Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Współfinansowanie podłączenia światłowodu, estymacja kosztów, terminy.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 27
  • 0

Współfinansowanie podłączenia światłowodu, estymacja kosztów, terminy.

2 tygodnie temu złożyłem wniosek o współfinansowanie światłowodu. (Gmina Długołęka, Powiat Wrocławski).

SMS 1: 29.12.2022 Przyjęliśmy zgłoszenie w ciągu tygodniu wyślemy kolejne informacje 
SMS 2: 04.01.2023 Sprawdzamy wszystkie możliwości dostarczenie światłowodu, skontaktuje sie gdy tylko będziemy gotowi.

Według moich ustaleń w istniejących miedzianych "studzienkach" potrzeba położyć ok 200-250metrow przewodu światłowodowego. Następnie od najbliższej takiej studzienki do mnie jest około 30 metrów, drogi z kostki brukowej. Od płotu do domu na mojej posesji około 10 metrów.

Zastanawiam się w jaki sposób obliczany jest kosztorys takiego współfinansowania. W pełni zrozumiale dla mnie byłoby pokrycie kosztów od studzienki do domu, ciekawi mnie jak wygląda owe 200-250metrow samego światłowodu. Nadmienię, ze w okolicy jest sporo domów na "miedzi" oraz setki takich jak mój bez niczego.

Kolejne co chciałbym wiedzieć to ile trwa "sprawdzanie wszystkich możliwości..."

________________
* Przeniesiono z Internet domowy oraz poprawiono czytelność wpisu – moderator Michał

19 ODPOW. 19

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13046
  • 53554
  • 622

Współfinansowanie podłączenia światłowodu, estymacja kosztów, terminy.

@osters Z tego co się orientuję, to tego typu inwestycje współfinansowane odnoszą się do sieci operatora budowanej we własnym zakresie. Takie info miałem jak ja sam się starałem o coś takiego. Nie może to być podłączenie do infrastruktury z projektu POPC. To pierwsze ograniczenie.

Drugie to koszty. Dla biznesu układa się to inaczej, a dla takiego Kowalskiego inaczej. Tu decyduje kwota jednostkowa przeznaczona na przyłączenie jednego użytkownika. Jeśli sprawa dotyczy kilku/kilkunastu układ jest inny (konieczność rozbudowy infrastruktury dosyłowej -urządzenia obsługujące wielu klientów - OPP), a dołączenie jednego z istniejącej szafy czy puszki wykonując tylko instalację do budynku, układ diametralnie różny. Wtedy koszt idzie w dziesiątki tysięcy złotych i jest po prostu nieopłacalny.

Innym aspektem jest podbudowa. W obszarze, gdzie istnieje podbudowa słupowa i sieci napowietrzne jest taniej i prościej i z tego co się orientuję, to wszelakie inwestycje (nawet współfinansowane) wykonywane drogą podziemną są z góry skazane na niepowodzenie-odmowę ze względu na koszty.

Takie są realia....


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 27
  • 0

Współfinansowanie podłączenia światłowodu, estymacja kosztów, terminy.


Jeśli sprawa dotyczy kilku/kilkunastu układ jest inny (konieczność rozbudowy infrastruktury dosyłowej -urządzenia obsługujące wielu klientów - OPP), a dołączenie jednego z istniejącej szafy czy puszki wykonując tylko instalację do budynku, układ diametralnie różny. Wtedy koszt idzie w dziesiątki tysięcy złotych i jest po prostu nieopłacalny.


Do czego odnosi sie "wtedy"?


wszelakie inwestycje (nawet współfinansowane) wykonywane drogą podziemną są z góry skazane na niepowodzenie-odmowę ze względu na koszty.

Takie są realia....


To w sumie bez sensu, jesli kopanie jest tylko juz od skrzynki do mojej posesji i ja to zaplace to czemu mialoby byc to nieoplacalne?




Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13046
  • 53554
  • 622

Współfinansowanie podłączenia światłowodu, estymacja kosztów, terminy.

@osters "wtedy" dotyczy jednego użytkownika (tak jak np ja robiłem jako jedyny zainteresowany z ulicy i koszty wyszły kosmiczne) dla którego nie ma potrzeby budowania specjalnej sieci i punktów dostępowych. Wystarczy instalacja. Wtedy te 200-300m to kosmos. Jeśli z kolei te 200-300m rozpatrujemy jako dystans dla kilku/kilkunastu użytkowników, to koszt przypadający na jednego , nawet z dodatkową skrzynką OPP i splitterem jest czasem opłacalny inwestycyjnie. 

