Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Zakładanie światłowodu i inne


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 15
  • 0

Zakładanie światłowodu i inne

Obecnie mam umowę  orange Love ważną do początku przyszłego roku, w tej chwili firma Nexera zakłada na wsi światłowód. Oczywiście chciałabym przejść z vdls na światłowód, i tak zastanawiam się, w tej chwili jest tylko opcja podłączenia się przez orange (w związku z trwającą umową), a jak wygląda sytuacja, jeżeli w przyszłości chciałabym zmienić usługodawcę, na przykład po upływie umowy skorzystać z oferty innej firmy. Czy nowa firma ów światłowód świadczy na infrastrukturze zamontowanej przez orange, czy kolejny monter "wierci" i podłącza swoje ustrojstwa.

Kolejna sprawa na wsi światłowód jest prowadzony naziemnie tj. po słupach, czy w tej sytuacji bezpośrednie podłączenie do domu musi być też górą, czy będzie można ściągną światłowód na dół i wkopać się w ziemie i czy podłączenie do światłowodu będzie mnie coś kosztowało?

Proszę o rozjaśnienie sytuacji kogoś kto orientuje. Z góry dziękuję

6 ODPOW. 6

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52436
  • 702

Zakładanie światłowodu i inne

@mszyszka01 jeżeli w przyszłości będziesz zmieniał operatora z Orange na innego, to moim zdaniem infrastruktura zostaje, sprzęt będzie wymieniony (router - który jest własnością Orange). Nowy operator zaproponuje swój sprzęt.

 

Zależy wszystko od terenu i możliwości firmy wykonującej światłowód. Podłączenie do Twojej lokalizacji powinno być uzgodnione z Tobą i ustalone, czy ma być napowietrzne czy ziemne. Jak operator rozprowadzi światłowód, to już mniej istotna sprawa, ważne, aby do Twojej posesji było poprowadzone, tak jak Tobie odpowiada. 

 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 15
  • 0

Zakładanie światłowodu i inne

Liczę na to, że będę mogła zdecydować w jaki sposób będzie poprowadzone przyłącze, kobieta z T-mobile po domach chodziła i szukała chętnych według tego co mówiła będzie można się podłączać od kwietnia ale według niej tylko górą, upc też już ma miejscowość w swojej bazie, że można niedługo korzystać z światłowodu, a orange milczy. Będzie trzeba spędzić trochę czasu na liniach telefonicznych 🙂

Dzięki za rozwiązanie moich wątpliwości. Pozdrawiam


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Zakładanie światłowodu i inne

@mszyszka01 o ile wiem, to na sieci Nexery można świadczyć usługi Orange. Przejście będzie płynne z VDSL na FTTH. Wiąże się to jednak z przedłużeniem umowy ma kolejny okres. To, czy można zejść ze słupa i wkopać kabel zależy od tego czy słup stoi przy ogrodzeniu posesji ( wyklucza to kopanie w pasie drogowym, co wiąże się z wykonaniem projektu i uzgodnieniami ZUD, co kosztuje i trwa). Najszybciej i zgodnie z istniejącą infrastrukturą jest podwiesić kabel do budynku. Można jednak samemu zakopać odpowiednią rurę ( arot, peszla- tylko doziemna) i przygotować drogę dla kabla FTTH. Ważne, aby z zachowaniem odpowiednich reguł


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 15
  • 0

Zakładanie światłowodu i inne

Słup stoi tuż przy płocie to raczej nie będzie problemu, jednak jeszcze nic na tym słupie nie ma oprócz we wierconych haków, tuż przed Wigilią przyjechali mieli nawet podnośnik, ale cały dzień przesiedzieli w samochodzie. Trochę mnie to martwi wszędzie na słupach są już zwoje tylko nie u nas, już nawet były myśli, że jesteśmy pominięci bo słup jest tylko do podtrzymania kabla od latarni, ale technicy potwierdzili, że jesteśmy w planach, więc chyba będzie ok.

Myślałam o tym, że jak teraz się zdecyduję to będzie raczej przedłużenie umowy, ale i może to i dobrze tyle lat byłam z orange więc kolejny okres też przeczekam, a będzie lepiej niż jak bym chciała przechodzić gdzieś indziej czekając na koniec obecnej umowy - styczeń to niezbyt odpowiednia pora na ewentualne wykopy 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Zakładanie światłowodu i inne

@mszyszka01 wszystko zależy od schematu sieci. Nie na każdym słupie musi być OPP ( taki krzyżak z zapasem kabla). Twój może być końcowy, zejściowym lub tranzytowy. Jeśli jest przy ogrodzeniu to bym się pokusił o zaciągnięcie rury na słup i przygotowanie drogi dla kabla. Zależy od tego jak daleko od słupa jest do domu, czy w linii prostej, gdzie będzie wejście kabla do budynku i gdzie będzie stał modem...wiele pytań...

Każda pora jest dobra dla zrobienia tak jak się samemu chce, a nie jak monter zrobi. Trzeba rozważyć za i przeciw podwieszki i tyle...

Ja ryłem, kopałem i podwieszałem pod koniec grudnia i żyję 😁


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Zakładanie światłowodu i inne

@mszyszka01 Standardowo przyłącze jest robione napowietrznie. Jeśli chcesz w ziemi to musisz to wykonać we własnym zakresie. Najlepiej ustal z monterami do którego słupa trzeba się dokopać. Natomiast miejsce zakończenia w domu musisz sama ustalić tak aby było najbliżej później do dalszego rozprowadzenia sieci.