Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Nowa Strategia Orange a obecni klienci


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Nowa Strategia Orange a obecni klienci

Osobiście miałem okazję zobaczyć jeden z takich modeli dla klientów B2B. Wprowadzasz kilka podstawowych parametrów i jeśli zapali Ci się na zielono to można budować. Jeśli na czerwono to nie ma tematu. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Nowa Strategia Orange a obecni klienci

logicznym jest dla mnie, ze najlepiej dla Orange byloby podlaczyc budynek wielorodzinny z apartamentami i tam sprzedawac uslugi konwergentne z VOIP/TV.. Fajne ARPU sie robi.

Ale tam rzadko maja cokolwiek do zaoferowania -znajdzie sie lokalny ISP tanszy i bardziej elastyczny.

 

Na papierze wszystko zawsze wyglada super i prosto, potem jest gorzka rzeczywistosc.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 48
  • 76
  • 2

Nowa Strategia Orange a obecni klienci

Orange uwielbia bić się z kablówkami. U nas w mieście weszli na osiedle kumpla gdzie działają trzy kablówki i lokalny operator FTTH. 😉 

 

Efekt oczywiście wiadomy. W zasadzie zerowe zainteresowanie, zwłaszcza, że najmniejsza z kablówek jest absurdalnie tania (i ma lepsze trasy po Polsce niż duzi gracze), no i ludzie coaxa w domu mają.

Za to na moje peryferyjne osiedle (kilkanaście małych budynków kilkurodzinnych, kilkadziesiąt jednorodzinnych) się nie opłaca i siedzimy na Neostradzie. Ciekawe co będzie jak wyłączą. Tysiąc osób bez jakiegokolwiek stałego łącza.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Nowa Strategia Orange a obecni klienci

@piker A dziwisz się? Wchodzą do wieżowca jednym kablem, koszty minimalne i mają do uchwycenia 100 mieszkań. Kablówki z koncentrykiem do abonenta długo nie pociągną. Wejdą prędkości 10-30-60 Gb/s i wówczas przewaga światłowodu zacznie się zarysowywać bardzo wyraźnie. A w dalszej perspektywie mamy prędkości rzędu Tb/s. Tymczasem zasilenie 20 domków rozsianych na przestrzeni kilkuset metrów kwadratowych wymaga znacznie większych nakładów pracy, materiałów i pieniędzy. Rachunek jest prosty.    


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 48
  • 76
  • 2

Nowa Strategia Orange a obecni klienci

Pracowałem kiedyś z gościem który mawiał, że inwestycja w cokolwiek związanego z Internetem, gdzie perspektywa zwrotu przekracza 5 lat to zwyczajne szaleństwo. I ja się z tym zgadzam. Dlatego nie rozumiem dlaczego nie iść najpierw tam, gdzie klienci czekają na ISP z gotówką niczym Fry we wszystkim znanym memie. 

 

Jakie są przewagi PON na DOCSIS? Przy zabudowie wielorodzinnej ŻA-DNE. Dlatego kablarze migrują na HFC, a nie PON. DOCSIS 3.1 jest szybszy od GPON, a klient końcowy przez najbliższą dekadę nie będzie potrzebował łącza szybszego niż 1Gb/s, stąd nie spodziewam się prędkiej migracji do 10GPON/DOCSIS 4.0. Pingi? Przyjaciel ma gigabita od największej polskiej kablówki, ping to 5-7ms. Narzut technologii DOCSIS to 3-4ms. Nikt oprócz esportowców nie zauważy. Ale za to łatwość napraw czy podłączania klientów to ogromna przewaga sieci koncentrycznej. Jakiś gówniarz przerżnie kabel to zakładasz beczkę i działa dalej. Przy PONowskim kablu łatwego dostępu jest już gruba impreza. Nie uwzględniłeś kogoś w projekcie? Wstawiasz trójnik i działa. Przy GPONie klient słyszy, że nie może się podłączyć bo nie ma dla niego miejsca.

 

Zalety GPONu to właśnie stosunkowo duża maksymalna rozpiętość sieci, możliwość dotarcia do klientów w domkach i małych budynkach wielorodzinnych bez montażu wzmacniaczy liniowych. GPON idealnie nadaje się do montażu na istniejących słupach, kable tanie jak barszcz i leciutkie. Stąd za oceanem DOCSIS dominuje w zabudowach wielorodzinnych, podczas gdy GPONy spotyka się raczej w domkach (tamtejsze końcówki GPONowe montowane są w hermetycznych skrzynkach na elewacji, nie w mieszkaniu abonenta - firma Calix jest głównym dostawcą gdyby kogoś interesowało). 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Nowa Strategia Orange a obecni klienci

Duże telekomy w Polsce wybrały technologię GPON i nic na to nie poradzisz. Zauważ że jest to sieć pasywna i nie wymaga zasilania co ma istotne znaczenie dla Operatora bo koszty utrzymania są znacznie niższe.   


