Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Przyśpieszenie budowy światłowodu

ROZWIĄZANE

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 20
  • 32
  • 1

Przyśpieszenie budowy światłowodu

Witam wszystkich którzy chcą pomóc mi w rozwiązaniu sprawy.

Dużo się rozpisałem, więc najważniejsze informacje oznaczyłem pogrubioną czcionką.

U mnie we wsi jest tragiczny internet. Z tego co się ostatnio dowiedziałem moja neostrada 10/1 mbit to rzadkość. Stara linia, stara centrala swoją drogą totalnie przepełniona obsługująca aż 2 wsie (już 8lat temu była pełna pamiętam, że byłem przedostatnim szczęściarzem podłączonym do neostrady). Neostrada u innych działa tak, że można powiedzieć że nie działa. (Ciągłe zrywanie, niski transfer to codzienność)

Ci co nie mają neostrady mają radiówkę DO 2mbit/s co jest aż przykre. Zasięgu lte brak, tak naprawdę nawet dzwonić się nie da, dlatego większość korzysta z telefonów stacjonarnych (niektórzy korzystają jeszcze analogowo).

Alternatywnych operatorów brak. Inwestycja może być tylko z orange.

Jak przyśpieszyć taką inwestycję. Oczywiście zaznaczam, że chodzi o inwestycję własną ponieważ jeśli chodzi o program POPC to jest to wręcz śmieszne bo popc dostało 11 losowych domków, z czego kilka z nich jest już dawno niezamieszkane. Swoją drogą te domki miały być zrealizowane do czerwca a dalej nie ma nic. Jeśli chodzi o zbieranie deklaracji to gdyby nie obecna sytuacja zebrałbym je nawet od każdego mieszkańca. Da się jakoś zachęcić orange do inwestycji w mojej wsi? Większość słupów po których biegnie linia należy do nich, co zmniejsza koszty takiej inwestycji. Wiem, że światłowód mieć (raczej) będę ponieważ na hurt-orange pojawiają się kolejne miejscowości z mojej gminy (od północy a moja wieś oczywiście na samym dole). Zakres inwestycji pusty. Można powiedzieć, że powinienem się cieszyć bo w ogóle będe miał ten światłowód, ale: Nie jest to pewne bo równie dobrze mogli tam podpiąć jeden dom i tyle, a po drugie podłączenie mojej wsi wypadałoby gdzieś w czerwcu, co by trwało za długo. Nie oczekuję żeby mieć światłowód już za miesiąc bo wiem, że jest z tym dużo roboty (i fizycznej i papierkowej), ale jakby chociaż w lutym rozpoczęły się prace. Z góry dziękuje za odpowiedzi.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 20
  • 32
  • 1

Przyśpieszenie budowy światłowodu

Dobra, dziękuje wszystkim za pomoc. Jak doczekam się już światłowodu (najprawdopodobniej) to napiszę co i jak dla takich co mają podobną sytuację jak ja. To co mogę napisać, napiszę już teraz. W danych szczegółowych gminy macie również lokalnych operatorów, sprawdźcie ich strony, może planują u was jakąś inwestycję.

Najpierw zobaczcie sobie tą stronę https://capap.gugik.gov.pl/mapa/cppc/CPPC-internet/

jest ona najbardziej kompletna jeśli chodzi o program popc

1.sprawdźcie sobie mapę z https://mapbook.uke.gov.pl/ jak znajdziecie swoją gminę na spodzie strony (po wejściu w mapkę) macie napisaną legendę na temat przyszłych programów popc. Ja tutaj nie mam jakiejś opinii na temat tej mapki, więc proszę o wypowiedź tych co wiedzą o co chodzi. Swoją drogą ta mapa jest trochę dziwna i nie radze jej zbytnio ufać.

2. Śledźcie na bieżąco stronę hurt-orange. Co miesiąc pojawiają się tam informacje o inwestycjach własnych orange oraz z popc. Nie jest to jakoś super rzetelne, ponieważ równie dobrze może zostać podpięty 1 dom, ale przeanalizujcie konkretne rzeczy.

a) Czy w innych miejscowościach gminy też są inwestycje własne i jak są wykonane.

b) Czy wasza wieś jest "opłacalna". Jeśli mieszkacie na jakimś pustkowiu gdzie domy są co kilkaset metrów raczej nie ma co liczyć na inwestycję własną. W moim przypadku wieś wydaje się opłacalna, ponieważ jest dom w dom, prawie każdy obok siebie oraz orange ma swoje własne słupy.

