Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Synchronizacja fazy i Cloud Air w LTE


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 138
  • 260
  • 1

Synchronizacja fazy i Cloud Air w LTE

Może trochę niestandardowe pytanie, ale jak to jest z tą synchronizacją w Orange ?

Jakiś dobry rok temu sieć Play przy okazji prezentacji swojego '5G Ready" wspominało że jego stacje spełniające definicję "5G Ready" wykorzystują między innymi technologię Cloud Air i Synchronizację fazy. Napisali przy tym iż owa synchronizacja pozwala również na korzystanie jednocześnie z dwóch stacji bazowych.. no i właśnie tu zaświeciła się lampka.. bo z tego co mi wiadomo terminal abonencki do jakiejkolwiek transmisji danych nie może korzystać z dwóch różnych stacji bazowych, agregowane pasma są zawsze z tej samej stacji bazowej bądź z jej różnych sektorów, ale zawsze agregacja odbywa się wewnątrz jednego numeru eNodeB. Nie słyszałem, żeby jakakolwiek sieć umożliwiała agregację pasm z dwóch różnych eNodeB np. LTE 1800 ze stacji A a LTE 800 ze stacji B oddalonej od pierwszej o powiedzmy kilka kilometrów. No chyba że w Play mają takie cuda rzeczywiście, jest w stanie ktoś z Was to wytłumaczyć ?

5 ODPOW. 5

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Synchronizacja fazy i Cloud Air w LTE

Synchronizacja polega jedynie na minimalizacji przerwy i utrat pakietów przy przełączeniu między różnymi stacjami bazowymi.

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 138
  • 260
  • 1

Synchronizacja fazy i Cloud Air w LTE

Inked%G Ready_LI.jpg

Dzięki @Piotrekk85  apropos tego korzystania z dwóch BTS na raz, moje pytanie wynikało z tej informacji na screenie z filmiku o 5G Ready..


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Synchronizacja fazy i Cloud Air w LTE

Materiały promocyjne są dla "normalnych ludzi". Niestety nigdy nie jest nikt połączony cały czas nawet z jedną stacją bazową, bo to łączność radiowa.

A znasz mechanizm szczelin czasowych, jeśli chodzi o sieci mobilne?

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 138
  • 260
  • 1

Synchronizacja fazy i Cloud Air w LTE

@Piotrekk85  Jak najbardziej wiem doskonale jak działa system szczelin czasowych, ale mi chodzi o agregację pasm w czasie ciągłym tak jak z jednej stacji bazowej, tylko że dwóch różnych. Czy technologicznie coś takiego jest możliwe, a jeśli tak czy jest stosowane w jakimkolwiek telekomie w Polsce ?

Prosty przykład:

Kazik ma telefon mogący agregować pasma powiedzmy Samsung Galaxy S10 (posiada modem z najwyższą kategorię LTE do 2 Gb/s) i mieszka sobie ten Kazik w Zimnej Wólce, nadajniki ma w dwóch okolicznych wioskach. Na jednym z tych nadajników ma LTE 800 a na drugim LTE 1800 (czysto teoretyczny przykład) I PYTANIE: czy Kazik może jednocześnie korzystać z tych dwóch nadajników mieszkając w Zimnej Wólce agregując z jednego nadajnika LTE 800 a z drugiego LTE 1800 czy jest to technicznie niemożliwe/nie stosowane w sieciach w Polsce ?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Synchronizacja fazy i Cloud Air w LTE

Nie wiem, gdyż póki co nie podał tego w detalach. Z tego co słyszałem gdy byłem na początku roku w Wawie przed pandemią - plan był taki, by to wykorzystać na terenach o wysokiej urbanizacji. Więc Zimna Wólka - raczej nie. Ale centrum dużych miast na 2600 lub 2100 - tak.