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Nowa Strategia Orange a obecni klienci

@mardernie sadze. Piszesz o tych przepływnościach ale to będą wyspy.

 

mam okazje korzystac z XGS-PON w Szwajcarii. W nowym budynku bo tylko do nowych jest XGS-PON. Wszedzie FTTH na domkach. Ale...

 

Wystepuje zjawisko znane z PL. Ciecia kosztow i outsourceingowania wszystkiego. Zaczyna sie etap prawdy czasu i prawdy ekranu.

 

Formalnie mozna miec 10Gbit/10Gbit za 39 CHF miesiecznie. Gdy ma sie abonament komorkowy w odpowiedniku powiedzmy brandu typu polska Heyah etc. Ale... to tak teoretycznie.

 

Bo w zwiazku z tym ze jest to jeden z drozszych krajow do zycia na swiecie to wszystko wyglada ladnie na papierze. Owszem, da sie na papierze ale... jak chce sie miec zaoszczedzony czas i nerwy to kupuje sie te sama usluge troszke drozej. Ona i tak jest na tej samej sieci (czy operator wiodacy czy alternatywny, maja swoje umowy podobnie jak spolka celowa Orange co do swiatlowodow i roznice w cenie robi obsluga posprzedazna i punkty styku, peering etc.).

 

Owszem niby za 39CHF meisiecznie sie da . Ale jak sa problemy to 3 miesiace czlowiek sie buja po egipskich call centre gdzie mamy rozmowy memotworcze typu - czy wlaczyl Pan router? Nie, nie wlaczylem mam ochote sobie pogadac bo mi sie nudzi)...

 

Placac 2x wiecej ma sie inna jakosc ale na przyklad moj operator ma swoja polityke - i ja po 200 Terabajtach w miesiacu na swoim formalnym 10Gbit/10Gbit mam pozegnanie z operatorem ( place 79CHF a wiec 2x wiecej) ale...

 

Co z dosylem? Co z punktami wymiany ruchu meidzyoperatorskiego, peeringiem etc. To przeciez kosztuje kolosalne pieniadze.

 

Jak zaczne na dysk SSD w PCIEX 4.0 sciagac Internet Download Managerem pliki ze speedtest telia to po pol godziny przyjdzie mail z abuse zebym uprzejmie przestał, profilaktycznie mi zrobiono 100mbit down i 100mbit up. Oczywiscie teraz jest inaczej bo sobie z providerem uzgodnilismy...

 

Strategia jest sprzedac i zapomniec. Tak sobie mysle ze overbooking jest ogromny. Formalnie 10Gbit a moj rekord to 8,2Gbit/s, w dzien 3 do 4 Gbit... Nieoficjalnie dowiedzialem sie ze dosyl do splittera dzielacego lacze na 32 abonentow wynosi 40Gbit/s czyli czterech abonentow  majacych powiedzmy 10Gbit symetryczne teoretycznie zapcha siec... co z tymi 28 pozostalymi? W praktyce systemy operatora robia ograniczenie...

 

W warunkach PL nie sadze aby bylo inaczej. Koszty pracy sa nizsze, ale ARPU tez. To chyba bedzie podobnie.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Nowa Strategia Orange a obecni klienci

A pamiętasz jakie były prędkości w 2000 roku? Zapotrzebowanie na przesyłanie ogromnych ilości danych będzie wzrastać systematycznie a za tym musi iść dalszy rozwój sieci.   


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Nowa Strategia Orange a obecni klienci

Tak, ale... nie ma takiej sieci ktorej nie da sie zapchac zdjeciami kotkow w 8K czy filmami dla doroslych mniej grzecznych.

Ale to wsyzstko i tak beda wyspy i bedzie sie bardziej poglebialo miedzy tymi co maja wybor ( mieszkajac w Zurychu mialem w piwnicy 6 skrzynek roznych operatorow - 6 operatorow mialo swiatlowod do mojego budynku) - mieszjakac na prowincji mam tylko jednego operatora na dodatek w XGS-PON (i alternatywy na tym innych, ale to i tak prawie to samo) bo LiteExchange nie mam..

 

Nadzieja dla prowincji bedzie 5G w Standalone ale to tez IMHO nie ma szans sie nie zapchac jesli na smartfonach beda filmiki w 8K.

 

A co do Standalone w czestotliwosciach tych ponad 26GHz to fizyki nie przeskoczymy. Jak wyglada propagacja fali o tej czestotliwosci w srodowisku? Co z dosylem? Czyli albo swiatlo do wszystkich eNodeB albo radiolinie ...i jak to bedzie wygladalo kosztowo?

 

w PL nadzieja na to ze spoleczenstwo bedzie bogatsze ( tak jak teraz jest o wiele bogatsze niz w 2000 wspomnainym przez Ciebie) bo inaczej to kiepsko to widze.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Nowa Strategia Orange a obecni klienci

Ktoś tu podał przykład Szwajcarii. A ile kosztują tam wszystkie opłaty na start dla nowych klientów?