Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange Światłowód w Gdańsku - Górkach Zachodnich


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 48
  • 76
  • 2

Orange Światłowód w Gdańsku - Górkach Zachodnich

Dzień dobry,

chciałbym dopytać osób rozeznanych o to czy w mojej okolicy (Gdańsk, ul. Przełom) w końcu będzie ten Orange Światłowód czy go nie będzie.

 

Zacznijmy od początku - mapa UKE twierdzi, że rozbudowy nie będzie. Ale to dane z 2019 roku, a ponoć sporo się pozmieniało. Na tej nowej mapie już adresy są wymienione jako rozbudowa w ramach projektu Gdański i Trójmiejski Orange Światłowód.

 

Nie będąc niczego pewnym zapytałem UKE i odpowiedź mnie zdziwiła: "(...) Beneficjent POPC nie zdecydował się jednak objąć zasięgiem żadnego adresu przy wskazanych przez Pana ulicach: Przełom, Łowickiej, Łęczyckiej, Kutnowskiej, Żaków.(...)". 

 

Dalej, odpowiedź Ministerstwa Cyfryzacji zdziwiła mnie jeszcze bardziej: "uprzejmie informujemy, że Pański adres został zgłoszony do podłączenia przez firmę Orange Polska S.A., jako rozszerzenie projektu budowy sieci szerokopasmowych realizowanego przez tę firmę ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.".

 

To w końcu będzie ten światłowód na moim osiedlu czy nie będzie? Proszę o info od osób bardziej zorientowanych. 🙂 

25 ODPOW. 25

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32319
  • 36186
  • 1366

Orange Światłowód w Gdańsku - Górkach Zachodnich

Adresy są zgłoszone, ale nie są w puli obowiązkowej. Musisz uzbroić się w cierpliwość.

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 48
  • 76
  • 2

Orange Światłowód w Gdańsku - Górkach Zachodnich

Ok, a co to oznacza konkretniej? Rok, dwa, pięć, nigdy?

 

Dodam, że adresy z mojego osiedla są w pliku w tym pliku (ponoć to najaktualniejszy zbiór adresów):  https://www.hurt-orange.pl/wp-content/uploads/2020/09/lista-punktow-adresowych-ii-konkurs-popc-1.xls... 

Ale w jeszcze innej konfiguracji (jest o kilka adresów więcej, niż na mapce CPPC)... 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53121
  • 616

Orange Światłowód w Gdańsku - Górkach Zachodnich

@piker Nie mamy dostępu do takich informacji. Słusznie napisał @Piotrekk85 -trzeba się uzbroić w cierpliwość. Te projekty żyją własnym życiem. Są realizowane, ale w jakiej kolejności i w jakich terminach wie bardzo mało osób, a już na pewno nikt na forum...Trzeba śledzić strony i co jakiś czas rejestrować zmiany. Na jednej ze stron aktualizowany jest plik w którym jest info o najbliższych planowanych podłączeniach po skończeniu inwestycji (30 dni do przodu). Symptomem w terenie będzie obecność ekip technicznych w okolicy, pojawienie się charakterystycznych skrzynek zapasu (takie krzyżaki na słupach) lub nowych słupków -w zależności od sposobu dostarczania usług kablowych w twoim rejonie. Do tej pory nikt nie zdradzi Ci etapu prac i ich zaawansowania. Ja mam status "w realizacji" już od dłuższego czasu i sam nie wiem (po 3-krotnym przesunięciu terminu realizacji i jednym niedotrzymanym) kiedy będę się cieszył z FTTH w domu. Dowiaduj się i bądź na bieżąco-tyle możemy poradzić


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32319
  • 36186
  • 1366

Orange Światłowód w Gdańsku - Górkach Zachodnich

Jak zobaczysz ludzi w terenie, to najprędzej się dowiesz. POPC musi być rozliczone do połowy 2021 (chyba, że przez pandemię będzie znowu wydłużone coś).

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 48
  • 76
  • 2

Orange Światłowód w Gdańsku - Górkach Zachodnich

Tak, dziękuję za odpowiedź. Tylko chodzi mi o to czy każdy z adresów z tego pliku ze strony hurtowej Orange będzie objęty zasięgiem czy tylko część? Nie chodzi mi o ramy czasowe, bardziej o to czy to już pewniak czy trzeba się starać dalej. Nie chcę by było tak, że będę czekał 5 lat na Orange a Orange nic nie podłączy i zmarnuję czas.

 

Owa strona twierdzi, że docelowo 350 tysięcy gospodarstw zostanie objętych zasięgiem a w pliku jest ok. 360 tysięcy adresów.

 

I czy ktoś się w tym łapie:

1. https://capap.gugik.gov.pl/mapa/cppc/CPPC-internet/

2. https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/

3. https://mapbook.uke.gov.pl/

4. https://www.hurt-orange.pl/wp-content/uploads/2020/09/lista-punktow-adresowych-ii-konkurs-popc-1.xls...

dlaczego każda z tych baz danych jest inna? Na przykładzie mojej ulicy - numer jeden zawiera 5 adresów, numer dwa żadnego (do POPC) numer trzy aż 14 adresów (wszystkie oznaczone jako ZASIĘG_PODSTAWOWY) zaś plik ze strony Orange - 6 adresów (te co numer jeden plus jeden adres).