3. Jeśli to nie pomoże to przeczytajcie co sugerują @Mati189 oraz @agat13 powyżej.(oni zaproponowali najlepsze rozwiązania, ale oznaczę tą odpowiedź aby ułatwić jej znalezienie)

4. Sprawdźcie również czy na mapach uke nie ma jakiegoś błędu dotyczącej waszej infrastruktury. Może po prostu macie jakiś błąd i "oficjalnie" macie np. VDSL.

 

Jeśli zrobiłem jakieś głupie błędy poprawcie mnie.

 

Zima to jest chyba najgorszy okres jeśli chodzi o neostradę (przynajmniej u mnie). Wszyscy mają spadki spowodowane pogodą oraz marną jakością wykonania połączeń telefonicznych, ale żyć z tym internetem daje mi świadomość to, że są miejsca gdzie internet jest jeszcze gorszy. Sąsiedzi  (i nie tylko oni) mają takie problemy, że na speedtest pokazuje "b/d" (brak danych). Ja jedyne co straciłem to opóźnienie,które wzrosło z 21 do 42 więc jest nienajgorzej.

Wiadomość do wszystkich użytkowników adsl: trzymajcie się tam. Przeżyjemy tą zimę i miejmy nadzieję, że będzie ona ostatnią z tym internetem.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

18 ODPOW. 18

Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 16
  • 0

Przyśpieszenie budowy światłowodu

Działaj w swojej miejscowości, porozmawiaj z sołtysem, najlepiej zainteresować gminę.

Od niedawna wystartował tzw. fundusz szerokopasmowy, aby z niego skorzystać, gmina musi "wywalczyć" środki na budowę światłowodu. 

Niestety jeśli wasza miejscowość nie załapie się do skorzystania z tego funduszu, to widzę marnę szansę na przyłączenie w przyszłym roku. Wtedy jedyną opcją pozostanie próba  przyłączenia się do kolejnego POPC.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Przyśpieszenie budowy światłowodu

@CzlowieczekCześć,

@Mati189dobrze radzi, to jedna droga...ja bym jednak złożył deklarację na https://www.orange.pl/view.sfh i namówił wszystkich mieszkańców, aby to zrobili masowo. Warto też napisac na bialaplama@cppc.gov.pl i opisac sytuacje, oraz zgłosić akces przyłączenia do FTTH (im więcej głosów tym lepiej). Napisz tez do zespol.popc@cppc.gov.pl w sprawie rozszerzenia POPC i zamiany tych adresów niezamieszkałych na zamieszkałe (od przybytku głowa nie boli) i zadaj pytanie o POPC w Twojej miejscowości. Odpowiadają w ciągu dwóch tygodni (ja tak dostałem info) i może otrzymasz wiadomość o terminie realizacji projektu w twojej okolicy. Dziś jeden z użytkowników stał się szczęśliwym posiadaczem FTTH z tzw "dorejonizowania", czyli dopinania do sieci pozostałej po POPC w ramach rezerw ochotników zgłaszających sie w kolejce do netu. Warto tego też pilnować i jak już będzie POPC realizowane, wysłać pismo do Skierniewic. Pisz, dzwoń, bo samo sie nie załatwi

Powodzenia


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 20
  • 32
  • 1

Przyśpieszenie budowy światłowodu

jeśli chodzi o termin wykonania popc to coś jest, tam gdzie nie ma nawet neostrady domy zostały wyznaczone (wg mapbook uke) do 31.12.2023, a reszta to tam dalej czerwone kropki (białe plamy).
Śmieszne jest to, że kasa z popc poszła na sąsiednie gminy gdzie nawet przed światłowodem było prawie wszystko-Vdsl, radiówki, pełny zasięg lte itd. Jadąc przez te wsie i tak widzę, że niewiele osób z tego korzysta. Nie rozumiem tego, że osoby które nie interesowały się światłowodem, biorąc go tak naprawdę dlatego "bo mogą mieć" mają internet na poziomie 1gbps do przeglądania poczty (większość i tak nie wykorzysta tej predkosci, niewiele osób ma  sprzęt który w pełni wykorzysta te możliwości).