Kopanie tak, ale sam wspomniałeś o tych metrach w kanalizacji. Na to też są potrzebne projekty, uzgodnienia itp...Kopanie jest drogie, nawet na krótkich odcinkach

Instalacja-proste i mało kosztowne, Inwestycja-nie proste i drogie (długie w realizacji)

Oczywiście to są tylko hipotezy i informacje oparte na doświadczeniu osobistym...


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 389
  • 1752
  • 5

Współfinansowanie podłączenia światłowodu, estymacja kosztów, terminy.

Pamiętaj, że zawsze możesz przygotować ze swojej strony teren pod światłowód. Można wykopać rowek na kabelek, albo wpuścić peszel z pilotem. Dla ciebie to będzie mały koszt, a operator doceni, skorzysta i będzie szybsza instalacja. Korzystam z własnego doświadczenia z Orange.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 27
  • 0

Współfinansowanie podłączenia światłowodu, estymacja kosztów, terminy.


@maciejnetnapisał(-a)

Pamiętaj, że zawsze możesz przygotować ze swojej strony teren pod światłowód. Można wykopać rowek na kabelek, albo wpuścić peszel z pilotem. Dla ciebie to będzie mały koszt, a operator doceni, skorzysta i będzie szybsza instalacja. Korzystam z własnego doświadczenia z Orange.



Rozumiem, ze takie korytko moge przygotowac jak juz mam na miejscu jakiegos technika i uzgodnamy podlaczenie, ja mowie o sytuacji, w ktorej zlozylem wniosek o wspolfinansowanie, i teraz mialbym do niego dolaczyc zdjecie, ze przekopalem sobie ogrodek? 🙂

 

Oczywiscie moge to przygotowac, tylko czy to jest w ten sposob negocjowalne? Dostane oferte -15 tysiecy za podlaczenie, po czym napisze, ze mam peszel z pilotem i cena spadnie. Ten caly proces jest po prostu niejasny.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13046
  • 53554
  • 622

Współfinansowanie podłączenia światłowodu, estymacja kosztów, terminy.

@osters Słusznie zauważyłeś, niejasny. Dlatego nie dostaniesz żadnych konkretów prócz "tak, robimy", lub "Nie, nie da rady". Sam proces zapewne raczkuje, bo nie jest popularny (jak szukałem info, to się nieźle naginastykowałem) i zależy od wielu czynników. 

Co do instalacji we własnym zakresie...z tym ostrożnie. Dopiero po oznaczeniu wymogów technicznych warto rozmawiać o pomocy/ułatwieniu instalacji. Nie wiesz jaki będzie zakres robót, z której strony wejdą kable i jak to rozwiąże projektant. Wiele osób zrobiło orurowanie (nie rurką peszla, a Arot) i nic z tego nie wyszło, bo w projekcie wykonawca miał inaczej...a rur pod ziemią się raczej nie sztukuje.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 125
  • 626
  • 2

Współfinansowanie podłączenia światłowodu, estymacja kosztów, terminy.

Jakieś pół roku temu kontaktowałem się w tej samej sprawie z infolinią i uzyskałem informacje że partycypacji w kosztach, w przypadku linii światłowodowej nie ma. Taka opcja jest tylko na linii miedzianej. Więc jak to jest, czy może coś się zmieniło przez ten czas?


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 389
  • 1752
  • 5

Współfinansowanie podłączenia światłowodu, estymacja kosztów, terminy.

Kiedy ja miałem podłączenie to obyło się bez wspolfinansowania. Koszt był po stronie Orange. Niestety kulało informowania wzajemne na lini technik-klient. Dopiero 3 zamówienie przeszło i powiedzieli o co im chodzi (doziemna instalacja). Szczęśliwie uniknąłem jeszcze wtedy opłaty za domek, mimo ze ta już była w cenniku. 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 27
  • 0

Współfinansowanie podłączenia światłowodu, estymacja kosztów, terminy.


@Cracersnapisał(-a)

Jakieś pół roku temu kontaktowałem się w tej samej sprawie z infolinią i uzyskałem informacje że partycypacji w kosztach, w przypadku linii światłowodowej nie ma. Taka opcja jest tylko na linii miedzianej. Więc jak to jest, czy może coś się zmieniło przez ten czas?


 

Szczerze, podpiecie mnie wpierw do miedzi nawet na moj koszt byloby nawet tansze a 80mbps dostepne wystarczajo w porownaniu do radiowek i lte, niestety nie widze takiego formularza, jedyny jaki jest dotyczy wlasnie swiatlowodu:

https://www.orange.pl/omnibook/wspolfinansowanie-inwestycji-swiatlowodowej-przez-klienta