Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Wyłączenie cybertarczy na usłudze mobilnej

ROZWIĄZANE

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Wyłączenie cybertarczy na usłudze mobilnej

Ale to jest wybiórcze blokowanie stron. Jak już powinniście blokować wszystkie podejrzane strony. Albo dać ludziom wybór.

Ps. To ja napisałem na Twitterze.

Ekspert AMA
  • 224
  • 904
  • 153

Wyłączenie cybertarczy na usłudze mobilnej

Ależ właśnie tak jest. Blokujemy wszystkie zidentyfikowane strony phishingowe, które do nas trafią. A ja prywatnie nie za bardzo widzę kwestię "dawania wyboru": użytkowniku, czy chcesz dać się oszukać, czy jednak nie? Nie gra mi to, nie tylko jako bezpieczniakowi, ale tak jakoś z ogólnoludzkiej strony.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Wyłączenie cybertarczy na usłudze mobilnej

Pozwolę sobie mieć odmienne zdanie. Dobrym przykładem jest sytuacja opisana tu https://www.cert.orange.pl/ostrzezenia/nowa-fala-smsowych-phishingow wystarczy zapłacić pewnej firmie "marketingowej" i można wysyłać co się chce. Zostały zablokowane tylko docelowe adresy a pośrednie domeny już nie.

Tak samo strony ala googlepl.pl (uwaga strona zawiera złośliwe oprogramowanie - wchodzenie na własną odpowiedzialność) - zawiera reklamę serwisów z aktywacją sms mt. I tysiące innych podobnych rzeczy.

Jest wiele bezpłatnych i płatnych baz pishingowych stron. Orange moim subiektywnym odczuciem nie wiele blokuje. Lepiej zainwestować w płatny antywirus na komputer/urządzenie mobilne a nie mieć iluzję że coś jest blokowane.

Osobiście sam potrafię dobrać narzędzia do ochrony. Przewaga nad cybertarczą Orange jest jedna: mam wybór. Mam komunikat z ostrzeżeniem i co nie zawsze jest łatwe można go obejść. W cybertarczy mobilnej chyba nie ma wyboru.

Ekspert AMA
  • 224
  • 904
  • 153

Wyłączenie cybertarczy na usłudze mobilnej

Rozumiem Twój punkt widzenia, ale nie zmienia to faktu, że nie ma mowy o cenzurze, bo wciąż blokujemy wyłącznie rozpoznane strony phishingowe. Kwestia tego ILE jest blokowane to jedno, jest i będzie coraz więcej. Ale wciąż jest to wyłącznie phishing. A nasze dane, odnośnie efektywności tego rozwiązania, wskazują, że dużo osób daje się na to łapać i to dzięki CyberTarczy dowiadują się, że o mało co nie wpadli, jak śliwka w kompot.

Anonim

Nie dotyczy

Wyłączenie cybertarczy na usłudze mobilnej

Ci co nie mają Cybertarczy powinni narzekać, gro klika we wszystko co wyświetli telefon czy komputer, pomimo że XXI wiek świadomość zagrożeń w Internecie jest mierna, nie mam Cybertarczy ale Norton Mobile mnie chroni, poza tym świadomość zagrożeń mam, wywalam sms podejrzane czy @ w kosmos 😉


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Wyłączenie cybertarczy na usłudze mobilnej

Dla mnie jeśli Orange chce to może poblokować wszystkie reklamy rzekomych wirusów skutkujących aktywacją smsów mt. Niestety z usług premium po odjęciu VAT orange dostaje 50% prowizji. Więc wątpię by rozpoczęło się masowe blokowanie takich stron. Ale zobaczymy jak będzie...
Anonim

Nie dotyczy

Wyłączenie cybertarczy na usłudze mobilnej

Blokowanie takich linków to dobra wola Operatora, jak klikniesz to pozostaje Płacz i Płać, nawet w Sądzie raczej nie wygrasz bo klikanie we wszystko to nie logiczne, nijak się wybronić że kasa przepadła.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Wyłączenie cybertarczy na usłudze mobilnej

A czemu? Wg zapewnień mają po zgłoszeniu być blokowane wszystkie strony. Dziś poświęciłem chwilę, wypełniłem formularz zgłoszeniowy incydentu - zobaczymy czy coś się zmieni. Strona którą podałem wcześniej podszywa się pod pomoc google.

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Wyłączenie cybertarczy na usłudze mobilnej

I niestety ja o jednym, odpowiedź z certu o drugim. Tu jakieś lobby na blokowanie wybranych stron - czyli forma cenzury. Podaję numer ticketu CERT OPL #2018030710013078 jak kogoś interesuje sprawa.

Jeszcze raz przekazuje apel do decyzyjnych osób w Orange o zmianę podejścia i wyłączenie cenzury internetu mobilnego na życzenie klienta lub wskazanie podstawy prawnej na dokonywanie selektywnej blokady stron www.

Ekspert AMA
  • 224
  • 904
  • 153

Wyłączenie cybertarczy na usłudze mobilnej

Ja podobnie, z całym szacunkiem - mam wrażenie, że nawet nie usiłujesz zrozumieć o czym piszę. Tak jak ja nie potrafię zrozumieć, dlaczego blokowanie POTWIERDZONYCH stron phishingowych ma być formą cenzury?
Twój case na CERT OPL zamknięty, strona dodana do blokady antyphishingowej. Dzięki za przesłaną informację, pomogłeś potencjalnie wielu internautom. I nie - nie ma w tym ironii 🙂