Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1178
  • 2452
  • 70

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

1 lipca Orange Polska uruchomi 5G na 1600 stacjach bazowych. W zasięgu sieci #hello5G będzie prawie 6 mln klientów.

 

Do uruchomienia nowej usługi posłuży pasmo 2100 MHz, obecnie wykorzystywane głównie dla potrzeb 4G LTE.

 

Orange w komunikowaniu nowej sieci wykorzysta markę #hello5G

 

(…)Pandemia koronawirusa opóźniła proces przydzielenia w Polsce pasm przeznaczonych do budowy 5G w Europie. Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się dać użytkownikom możliwość zrobienia pierwszego kroku w odkrywaniu sieci 5G na częstotliwościach, jakie posiadamy. Co szczególnie istotne, wraz z uruchomieniem sieci zaproponujemy klientom smartfony, które będą współdziałać z tą technologią i pozwolą od razu korzystać z nowej sieci - powiedział cytowany w komunikacie Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

 

Operator kończy modernizację sieci, która pozwoli na uruchomienie #hello5G na 1600 stacji bazowych. Będzie ona dostępna między innymi w Warszawie, Łodzi, Krakowie oraz Katowicach.

 

Dzięki prowadzonemu od dwóch lat refarmingowi i zmienionemu sposobowi zarządzania zasobami sieciowymi, operator mógł przeznaczyć część pasma 2100 na potrzeby #hello5G.

 

Aby działać w sieci 5G Orange smartfon musi:

  • obsługiwać technologię 5G w paśmie 2100MHz (band B1)
  • wspierać współdzielenie pasma 2100 Dynamic Spectrum Sharing (DSS)
  • mieć wgrane oprogramowanie, umożliwiające korzystanie z sieci Orange

______________

* Wpis edytowany po uzgodnieniu z autorem - Wiktor

32 ODPOW. 32

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

Ciekawe, czemu Lublin się nie załapał. Przecież były tam testy robione? Co prawda na innej częstotliwości, ale pewnie sporo już na takich nadajnikach jest już przygotowane do uruchomienia 5G.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

Chętnie potestuję w Łodzi. 🙂 


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1178
  • 2452
  • 70

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

Aby działać w sieci 5G Orange smartfon musi:

  • obsługiwać technologię 5G w paśmie 2100MHz (band B1)
  • wspierać współdzielenie pasma 2100 Dynamic Spectrum Sharing (DSS)
  • mieć wgrane oprogramowanie, umożliwiające korzystanie z sieci Orange

______________

* Informacja została umieszczona, po uzgodnieniu z autorem, także w tytułowym wpisie - Wiktor


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

Wgrane oprogramowanie Orange? Czyli smartfony z wolnego rynku lub od konkurencji nie będą się nadawały do pracy w sieci Orange 5G?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 595
  • 1146
  • 2

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

A ja mam takie pytanie do osób lepiej zorientowanych w działaniu uslug GSM w tym do @DawidOrange , czy przeznaczenie czesci pasma 2100Mhz dla usługi 5G od Orange nie odbije się negatywnie na działaniu obecnych uslug 4G LTE w tym pasmie, chodzi mi o sytuacje kiedy w konkretnej lokalizacji zostanie uruchomiona nowa usluga i czy to nie wplynie na jakosc dotychczas swiadczonych uslug dla abonentow 4G LTE z konkretnego nadajnika, pytanie moje uwazam ze jest o tyle zasadne zwlaszcza teraz, w dobie koronawirusa, kiedy pasmo komorkowe jest w dużo większym stopniu obciażone przez klientów a odbiorców uslug 5G na razie bedzie bardzo niewielu, wydaje mi sie ze jest to dosc ryzykowne posuniecie ze strony Orange, 5G mialo byc uruchamiane w innym pasmie a nie kosztem działania dotychczasowych usług! 


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1178
  • 2452
  • 70

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

@pawel__b 

 

Najprościej mówiąc 🙂🙂.Orange wykorzysta technologię Dynamic Spectrum Sharing (DSS) czyli jeśli na danej stacji będzie więcej urządzeń 5G to będzie mnie pasma dla urządzeń 4G.Najłatwiej mówiąc pasmo jest przydzielane dynamicznie.

 

Z tego co wiem to podobna technologia jest wykorzystywana w przypadku współdzielenia pasm 3G i 4G.

 

Warto zaznaczyć że Orange nie udostępni wszystkim 5G.Tylko w odpowiednich planach.Dla klientów indywidualnych od planu mobilnego 75 a dla biznesu też jest plan ale raczej z tych droższych.Oby to się zmieniło.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 595
  • 1146
  • 2

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

@DawidOrange 

Dziekuje za informacje, poczytam sobie w takim razie jak dziala ten Dynamic Spectrum Sharing  bo wydaje mi sie ze to dosc wazna kwestia, pierwotnie 5G mialo byc uruchamiane w zupelnie innym pasmie a jak wiemy w LTE w wielu lokalizacjach go brakuje zwlaszcza od czasu koronawirusa i zdalnej pracy czy nauki a nie wiadomo co sie bedzie dzialo na jesieni, 

Rozumiem, ze to potrzeby marketingowe I wyscig operatorow wymuszaja uruchomienie tego ograniczonego 5G, troche szkoda bo choc jest opóźnienie aukcji UKE to jednak terminali 5G tez jest bardzo malo na rynku i nie bedzie to takie spektakularne osiagniecie jakie bylo zapowiadane, to powinny byc jednak inne pasma czestotkiwosci, czesc abonentow moze byc rozczarowanych bo to nie chodzi tylko o pasmo ale i o mniejsze opóźnienia w ttransmisji jakie mialy byc w nowej technologii


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1178
  • 2452
  • 70

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

@pawel__b

 

Miała być aukcja.Niestety urząd ją odwołał.Będzie na pewno długa batalia bo Polkomtel czyli Plus złożyli już ofertę a urząd anulował aukcje.

 

Wątpię aby 5G na częstotliwościach 4G LTE które ma być bardziej marketingiem niż fizycznym 5G było obciążone ponieważ nie dość że trzeba mieć odpowiedni drogi plan komórkowy to jeszcze mieć urządzenie za około 4000 złoty i więcej.

 

Na tej samej zasadzie (DSS) będzie działało 5G Playa.Plus to skansen.Nawet ich atrapa 5G jest na bardzo dziwnych pasma.Mało nadajników a już Lider 5G 🙂😀.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

@DawidOrange 

 

Polkomtel po to zaplacil za czestotliwosc w 5G chwilke przed odwolaniem calej zabawy, aby miec karte przetargowa. Chyba wszyscy w Orange pamietaja jeszcze sprawe ugody pomiedzy PL a Sferia S.A. i dawnymi sprawami pasma B20.

 

Wszyscy chyba tez pamietaja NetNet.

 

Mam tez w firmie w Szwajcarii 5G ale to jest na pasmie 3600-3800 i jako non standalone jest wylacznie ewolucja 4G LTE a sam uplink idzie po LTE a Sunrise Suisse skonfigurowalo to tak, ze gdy idzie duzo przez LTE Advanced to przycina zasoby radiowe dla 5G.

 

Gdy bedzie 5G w standardzie standalone to bedzie postep. Obecnie to raczkujaca ewolucja