Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Rura RHDPE 32, czy można przeciągnąć dwa światłowody?


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 30
  • 0

Rura RHDPE 32, czy można przeciągnąć dwa światłowody?

Witam,

W trakcie budowy domu wkopałem w drodze od słupa telekomunikacyjnego do domu rure rhpde 32.

Plany uruchomienia światłowodu od Orange w mojej okolicy są na przyszły rok, ale nie mieszkam jeszcze w domu, więc mogę poczekać. Póki co działa lokalny dostawca.

Odezwał się do mnie sąsiad, który potrzebuje łącza światłowodowego na już i chciałby skorzystać z usług lokalnego dostawcy i wykorzystać wkopaną przeze mnie rurę RHDPE. Bez wykorzystania tej rury musiałby zapłacić dostawcy za przekop około 40 metrów. 
Chciałbym się dowiedzieć, czy w przyszłości mógłbym poprowadzić w tej rurze drugi swiatłowód do siebie?

Lub, czy gdyby lokalny dostawca zamontował w rurze teraz dwa światłowody (jeden do sąsiada, drugi do mnie), to czy w przyszłości gdybym zdecydował się na orange, to, czy orange mogłoby dostarczać internet po światłowodzie, który został zamontowany, czy też orange musiałby poprowadzić od słupa swój przewód światłowodowy? 

13 ODPOW. 13

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Rura RHDPE 32, czy można przeciągnąć dwa światłowody?

@Gielet jak jest miejsce, to jak najbardziej, można dwa światłowody poprowadzić. Podejrzewam tylko, że jeżeli nie będzie podłączenia teraz internetu, to może być usługa dodatkowo płatna, chyba, że realizacja w ramach projektu POPC i lokalizacja jest uwzględniona w projekcie.  


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 30
  • 0

Rura RHDPE 32, czy można przeciągnąć dwa światłowody?


@ketrasaArturnapisał(-a)

@Gielet jak jest miejsce, to jak najbardziej, można dwa światłowody poprowadzić. Podejrzewam tylko, że jeżeli nie będzie podłączenia teraz internetu, to może być usługa dodatkowo płatna, chyba, że realizacja w ramach projektu POPC i lokalizacja jest uwzględniona w projekcie.  


Realizacja w ramach POPC. Zobaczyłem miesiąc temu monterów, zapytałem jak najprościej zabezpieczyć się na podłączenie w przyszłości i podpowiedzieli żeby zakopać tą rurę.

Wkopywałem rurę z myślą o orange. Zastanawia mnie lokalny operator, który teraz umieściłby w rurze swój światłowód do sąsiada.

Czy nie zamknęłoby mi to drogi do późniejszego wyboru, gdybym zdecydował się na orange. W rurze jest teraz pilot. Po instalacji do sąsiada już go nie będzie.

Rura ma 40 metrów i 3 załamania. 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Rura RHDPE 32, czy można przeciągnąć dwa światłowody?

@Gielet jeśli chcesz udostępnić ten przepust dla światłowodu sąsiada to proponuję przypilnować aby podczas wciągania przewodu dla sąsiada monterzy wciągnęli również pilota (mocny sznurek lub linka), to ważne jeśli chcesz wykorzystać w przyszłości przepust do dodatkowego kabla dla siebie i w związku z tym że rura ma załamania. 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 30
  • 0

Rura RHDPE 32, czy można przeciągnąć dwa światłowody?

I takie informacje mi chodziło. Poproszę żeby przeciągnęli również pilota dla mnie.

Dziękuję za informację.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

Rura RHDPE 32, czy można przeciągnąć dwa światłowody?

@Gielet  popieram pomysły kolegów, ale warto na początku  określić gdzie ma się kończyć odcinek wspólny dla dwóch odbiorców i albo zrobić przedłużenie do obu domów, albo puszkę w której zrobi się rozejście. To pomoże uniknąć później kłopotów że służebnością rurki. Zalecam użycie grubej żyłki, bo przy wciąganiu kabla I pilota nie ma siły, aby się one nie skręciły ( najlepiej przy wciąganiu w gardzieli obie nitki  podawać z różnych kierunków, a nie razem wcześniej przygotowane) 

Jeśli rurka jest jednolita załamania ( pod warunkiem, że nie zmieniły przekroju rurki) nie stanowią problemu jeśli mają odpowiednio duży promień  skrętu 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 30
  • 0

Rura RHDPE 32, czy można przeciągnąć dwa światłowody?

Bardzo cenny komentarz. Gdybym nie udostępnił rury, sąsiad musiałby przekopać 30 metrów drogi gruntowej, co podniosłoby mu koszty. Chciałbym mu pomóc, ale z drugiej strony ja też musiałem przekopać ten sam odcinek drogi. 

Będę musiał przemyśleć całą sprawę jeszcze raz, bo każda zmiany, wymiana światłowodu, może faktycznie generować pozniejsze problemy. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

Rura RHDPE 32, czy można przeciągnąć dwa światłowody?

@Gielet  rurki najlepiej  układać docelowo, lub ze skrzynką/puszką rozdzielająca jedna główną na dwie  docelowe...każde dołożenie czy naprawa, wymiana przy ułożeniu na stałe  wiąże się z wykopkami...Może macie wspólny punkt dla obu działek i tam wtedy warto  zrobić rozejście, a każda z nitek puścić dalej osobno 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Rura RHDPE 32, czy można przeciągnąć dwa światłowody?

@Gielet jeszcze jeden pomysł mnie naszedł, można by zastosować w Twoim przepuście dwie osobne mikrorurki średnicy 12 lub 14 mm tu przykład https://ekotelhurtownia.pl/produkt/duramicro-db-128-mikrorurka-doziemna.html?gclid=CjwKCAjw-L-ZBhB4E...

jedna do Ciebie druga do sąsiada. Ty wykosztowałeś się  na przepust główny, a sąsiad niech pokryje koszt mikrorurki, można je wtedy przeciągnąć przez przepust i pociągnąć dalej bezpośrednio pod Wasze budynki. 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 30
  • 0

Rura RHDPE 32, czy można przeciągnąć dwa światłowody?

Mikrorurki, to kolejny świetny pomysł. Czy w mikrorurce powinien być pilot? Wydaje się, że tak.

Szczerze, to nie spodziewałem się tylu pomocnych podpowiedzi, sugestii i rozwiązań zadając to pytanie 🙂