Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 83
  • 183
  • 1

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

Na stronie UKE są niby najaktualniejsze dane na temat rozbudowy popc: https://mapbook.uke.gov.pl/

Wypełniam formularz, jest mapka, jest xls z danymi szczegółowymi.

W pliku jest arkusz POPC_ROZBUDOWA_SIECI z adresami, i drugi oznaczony jako CZARNE_PLAMY.

Na tej liście czarnych plam, niektóre adresy są oznaczone jako NGA_30 (czarna plama), pokrywają się z mapką szarych kropek internet 30Mb/s-100Mb/s. Niektóre inne adresy są oznaczone jako "zasięg podstawowy".

I teraz te oznaczone jako zasięg podstawowy w większości widnieją też na liście rozbudowa_sieci, czarne punkty nie.

Wie ktoś jak to zostało dobrane? bo patrząc na listę adresów na mojej ulicy jest to kompletna loteria, jeden dom na zasięg podstawowy, drugi już 30, jest np. dom bliźniak i połowa domu zasięg podstawowy + rozbudowa, a druga połowa oznaczona jako NGA_30. Co więcej miejscowość której to dotyczy nie ma takiego dostępu do internetu jest tylko stara Neostrada na miedzi "do 20mbps" w porywach, nikt nie ma opcji szybszej, jest tylko orange innych operatorów brak.

 

Druga sprawa, wszystkie adresy do rozbudowy oznaczone są w kolumnie PLANOWANA_DATA_PODŁĄCZENIA jako 31.12.2023, również na mapce są tylko jasno-niebieskie kropki z tą najodleglejszą możliwą datą, nie ma nic pośredniego, na legendzie są też kolory oznaczające rok i 2 lata wcześniejszy termin, ale w całej gminie na mapce nigdzie nie zostały użyte.

Pytanie, czy można się spodziewać z biegiem czasu doprecyzowania tego terminu, tzn, kogo będą podłączać w jakiej kolejności?

19 ODPOW. 19

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 192
  • 328
  • 1

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

Odpowiem Ci tak, te 30Mbit tyczy się Neostrady po VDSL i ADSL do 20 Mbit, u mnie niestety nie ma planów na światłowód, dzięki za mapkę. Te czerwone punkty to Neostrada 10 Mbit i mniej. 🙂


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 83
  • 183
  • 1

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

Nie jest chyba do końca tak, bo ja np. mam neo "do 20" i jestem jako zasięg podstawowy i planowany do rozbudowy. Sąsiad ma dokładnie taki sam internet i już jest jako 30Mbit, kolejny również, a następny za to jest do rozbudowy (ale już jego współlokator przez ścianę nie) 🙂 Nie ma w tym żadnej logiki.

Anonim

Nie dotyczy

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

Mój adres (chyba przez przypadek) jest oznaczony jako Czarna Plama 100 Mb/s, gdy mam możliwość korzystania z Neo tylko do 10 Mb/s

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 0
  • 0

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

U mnie oznaczony jest NGA_30 więc nie ma mnie w zakładce "rozbudowa sieci", a faktycznie działa mi tylko neo 6Mb/s 😞 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

To czemu piszesz na forum Orange a nie do twórców mapy?

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 48
  • 76
  • 2

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

Bo według UKE to Orange błędnie zgłasza punkty. U mnie też 70% osiedla jest jako NGA30 podczas gdy na planach VDSL się skończyło. No ale czarne plamy są? Są, więc dotacji nie ma.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

Zwróćcie uwagę że to dotyczy wszystkich operatorów którzy świadczą usługi pod konkretnym adresem. Orange może mieć 20 ale np inny operator ma do 80 i wówczas jest to już czarna plama.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 48
  • 76
  • 2

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

Zwróć uwagę, że w większości przypadków o jakich mówimy jedyna opcja na Internet stacjonarny to Neostrada w ADSL, bo VDSL zaczęli montować na niedługo przed FTTH i prawie nigdzie tego nie ma. 

 

U mnie na osiedlu jest tylko neo do 20Mbit/s, ale 70% osiedla Orange zadeklarowało, że ma VDSL i dotacja przepadła. Przykład (ale tak jest z każdym adresem na osiedlu, technicy potwierdzili brak VDSL): Screenshot 2020-11-23 at 10.41.00.pngScreenshot 2020-11-23 at 10.41.05.png


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 83
  • 183
  • 1

UKE mapbook - interpretacja danych czarne punkty

To jest ciekawe, skąd wzięły się te plany vdsl, bo w mojej miejscowości nic mi o nich nie wiadomo, i jest to o tyle dziwne, że są domy, w których są np. 2 mieszkania i jeden ma NGA_30 drugi nie.

Podobna sytuacja jest w zasadzie w całej gminie, jakieś wioseczki gdzie nic nie ma od lat tylko neo wyciągające kilka megabitów, i połowa miejscowości pooznaczana jako czarne punkty.

 

Jeżeli porównam tą listę czarnych punktów i adresów do rozbudowy, z wyszukiwarką UKE której u używasz, to tam faktycznie niektóre adresy mają dostępne usługi teoretycznie ponad 20mbps (ale fizycznie na pewno nie). Tylko że nawet to nie pokrywa się z tą listą xls do pobrania. Pierwszy z brzegu adres który sprawdzam, w mapce-wyszukiwarce ma np. "do 40" ale w pliku xls nie jest jako czarny, jest do rozbudowy. Inny z kolei nie ma w ogóle dostępu według mapki, a jest jako czarny punkt.

Akurat mam to "szczęście" że mój adres jest przeznaczony do rozbudowy. Ale fajnie by było wiedzieć coś więcej na temat harmonogramu, bo czekanie kolejne 3 lata mi się średnio uśmiecha, tym bardziej że węzeł dostępowy ze światłowodem mam pod samą posesją w studzience od 2 lat i nic od tej pory się nie ruszyło..