesz przedmiotowa inwentaryzacja jest aktualna na X lat wstecz?

Link do rozporządzenia:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20140000276

 

Link do ustawy:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20101060675

 

Pytanie jakie się nasuwa to takie: po co tworzyć akty prawne  z wymogiem corocznej inwentaryzacji skoro przekazywane dane do UKE, z tego co piszesz, mogą być nieaktualne?

 

Dzięki.

 

 

 

 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Zostałem wykluczony z POPC przez błędnie sprawozdaną inwentaryzację infrastruktury Orange do UKE.

Podstawowy problem jest taki, że żaden operator, samorząd, UKE czy inny urząd nie jest w stanie co weryfikować wszystkich punktów adresowych nawet co kilka lat, już nie mówiąc na bieżąco.

Sankcje za błędy są symboliczne.

W praktyce często internet jest podłączany do posesji, gdzie budynki wyburzona np. w lata 90. To zadanie samorządu by właściwie porządkować kwestie geodezyjne. W Polsce też to ryzykowne i politycznie niebezpieczny temat - pojawią się zarzuty o przygotowanie podatku katastralnego, które bezpośrednio w Polsce nie ma.

Osobiście sugerowałbym zwrócić się do wójta/burmistrza lub lokalnego radnego/parlamentarzy. Albo do kogoś co ma uprawnienia interwencji. Sam jak "Kowalski" dostaniesz raczej standardowe odpowiedzi (jak użyjesz wyszukiwarki to znajdziesz przykładowe).

Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 2
  • 0

Zostałem wykluczony z POPC przez błędnie sprawozdaną inwentaryzację infrastruktury Orange do UKE.

Dziękuję @Piotrekk85  za odpowiedź.

 

Czy pisząc o interwencji masz na myśli interwencję UKE ws. "podejrzenia naruszenia przez dostawcę usług przepisów ustawy Prawo telekomunikacyjne lub aktów wykonawczych do ustawy (rozporządzeń)"?

 

Link do interwencji UKE:

https://cik.uke.gov.pl/uslugi-teleko/dochodzenie-roszczen/interwencje/

 

Pozdrawiam