Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 48
  • 76
  • 2

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

No właśnie o to chodzi, że tego VDSL nigdzie nie ma, on jest tylko pozgłaszany i przez to masz na papierze >30Mbit/s dostępne więc rozbudowy nie ma.

 

VDSL miał być, plany były szeroko zakrojone, ale pilotaż pokazał, że to ślepa uliczka i na osiedlach domków lepiej sprawdzi się szkło - miedź wymaga dużo mniejszych odległości między węzłem a klientem. OPL słusznie więc zmieniło koncepcję modernizacji sieci na FTTH. 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 192
  • 328
  • 1

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

U mnie jest podobnie i planów na rozbudowę nie ma. Miałem u siebie prywatnie to łącze do 20 Mbit i rzadko widziałem większe prędkości jak 13 Mbit, niestety miedź jest dość słabym wyborem podczas wybierania stałego łącza, słabo tłumi, jest stare i powinno się używać tylko jako telefonii stacjonarnej. Dlatego muszę używać LTE do 60 Mbit, które lepiej działa niż ta śmieszna Neostrada do 20 na papierze to jest o wiele mniejsza prędkość.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 55
  • 62
  • 1

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

Na "UKE mapbook" mój pominięty w POPC adres występuje jako czarna plama, czyli z dostępem do szerokopasmowego internetu. W rzeczywistości jest tu Neostrada osiągająca max 5 Mb/s, a gdy sprawdzam na stronie Orange dostępność i pytam w salonie, to możliwości doprowadzenia światłowodu brak 😞 
Wniosek oczywisty: ktoś tam poprawia na papierze statystykę o dostępności szerokopasmowego internetu. Słowem: wioski patiomkinowskie


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 192
  • 328
  • 1

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

Niestety internet stacjonarny na wsiach to często i gęsto jedynie LTE, bo innego rozsądnego wyboru nie ma. Co do mapy to są fałszywe i nieaktualne dane, więc należy do nich podchodzić z dystansem.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12908
  • 53065
  • 607

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 48
  • 76
  • 2

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

Ten węzeł to nie wiem czy dobrze, że jest tak blisko. To może spowodować, że rozbudowa z POPC nie będzie możliwa. Kiedyś mi odpisali (już nie pamiętam kto), że bezpośrednia bliskość węzłów dostępowych powoduje wykluczenie obszaru z projektu z powodu opłacalności komercyjnego podłączenia i tym samym środki publiczne nie mogą być wydane. Tak jest z adresami które pokazałem na mapkach. Oni biorą pod uwagę teoretyczne możliwości, a nie to co jest w praktyce. Niestety...


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 83
  • 183
  • 1

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

Wychodzi na to że żeby się załapać to planety muszą znaleźć się w jednej linii 🙂 nie może być za daleko od węzła, za blisko też źle, musi być w odpowiednim przedziale.

 

No ale zakładam że skoro jestem w puli adresów do rozbudowy to się załapałem.
Teraz jak dojść jakie się ma miejsce w harmonogramie tej rozbudowy. Cała gmina ma tą samą datę do końca projektu, wiadomo że będą to robić w jakiejś kolejności, przez 3 lata (zakładając brak opóźnień) jakaś wioska będzie przed inną, ktoś będzie pierwszy a ktoś inny będzie ostatni. Zakładam też że nie rzucają kostką komu robią pierwszemu, to musi gdzieś być w tych dokumentach, pytanie jak się do tej wiedzy dokopać.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2504
  • 8999
  • 45

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

Aż tak dokładnie to nie jest rozpisane. Decyduje kierownik projektu albo szef firmy jaka miejscowość będzie robiona i kiedy. Podstawa to gotowy i zatwierdzony projekt, przygotowany w magazynie materiał i dostępni ludzie. Na początku buduje się sieć rozdzielczą wzdłuż ulicy. Do domu klienta wchodzi druga ekipa ale znacznie później bo najpierw ten klient musi się zgłosić po usługę do Operatora. To tak w telegraficznym skrócie.     


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 48
  • 76
  • 2

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

Ok, ale cały czas piszesz tylko o światłowodzie. No a gdzie OLT, gdzie dosył? Ja bym od tych rzeczy zaczął, a ich raczej bym się spodziewał gdzieś w okolicach już istniejącej magistrali. No i jestem ciekaw czy Orange trzyma OLT w telehouse'ach i robi dosył ciemnymi włóknami na "miejsce akcji" czy stawia osiedlowe OLT? 🤔


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2504
  • 8999
  • 45

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

To chyba oczywiste że OLT-y też się projektuje. Orange ma tą przewagę że ma masę budynków po miasteczkach a nawet wioskach gdzie są urządzenia i zazwyczaj tam się ustawia OLT. Można także montować w istniejących szafach dostępowych.