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 20
  • 32
  • 1

Przyśpieszenie budowy światłowodu

Pisałem już jednego maila pół roku temu oczywiście bez skutku.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Przyśpieszenie budowy światłowodu

@Czlowieczek napisz masowo z całą wsią i we wszystkie miejsca...ktoś zobaczy


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 20
  • 32
  • 1

Przyśpieszenie budowy światłowodu

wlasnie dowiedzialem sie czegos niesamowitego. Otóż sąsiednia wieś pojawiła się w "planowane uruchomienie lokalnych pętli abonęckich.(zakładka zakres inwestycji jest pusta) Pojawienie się tam mojej wsi jest już (wg mnie) pewne. Także światłowód już raczej będę miał. Jednak mam jeszcze kilka pytań.

Jeśli termin oddania został wyznaczony do np. marca, to kiedy mogę się spodziewać podpięcia. Czy z usług będę mógł korzystać dopiero od tej daty i tyle, czy może być tak, że inwestycja zakończy się w lutym i już będzie?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Przyśpieszenie budowy światłowodu

@Czlowieczek nie wcześniej niż w marcu, a na 100% później.. lepiej się przyjemnie rozczarować niż przykro zawieść obietnicami


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 20
  • 32
  • 1

Przyśpieszenie budowy światłowodu

Dobra, dziękuje wszystkim za pomoc. Jak doczekam się już światłowodu (najprawdopodobniej) to napiszę co i jak dla takich co mają podobną sytuację jak ja. To co mogę napisać, napiszę już teraz. W danych szczegółowych gminy macie również lokalnych operatorów, sprawdźcie ich strony, może planują u was jakąś inwestycję.

Najpierw zobaczcie sobie tą stronę https://capap.gugik.gov.pl/mapa/cppc/CPPC-internet/

jest ona najbardziej kompletna jeśli chodzi o program popc

1.sprawdźcie sobie mapę z https://mapbook.uke.gov.pl/ jak znajdziecie swoją gminę na spodzie strony (po wejściu w mapkę) macie napisaną legendę na temat przyszłych programów popc. Ja tutaj nie mam jakiejś opinii na temat tej mapki, więc proszę o wypowiedź tych co wiedzą o co chodzi. Swoją drogą ta mapa jest trochę dziwna i nie radze jej zbytnio ufać.

2. Śledźcie na bieżąco stronę hurt-orange. Co miesiąc pojawiają się tam informacje o inwestycjach własnych orange oraz z popc. Nie jest to jakoś super rzetelne, ponieważ równie dobrze może zostać podpięty 1 dom, ale przeanalizujcie konkretne rzeczy.

a) Czy w innych miejscowościach gminy też są inwestycje własne i jak są wykonane.

b) Czy wasza wieś jest "opłacalna". Jeśli mieszkacie na jakimś pustkowiu gdzie domy są co kilkaset metrów raczej nie ma co liczyć na inwestycję własną. W moim przypadku wieś wydaje się opłacalna, ponieważ jest dom w dom, prawie każdy obok siebie oraz orange ma swoje własne słupy.

3. Jeśli to nie pomoże to przeczytajcie co sugerują @Mati189 oraz @agat13 powyżej.(oni zaproponowali najlepsze rozwiązania, ale oznaczę tą odpowiedź aby ułatwić jej znalezienie)

4. Sprawdźcie również czy na mapach uke nie ma jakiegoś błędu dotyczącej waszej infrastruktury. Może po prostu macie jakiś błąd i "oficjalnie" macie np. VDSL.

 

Jeśli zrobiłem jakieś głupie błędy poprawcie mnie.

 

Zima to jest chyba najgorszy okres jeśli chodzi o neostradę (przynajmniej u mnie). Wszyscy mają spadki spowodowane pogodą oraz marną jakością wykonania połączeń telefonicznych, ale żyć z tym internetem daje mi świadomość to, że są miejsca gdzie internet jest jeszcze gorszy. Sąsiedzi  (i nie tylko oni) mają takie problemy, że na speedtest pokazuje "b/d" (brak danych). Ja jedyne co straciłem to opóźnienie,które wzrosło z 21 do 42 więc jest nienajgorzej.

Wiadomość do wszystkich użytkowników adsl: trzymajcie się tam. Przeżyjemy tą zimę i miejmy nadzieję, że będzie ona ostatnią z tym internetem.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Przyśpieszenie budowy światłowodu

@CzlowieczekBardzo dziękuję za dobre słowo i ciesze się, że pomogliśmy naprowadzić Ciebie na drogę do rozwiązania. Niby jeszcze nie do końca, ale trzymam kciuki