Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Telefon 5G i obecna sieć 5G

ROZWIĄZANE

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 106
  • 159
  • 1

Telefon 5G i obecna sieć 5G

Mam aktualnie Samsunga Note 20 Ultra 5 G taryfa z włączonym 5 G, szybkości takie same jak przy LTE, kiedyś były lepsze, tyle że wyświetla sie u góry ładne oznaczenie. zamiast Lte, dziś kupiłem druga kartę z Internetem od PLUSA, i znowu cyrk. W całych Katowicach nie ma % G dla mojego aparatu. Wynika z tego że telefony w Orange nie obsługują sieci 5G z Plusa, a pewnie drugie na odwrót. Co ciekawe Telefon obsługuje 5 G tylko na jednej karcie. Lte na obu. Kolega ma telefon z Plusa i ta sama karta ma 5 go z szybkości ponad 200 Mb/s, A Orange w porywach 5 G - 4 mb/s . złożyłem reklamacje w Orange co do szybkości ichniejszej cud techniki. Macie jakoweś pomysła 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Telefon 5G i obecna sieć 5G

5G prawdziwego nie ma w żadnej sieci. Prędkości mobilne nie są gwarantowane i może na dziś nie widać różnicy.

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 106
  • 159
  • 1

Telefon 5G i obecna sieć 5G

Wiesz jak na razie bardziej mnie martwią ograniczenia kupionego za maksymalną stawkę na rynku telefonu w Orange. To produkt niepełnowartościowy ?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Telefon 5G i obecna sieć 5G

@jerzysd zacznijmy od tego, że 5G miało być uruchomione na częstotliwości 3,6 GHz i pod tą częstotliwość producenci przygotowali urządzenia. W Polsce licytacja na częstotliwości z zakresu 3,6 GHz już się rozpoczęła, tylko nie wiadomo czemu s trakcie Covidu rząd nasz zawiesił licytację. Operatorzy mimo wszystko wdrożyli 5G na dostępnych zasobach, czyli w przypadku sieci Orange na częstotliwości 2100 MHz. Wymagało to jednak zmiany oprogramowania w nowych urządzeniach. Dla tego u konkurencyjnych sieciach urządzenie z dystrybucji Orange może nie obsługiwać 5G. Sprzęt zakupiony u konkurencji może nie obsługiwać 5G Orange.

Jak już zostanie rozdysponowana częstotliwość 3,6 GHz, to ruszy 5G takie jak było w założeniach.

 

 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 106
  • 159
  • 1

Telefon 5G i obecna sieć 5G

Czyli nikt nie poruszył tematu pojedynczego układu do przetwarzania 5G, pomimo dwóch kart sim. Oczywiście można włączyć na obu funkcje 5G ale działa tylko na jednym, 

Pasm 5 G według mojej wiedzy jest kilka, To dlaczego na Polskę działa w Orange tylko jeden, niepełnowartościowy i w PLUS inny już trochę lepszy nie działający na moim telefonie kupionym za pełną kwotę ? 

Ktoś znowu sprzedaje nam ciemnotę ?

 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Telefon 5G i obecna sieć 5G

Jednak fiolet ma zaplecze, skoro 5G już w mojej miejscowości działa. Orange nadal bez informacji o 5G w mojej lokalizacji.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Telefon 5G i obecna sieć 5G

nikt nie sprzedaje ciemnoty. A nawet będę tu advocatus diaboli wobec Orange.

korzystam z sieci 5G w Szwajcarii od operatora wiodącego jak i drugiego na liście. Te sieci 5G obecnie to protezy sieci 5G

działają najwyżej jak LTE-Advanced kiedy mówimy o normalnym codziennym użytkowaniu.

nie wiem z jakiego powodu innego niż marketingowy nazwano je 5G. Okay, do LTE Advanced, LTE+ używa się czasami terminologii 4,75G to tutaj do 5G w pasmie 3600-3800Mhz prywatnie nazwałbym to 4,99G.

 

Dlaczego? To taki marketingowy wybieg w przyszłość i proteza pomiędzy ,,prawdziwym 5G`` czyli 5G w SA.

 

,,Prawdziwe 5G`` jest więcej niż wyspowo w Korei Południowej na dziś. Dlaczego? Koszty. Operatorzy nawet w tak bogatej Szwajcarii, gdzie ARPU ( średni przychód z abonenta ) jest wielokrotnie wyższy niż w PL nie pala się do inwestycji w 5G inne niż jego proteza. Proteza 5G moim zdaniem jest właśnie te 5G w NSA. Tam radio jest niby 5G ale uplink idzie po 4G LTE-A. Dopoki nie bedzie 5G SA to mamy 5G NSA gdzie infrastruktura jest uwspolniona...

 

Samsung upchal w swoim S21 Ultra i nie tylko mozliwosc obslugi pasm z zakresu 5G SA bo najprawdopodobniej standaryzacja taka byla po pierwsze tansza logistycznie (nie trzeba odrebnych linii montazowych) a po drugie ladnie wyglada marketingowo. A pmietajmy ze nawet oni pisza na swoich opakowaniach ze funkcje zaleza od regionu i dostawcy sieci.

 

To tak jakby kupic Ferrari i miec pretensje ze nie moge nim jezdzic 300km/h na polnej drodze z dziurami.

 

5G Standalone bedzie ze wzgledow fizyki i propagacji fal wymagalo eNodeB na (prawie) kazdej latarni miejskiej, znaku drogowym, kwietniku, klombie, slupie reklamowym, etc. W takiej Szwajcarii Swisscom na przyklad juz od okolo 3 lat montuje mikrokomorki w miejskich instalacjch sciekowych - pod zeliwnym okraglym zamknieciem czy studzienki odplywowej czy cieplowniczej jest mikrokomorka czy pikokomorka.

 

Te wszystkie komorki jednak trzeba zaopatrzyc swiatlowodem, bo nie wyobrazam sobie radiolinii- jestesmy za to wszystk gotowi zaplacic juz dzis?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Telefon 5G i obecna sieć 5G

@impetiginisatio radiolinie można zestawić na wyższej częstotliwości. Jednak na światłowodzie dosył będzie stabilniejsze. 

Obecnym 5G też tak samo uważam. Podejżewam, że jeżeli LTE uruchomić na 3,6 GHz, to pewnie podobne osiągi by były jak 5G. Różnica w ping-u, niższy w 5G niż LTE.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Telefon 5G i obecna sieć 5G

w praktyce ten ping w 5G po 3700-3800Mhz  w Sunrise Suisse zalezy od obciazenia (Band 78) i do lokalnego serwera mam 14 do 28 milisekund (na swiatlowodzie 2 do 3 ms)

 

Edycja: Wiem ze Radiolinie moga miec juz dzis i kilkadziesiac Ghz a wiec powyzej czestotliwosci Stand Alone etc. ale.. co z urbanistyka/pozwoleniami plus koszty radiolinii tez sa (oplaty, im wieksza czestotliwosc tym nizsze, ale przy dziesiatkach tysiecy radiolinii) czy tez architekturze punkt radiowy - punkt radiowy czy wielopunkt... (uwaga jestem anestezjologiem wiec nie znam sie na topologii sieci radiowej) - ale za wszystko placi klient koncowy...wiec...stawki w gore drodzy uzyszkodnicy....i zapomnijcie  o dzisiejszym poziomie cena/jakosc.