 

Która baza co oznacza? Jak to czytać? Dlaczego każda jest różna od pozostałych?

Ehhhh, dlaczego nie ma jednej, ogólnokrajowej bazy zasięgu z której obywatel by się wszystkiego dowiedział...


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

Orange Światłowód w Gdańsku - Górkach Zachodnich

Beneficjent POPC nie zdecydował się jednak objąć zasięgiem żadnego adresu przy wskazanych przez Pana ulicach: Przełom, Łowickiej, Łęczyckiej, Kutnowskiej, Żaków.(...)". 

 

Tu masz chyba ostateczną odpowiedź. Pula adresów która jest w pliku idzie do beneficjenta który wygrał przetarg na budowę sieci. Beneficjent przegląda te adresy i określa co z tej puli będzie budował a co nie. Ma pole manewru i nie musi robić 100% adresów. Wygląda na to że to o co pytałeś nie znalazło się w jego kręgu zainteresowania. 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 48
  • 76
  • 2

Orange Światłowód w Gdańsku - Górkach Zachodnich

Tylko zacytowany fragment był dopiero początkiem mojego dochodzenia. Nie opublikowałem całego listu od UKE bo był długi i na kilka tematów, jednak bardzo uprzejma Pani napisała iż

 

W 2019 r. UKE dokonał wyznaczenia adresów na potrzeby IV naboru wniosków do POPC. W trakcie przygotowania listy białych plam stwierdzono, że Pana adres Gdańsk, ul. Przełom X został zgłoszony przez jednego z przedsiębiorców telekomunikacyjnych w planach inwestycyjnych w ramach konsultacji społecznych obszarów białych NGA. Oznacza to, że w Pana lokalizacji planowane są inwestycje w sieci szerokopasmowe, realizowane poza POPC. Więcej informacji na ten temat uzyska Pan kierując zapytanie do Departamentu Telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Czyli "ktoś będzie budował za własny hajs", ale UKE nie dysponuje dokładnymi danymi co gdzie i jak (w sprawie POPC UKE pełni tylko rolę konsultacyjną). Oczywiście zwróciłem się do Ministerstwa Cyfryzacji z prośbą o doprecyzowanie informacji i Ministerstwo odpisało następująco: 

 

Szanowny Panie,
uprzejmie informujemy, że Pański adres został zgłoszony do podłączenia przez firmę Orange Polska S.A., jako rozszerzenie projektu budowy sieci szerokopasmowych realizowanego przez tę firmę ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Wg posiadnych informacji monitoringowych o przebiegu realizacji tego projektu, Państwa ulica jest w trakcie realizacji, co oznacza, że w niedługim czasie światłowód powinien zostać na niej wykonany. Co do terminu uruchomienia usług na tej infrastrukturze sugerujemy w tej sprawie skontaktować się bezpośrednio z operatorem.

I to dopiero sprawiło, że poczułem się skonfundowany. 

 

Z powyższego powodu próbuję dopytać Orange, albo chociaż osób zorientowanych co jak dlaczego i jakie są faktyczne plany. W przeciwieństwie jednak do UKE i Ministerstwa Orange milczy jak głaz. Ponoć (to informacja z drugiej ręki, ale od osoby z branży - mającej dostęp do SIIS) Orange Polska faktycznie wymieniało adresy, dodawało jakieś nowe (podejrzewam, że nie za darmo - dodatkowy rok na realizację pewnie coś kosztował) we Wrześniu 2020, zaś baza UKE prezentuje dane na 31.12.2019. 

 

I stąd pytanie do osób w temacie - której bazie ufać? Która jest najbliższa stanowi faktycznemu? Będzie czy nie będzie? Starać się o Internet z innego źródła (jakaś radiolinia czy coś) czy cierpliwie czekać? 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 48
  • 76
  • 2

Orange Światłowód w Gdańsku - Górkach Zachodnich

Postanowiłem, że będę informował na forum o postępach w sprawie. Po wymianie kilku(nastu?) maili z różnymi urzędami najkonkretniejszej, póki co, odpowiedzi udzielił mi Departament Telekomunikacji przy KPRM (dawne Ministerstwo Cyfryzacji). Brzmi ona następująco:

Szanowny Panie,
potwierdzamy, że w systemie służącym monitoringowi przebiegu realizacji projektów dofinansowanych ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Pański adres jest nadal deklarowany przez spółkę Orange Polska S.A. do objęcia zasięgiem projektowanej sieci. Realizacja tego projektu została wydłużona do przełomu I i II kwartału 2021 roku. Nie dysponujemy bardziej szczegółowymi informacjami o harmonogramie realizacji projektu na terenie Państwa ulicy.

Także chyba idzie ku lepszemu. Oczywiście nie odpuszczam i będę dalej działał w sprawie. Jeżeli ktoś ma doświadczenie w sprawie i wie co za dane ten system dokładnie zawiera to proszę o informację. 

 

Pozdrawiam 🙂 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

Orange Światłowód w Gdańsku - Górkach Zachodnich

Jedni twierdzą że będzie coś tam budowane ze środków POPC drudzy że nie. Od Orange się nie dowiesz chyba że masz kolegę w Inwestycjach w Gdańsku. Pozostaje czekać. Ile ? Tego nie wie nikt.

 

 

_____________

*Post edytowany zgodnie z netykietą - moderator Wojciech.